Rushdieho román vyvolal po svém vydání v roce 1988 celosvětový rozruch. Příběh s prvky magického realismu byl inspirován životem proroka Mohameda. Představitelé islámu jej odsoudili jako rouhačský.
Nadace Knihovny Václava Havla cenu nazvanou „Narušování klidu“ každoročně uděluje spisovatelům, kteří „čelí nespravedlivé perzekuci“ a sdílejí Havlovo odhodlání pro boj za lidská práva.
„Navalnyj si odpykává trest odnětí svobody na základě obvinění, která by nikdy žádný spravedlivý a nezávislý soud nepřijal,“ vzkázali autoři dopisu Putinovi.
Útočník přiznal, že uznává ajatolláha Rúholláha Chomejního, který před víc než 30 lety vyzval v náboženské fatvě muslimy, aby Rushdieho zabili kvůli jeho románu Satanské verše.
Před třiatřiceti lety pronesený rozsudek z úst svatého muže (anebo podstatně později vypsaná odměna za Rushdieho hlavu od jedné íránské náboženské nadace?) došel k tragickému naplnění.
Jaké memento představuje incident, při němž se ve státě New York stal terčem útoku spisovatel Salman Rushdie? Pro Radiožurnál se nad tím zamýšlel ředitel knihovny Václava Havla Michael Žantovský.
Salman Rushdie čelil kvůli svému románu Satanské verše výhrůžkám ze strany Íránu. Hrdinu knihy autor nazývá Mahoundem a prostitutky se jmenují stejně jako manželky proroka.
Britského spisovatele Salmana Rushdieho pobodal čtyřiadvacetiletý muž při veřejném vystoupení v pátek v kulturním centru v městečku Chautauqua ve státě New York.
Rushdie kvůli své tvorbě léta dostával výhrůžky smrtí. Jeho kniha Satanské verše je zakázaná v Íránu a nad spisovatelem vynesl ve své fatvě rozsudek smrti někdejší íránský duchovní vůdce Chomejní.
Tři desítky osobností vyzvaly k záchraně Evropy a varovaly před narůstajícím vlivem populismu. Mezi nimi například Salman Rushdie, Elfriede Jelineková, Orhan Pamuk, Ian McEwan nebo Adam Michnik.
Přesně před 30 lety se v Británii významně propletly světy literatury, náboženství a politiky. 26. září roku 1988 ve Spojeném království vyšla později jedna z nejvýbušnějších knih posledních let.
Íránská státní média zvýšila odměnu vypsanou na hlavu britského spisovatele Salmana Rushdieho. K zavraždění autora údajně rouhačské knihy Satanské verše vyzval před 27 lety tehdejší nejvyšší vůdce Íránu ajatolláh Chomejní. Rushdie prožil řadu let pod přísnou ochranou tajných služeb a teď žije ve Spojených státech.
Saúdskoarabské ministerstvo zahraničí si kvůli překladu knihy Satanské verše od Salmana Rushdieho předvolalo českého velvyslance a doporučilo mu knihu nevydávat. Informovala o tom agentura Reuters citující saúdskoarabskou tiskovou agenturu SPA. V konzervativním muslimském světě je dílo považováno za urážku islámu.
Čtvrt století po vydání románu Satanské verše se jeho autor stále musí bát o život. Salman Rushdie se už sice před islámskými fundamentalisty neukrývá na utajovaném místě, fatva, kterou na něho uvalil íránský ájatolláh Chomejní, ale stále trvá.