Ruský prezident Putin chce vyměnit ministra obrany. Šojgua má nahradit Bělousov
Ruský prezident Vladimir Putin navrhl jmenovat Andreje Bělousova ministrem obrany místo Sergeje Šojgua. Podle agentury TASS to oznámila Rada federace, což je horní komora ruského parlamentu. Naopak na pozici ministra zahraničních věcí se změna nechystá. Putin navrhuje, aby tuto funkci dál vykonával Sergej Lavrov.
Pětašedesátiletý ekonom a politik Andrej Bělousov už zastával několik vrcholných funkcí. Byl ministrem hospodářství i Putinovým poradcem pro ekonomické záležitosti, uvádí TASS.
Vystudoval ekonomii na Lomonosovově státní univerzitě v Moskvě. Později získal doktorát z ekonomie. Kariéru zahájil jako mladší vědecký pracovník v Ústředním ekonomicko-matematickém ústavu Akademie věd SSSR.
Šojgu nařídil rychlejší dodávky zbraní na frontu. Ukrajina má stále techniky akutní nedostatek
Číst článek
Agentura RIA Novosti poukazuje na skutečnost, že Bělousov není voják, ale ekonom. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov to vysvětlil tím, že „dnes na bojišti vítězí ten, kdo je otevřenější inovacím a jejich uplatňování“. Agentura TASS rovněž zmiňuje Bělousovovy znalosti ruského obranného průmyslu a nových technologií.
Od února 2006 do července 2008 byl Bělousov náměstkem ministra hospodářského rozvoje a hospodářské politiky Ruské federace. Poté, až do roku 2012, kdy se stal členem vlády, byl ředitelem odboru ekonomiky a financí úřadu vlády.
Také byl například guvernérem Ruska v Evropské bance pro obnovu a rozvoj a viceguvernérem Mezinárodní banky pro obnovu a rozvoj. V červnu 2013 nastoupil do prezidentské administrativy. V letech 2015 až 2018 byl mj. předsedou představenstva ropné společnosti Rosněfť.
Bělousov je členem korespondentem Ruské akademie přírodních věd. Je také držitelem řady vyznamenání, která obdržel např. od prezidenta či od vlády.
V ruském Bělgorodu se zřítila obytná budova, nejméně 12 lidí je mrtvých. Moskva viní Ukrajinu
Číst článek
Šojgu je ministrem obrany od listopadu 2012. Po ruském útoku na Ukrajinu patří k hlavním postavám ruského válčení. Pod jeho vedením se také Rusko aktivně zapojilo do konfliktu v Sýrii. Je považován za strůjce nynější reformy ruských ozbrojených sil.
Nově bude jmenován tajemníkem prezidentovy bezpečnostní rady. Tuto funkci dosud zastával Nikolaj Patrušev, který byl rovněž považován za Putinova vlivného spojence. Agentura DPA píše o Patruševovi jako o zastánci tvrdé linie a šedé eminenci Kremlu. O jeho pozici v budoucnu slíbila Moskva informovat v nejbližších dnech.
Změny v ruské vládě přicházejí krátce poté, co se Putin ujal dalšího šestiletého mandátu v čele země. Putin v březnu podle očekávání vyhrál volby, které ale podle západních zemí byly nesvobodné a chyběla v nich skutečná opozice. Na protest proti stavu demokracie v Rusku a jeho agresivní válce proti Ukrajině na letošní inauguraci chyběla řada západních diplomatů, včetně zástupců Evropské unie, Spojených států, Německa, Británie nebo Česka.