‚Pryč s Moskvou.‘ Východní Sibiř se vzbouřila Putinovi, Kreml má podle experta obavy z šíření protestů

Moskva nebo Petrohrad mají s tisícovými protesty proti režimu bohaté zkušenosti, tentokrát se ale transparenty kritizující prezidenta Vladimira Putina dostávají i na ruský Dálný východ. V Chabarovsku, odkud to je do Moskvy vzdušnou čarou přes 6000 kilometrů, o víkendu vyšly do ulic desetitisíce lidí. Pobouření vyvolalo zatčení oblíbeného gubernátora Sergeje Furgala, který byl Moskvě a jejím notám vzdálenější, než by si přála.

Analýza Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Svoboda, Vraťte Furgala zpátky, pryč s Moskvou, Putin je zloděj“ – i takováto hesla zaznívala během víkendových protestů v ruském Chabarovsku

„Svoboda, Vraťte Furgala zpátky, pryč s Moskvou, Putin je zloděj“ – i takováto hesla zaznívala během víkendových protestů v ruském Chabarovsku | Zdroj: Profimedia

„Vraťte Furgala zpátky, pryč s Moskvou, Putin je zloděj“ – i takováto hesla zaznívala během víkendových protestů v ruském Chabarovsku nedaleko čínských hranic.

Nejmasovější byly demonstrace v sobotu, kdy do ulic vyšlo asi třicet tisíc lidí, v neděli to bylo několik tisíc. Podle médií se jedná o největší protesty za poslední roky.

V Rusku nevíte, jaké informace jsou tajné. Stíhat je možné téměř kohokoliv, říká Soukup ke kauze Safronov

Číst článek

Důvodem rozhořčení se stalo čtvrteční zatčení padesátiletého gubernátora a bývalého lékaře a podnikatele Sergeje Furgala. Vyšetřovatelé ho podezírají ze zorganizování vražd několika podnikatelů před 15 lety, Furgal obvinění odmítá a za politicky motivované považují jeho zadržení i obyvatelé odlehlého ruského regionu.

„Lidé si ho zvolili a teď jim ho najednou někdo z centra bere kvůli nějakému ‚pofidérnímu obvinění‘. Nechci to nazývat separatismem, ale jde o takový regionální pocit, že jim centrum něco nařizuje. Vidím v tom tento rozměr, že ‚nám Moskva diktuje, co máme dělat a chtít‘,“ popisuje pro iROZHLAS.cz náladu mezi protestanty odborník na Rusko z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Karel Svoboda.

Únava z Putina

Podle listu Wall Street Journal demonstrace, které se konaly jen týden po ukončení „všeruského hlasování“ o ústavních změnách a za zhoršující se ekonomické situace, dokreslují také širší nespokojenost lidí s působením Vladimira Putina.

Poukazuje přitom na průzkumy nezávislého centra Levada, podle kterého se popularita šéfa Kremlu dostává na dvacetileté minimum – ještě v roce 2018 měl Putin podporu kolem 82 procent, v červnu už toto číslo kleslo na 60.

„Během protestů hraje roli i to, že lidé jsou z Putina unavení. Není to tak, že by ho celé Rusko nenávidělo, ale určitá únava tam je a dovedu si představit, že požadavek, aby Putin odešel a přenechal místo někomu jinému, je celkem silný. Určitě tam je i tento rozměr, což je vidět i při pohledu na transparenty protestujících,“ míní Svoboda.

Furgalovo vítězství

Sergej Furgal není jediným úřadujícím gubernátorem, který by byl v Rusku trestně stíhán. Většinou se ale jednalo o podezření z korupce, zpronevěry, podvody či zneužití pravomocí. Furgal čelí mnohem vážnějšímu obvinění.

Bělorusko čekají volby bez volby, lidé ale otevírají oči. Společnost se změní, říkají Bělorusky

Číst článek

Vyšetřovatelé ho podezírají z organizace vražd podnikatelů v letech 2004 a 2005, konkrétně má jít o zastřelené Jevgenije Zorji a Olega Bulatova a pokus o vraždu Alexandra Smolského.

Policie si pro Furgala přišla ve čtvrtek a přepravila ho do Moskvy, kde na něj byla v pátek uvalena vyšetřovací vazba. V ní má strávit dva měsíce.

„Skutečnost, že nemohou najít nic nového, na základě čeho by ho mohli obvinit, je jasným signálem, že jde o akt politické represe… Říkají tak místním elitám, že pokud mohou zatknout úřadujícího gubernátora za zločiny staré 15 nebo 20 let, mohou zatknout kohokoliv,“ uvedl pro New York Times ruský analytik Nikolaj Petrov.

Americký deník podotýká, že Furgal, který před vstupem do politiky obchodoval se dřevem a dalšími surovinami, mohl být v minulosti zapleten do nejrůznější trestné činnosti. Protestující se ale ptají, proč zatčení přichází teď, 15 let od spáchání údajných zločinů. Pro Furgala zároveň požadují spravedlivý proces, popisuje reportáž Rádia Svobodná Evropa pokrývající dění během sobotní demonstrace.

Konec show kolem ‚referenda‘. ‚Pro Kreml je výsledek úspěch, nelze ho brát ale vážně,‘ říká odborník

Číst článek

Furgal stojí v čele Chabarovského kraje na východě Ruska od září 2018. Na post kandidoval za nacionalistickou Liberálně-demokratickou stranu Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského, kdy se mu podařilo překvapivě vyhrát volby s téměř 70 procenty hlasů a porazit tak dosavadního gubernátora a kandidáta Putinovy strany Jednotné Rusko Vjačeslava Športa.

Dva roky staré vítězství je podle odborníka Univerzity Karlovy pro Moskvu trnem v oku dodnes. „Kremlu vadí především to, že porazil Jednotné Rusko takto výrazným způsobem. Furgal byl navíc pověstný tím, že si stavěl vlastní vertikálu moci. Struktura moci, kterou si ve své gubernii budoval, byla jiná než ve zbytku Ruska. Ani to nebylo pro Moskvu přijatelné,“ vysvětluje Svoboda pro iROZHLAS.cz.

„Myslím, že jde o čistě politickou záležitost – Furgal vyjadřoval nezávislost na centru a hrozilo, že Moskvu nebude poslouchat, jak by Moskva chtěla a potřebovala,“ dodává.

Nízká účast při hlasování

Zatčení chabarovského gubernátora se odehrálo týden po ohlášení výsledků hlasování o změnách ruské ústavy, které Vladimiru Putinovi mimo jiné zajistily, že se bude moct o prezidentský úřad ucházet i po roce 2024. V čele země tak současný šéf Kremlu může setrvat až do roku 2036.

‚Referendum‘ plné machinací. ‚Putin dělá všemožné, aby lidi hlasovali a získal tak legitimitu,‘ říká expert

Číst článek

Hlasování, které doprovázely stížnosti na nejrůznější machinace s hlasy, ale v Chabarovském kraji nedopadlo pro Kreml tak dobře jako ve většině ostatních regionů. Účast se zde pohybovala jen lehce přes 44 procent – to je podle Rádia Svobodná Evropa druhý nejmenší počet po Kamčatském kraji. Celková účast se přitom dostala na 68 procent.

„V Chabarovsku maškaráda kolem hlasování o ústavních změnách příliš úspěšná nebyla. Podle některých komentátorů může být důvodem Furgalova zatčení to, že nedokázal zajistit dostatečnou podporu. Ale podle mého za tím musí být něco víc, protože nezajištění dostatečné podpory by se asi řešilo trochu jinak, například postupnými skandalizacemi jeho osoby. K tomuto velkolepému stylu sesazení mi tento důvod nesedí. Podle mě tedy jde skutečně o to, že si Furgal v Chabarovsku budoval svoje a Jednotné Rusko si tam ani neškrtlo,“ míní Svoboda.

Furgalův stranický šéf čtvrteční zatčení označil za politicky motivované a přirovnal ho ke stalinským dobám. „Byl zatčen za to, že pro svůj region odváděl dobrou práci a protože měl velkou podporu obyvatel. Našeho gubernátora budeme nadále podporovat,“ napsal minulý týden na twitteru Žirinovskij.

Vyšetřovatelé gubernátora Sergeje Furgala podezírají ze zorganizování vražd několika podnikatelů před 15 lety, Furgal obvinění odmítá | Zdroj: Reuters

Obavy Kremlu

Chabarovsk, který je od Moskvy vzdálen tisíce kilometrů, tak o víkendu zažil jedny z nejmasovějších protestů posledních let. V pondělí se situace uklidnila a na podporu Furgala už do ulic vyšly jen stovky lidí. Víkendové obrázky tisíců Rusů nespokojených se zásahem z centra ale pro Moskvu nejsou ničím příjemným.

Filip v ruských armádních novinách volal po rezignaci Petříčka. ‚Chystá se na sjezd KSČM,‘ reaguje ministr

Číst článek

„Furgalovo zatčení vyvolalo širší protesty, které jsou silným ukazatelem nálady ve společnosti… Putinovi stoupenci obvykle říkají, že to jsou jen moskevští hipsteři, kteří protestují, tohle ale ukazuje, že odpor vůči jeho vládě je v Rusku mnohem rozšířenější,“ tvrdí pro WSJ moskevský politický expert Abbas Galljamov, který v minulosti psal Vladimiru Putinovi projevy.

Po třech dnech demonstrací se tak Kreml rozhodl do Chabarovsku vyslat zmocněnce prezidenta pro Dálný východ Jurije Trutněva, který má situaci v regionu uklidnit.

Odborník Univerzity Karlovy přitom podotýká, že podobné protesty vyvolávají v Moskvě velké obavy. Šestisettisícový Chabarovsk není zrovna malé město, v Kremlu tak poslední události mohou vést k obavám, aby se nespokojenost nerozšířila do dalších regionů.

„V Moskvě podpoře lidí moc nevěří, protože se objevují průzkumy veřejného mínění, které o Putinovi nemluví jako o nezpochybnitelném, jediném možném kandidátovi na doživotní prezidentství. Podle mě se tedy bojí, že by situace v Chabarovsku mohla přerůst někam dál,“ míní Svoboda.

Eliška Orosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme