Protileteckými kryty v Kyjevě prostupují slzy a strach o blízké. Pocity zoufalosti ale střídá i naděje

Stres, vyčerpání, tma a všudypřítomný strach o život svůj i svých blízkých. Tak vypadá realita posledních dnů uvnitř ukrajinských podzemních úkrytů, které chrání obyvatele napadené země před útokem ruských ozbrojených sil. Zoufalost lidí v úkrytech, sklepích či prostorách metra nicméně vystřídají také povzbuzující příběhy – například ve chvíli, kdy se v napjatých a značně omezených podmínkách podaří přivést na svět nový život.

Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé na Ukrajině se před ruským bombardováním ukrývají do sklepů, prostor metra i dalších bunkrů

Lidé na Ukrajině se před ruským bombardováním ukrývají do sklepů, prostor metra i dalších bunkrů | Zdroj: Reuters

„Děti byly vyděšené. Pláčou a ptají se: ‚Mami, umřeme všichni?‘,“ popisuje pro agenturu Reuters čtyřicátnice Ala realitu uvnitř bunkru jedné z budov v Kyjevě. Kromě ní se tam před ruskými útoky skryly stovky dalších obyvatel ukrajinské metropole. Sotva našli místo na sezení, natož aby si měli kde lehnout. K dispozici tak měli jen vodu, ti úspěšnější i židli.

Ukrajinci házeli molotovy na Rusy, to ale i v roce 2014. Některá videa na sociálních sítích nejsou autentická

Číst článek

„Nevíme, jak dlouho tu budeme muset zůstat. Dobře, že máme alespoň židle,“ říká pětačtyřicetiletá Viktoria, zatímco její děti ve věku pět a sedm let pospávají kousek dál oblečení v zimních bundách.

„Jsme z toho v šoku, nečekali jsme to. Jak můžete vést válku proti mírumilovným lidem?“ ptá se obyvatelka ukrajinského hlavního města, kde až do pondělního rána platí zákaz vycházení.

Další obyvatel Kyjeva popisuje, jak se kolem čtvrté ráno probudil a šel na balkon kouřit. Mezitím se ozval výbuch a na obzoru viděl záblesk střely. O pár sekund později jeho desetipatrovým obytným domem nedaleko mezinárodního letiště Boryspil otřásla mohutná exploze. „Sklo létalo všude kolem. V mé kuchyni je teď fragment odpálené střely. Byl jsem v šoku,“ říká pro Reuters.

Zdevastovaný je také byt Oleksije Morozova a jeho manželky Mariji, oba jsou ale šťastní, že se v pátek večer rozhodli přesunout do podzemí. Další den ráno se dozvěděli, že věžák s jejich bytem v kyjevské části Solomjanskij rajon byl zčásti zdemolován. Podle Oleksije to byla pro oba „zničující“ zpráva.

„Nikdy by mě ani nenapadlo, že by se tady v Kyjevě, v hlavním městě, mohlo něco takového stát,“ přiznává v rozhovoru pro televizní stanici NBC News. Od pátku jsou stále schovaní v bunkru tamní školy, podle obrázků jejich domu zasaženého ruskou střelou je nicméně patrné, že zdemolovaná skončila hlavně ložnice jeho 12letého syna a osmileté dcery.

Podle Oleksije si děti s sebou do úkrytu vzaly i hračky, jsou ale příliš vyděšené na to, aby si vůbec mohly hrát. „Chtějí jen sedět v blízkosti jejich mámy a mě,“ dodává.

Kyjevské metro. Někteří Ukrajinci v něm preventivně našli úkryt poté, co ruský prezident oznámil vojenskou operaci proti Ukrajině | Foto: Valentyn Ogirenko | Zdroj: Reuters

Novorozenci v úkrytu

Hrůznými zážitky vyvolanými bezprecedentní ruskou agresí vůči Ukrajině si prošly také nejlepší kamarádky Eugenie a Anna, které se společně uchýlily do prostor kyjevského metra. „Ráno to byla totální panika,“ přibližuje první den po zahájení ruské invaze na ukrajinskou metropoli Anna.

„Hysterie, slzy, strach o své příbuzné a o své blízké. Nevěděli jsme, co dělat, kam utéct nebo jak se chovat,“ dodává mladá Ukrajinka podle serveru Euronews.

Realitu nejen uvnitř kyjevského metra, ale i dalších bunkrech pod metropolí popisuje také britský deník The Guardian. Zatímco náctiletí sedí připoutaní k obrazovkám svých mobilních telefonů, rodiče zastrkávají přikrývky kolem těl svých spících dětí. Další pak drží na klíně své domácí mazlíčky, které si vzaly s sebou, aby je ochránily před nálety ruských raket.

Napjatou atmosféru v některých ukrajinských krytech v posledních dnech nicméně rozčeřily také radostnější zprávy. Několika ženám se během pobytu v podzemí podařilo přivést na svět nový život.

O narození jednoho z nich na twitteru informovala například bývalá ukrajinská poslankyně Hana Hopková. „Mia se narodila dnes v noci ve stresujícím prostředí – během bombardování Kyjeva. Její matka je po náročném porodu šťastná,“ napsala ve svém pátečním příspěvku na sociální síti.

The Guardian k tomu dodává, že podle kyjevských úřadů je Mia jednou z více než 80 novorozenců, kteří během pouhých dvou dnů přišli v útrobách ukrajinských krytů na svět. Zprávy o narození dítěte v jednom z ukrajinských bunkrů přišly také z oblasti na východě Ukrajiny.

„Ukrajinské matky během náletů rodí v krytech a stanicích metra,“ napsala na twitteru ukrajinská poslankyně Aanastasia Radinovová a přirovnala situaci ke scénám z Londýna v roce 1940, kdy na britské hlavní město pršely bomby shazované německou Luftwaffe. „NATO musí nad Ukrajinou vytvořit bezletovou zónu,“ vyzvala také ukrajinská politička.

Snaha o úprk z Ukrajiny

Pod jakým tlakem jsou obyvatelé Kyjeva, kteří si útěkem do bunkrů snaží zachránit život, popisuje také agentura AFP.

‚Kolegu natlačil dav na žiletkový drát.‘ Reportér strávil hodiny na ukrajinské hranici, dál hledá cestu

Číst článek

„Všichni! Okamžitě! Ihned!“ křičí ukrajinský voják na lidi prchající do krytů krátce poté, co se v ulicích Kyjeva ozvaly sirény. Obyvatelé města mezitím spěchají po tmavých schodech vedoucích do betonového suterénu, kde už čeká skupina jiných vyčerpaných lidí.

Někteří z nich se během třetího dne ruské invaze pokoušeli dostat z Kyjeva pryč, úspěšní ale nebyli. „Snažili jsme se evakuovat, ale v polovině cesty nás začali ostřelovat,“ uvedla pro AFP IT inženýrka Helga Tarasovová, která se vydala na kyjevské nádraží spolu se svým malým synem a několika kamarády. Chtěli se dostat do západoukrajinského města Lvov a odtud možná do Polska.

„K nádraží nám zbývalo už jen 800 metrů,“ popisuje šestatřicetiletá žena, zatímco houpe syna na klíně. „Ale národní garda nás nechtěla pustit dál. Běželi jsme s taškami a myslím, že je ty tašky vyděsily,“ dodává.

Právě u polských hranic se nicméně odehrávají další napjaté scény, které odrážejí zoufalost celé situace. Hromadí se tam tisíce ukrajinských běženců, kteří se snaží dostat z území své napadené země do bezpečí.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky v neděli informoval, že z Ukrajiny uprchlo už nejméně 368 tisíc Ukrajinců, z nichž velká část zamířila právě do Polska. Jako kritická se jeví zejména situace na hraničním přechodě Medyka u polského města Přemyšl. Tvoří se tam mnohahodinové fronty, v nichž lidé včetně žen a dětí čekají v zimě a bez přístupu k toaletám.

Eliška Kubátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme