Protesty v Chabarovsku pokračují již třetím týdnem. Podle průzkumů mají podporu až poloviny Rusů

Na ruském Dálném východě už třetím týdnem pokračují největší protesty v regionu za poslední roky. Lidé se bouří kvůli zatčení teď už bývalého gubernátora Sergeje Furgala a kvůli jeho nástupci, kterého tam dosadil prezident. Aktuální průzkum nezávislého sociologického centra Levada přitom ukazuje, že skoro polovina oslovených Rusů s protesty sympatizuje.

Chabarovsk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelé Chabarovsku zatčení tamního exgubernátora Sergeje Furgala

Až 45 procent Rusů vnímá probíhající demonstrace pozitivně | Zdroj: Reuters

Protesty v Chabarovsku i na jiných místech na východě Ruska začaly poté, co bezpečnostní složky začátkem měsíce zatkly Sergeje Furgala, tehdy ještě jako úřadujícího gubernátora, a nechaly ho okamžitě přepravit do Moskvy. Důvodem bylo podezření z podílu na 15 let starých vraždách dvou místních podnikatelů a pokusu o vraždu třetího. Sám Furgal vinu popírá a podporu má i u lidí, kteří nyní vycházejí do ulic a požadují, aby byl propuštěn z moskevské vazby a byl souzen přímo v Chabarovsku.

Ruské soudy vynesly první tresty za podporu zatčeného gubernátora. Snaží se utlumit demonstrace

Číst článek

Průzkum sociologů z respektovaného nezávislého centra Levada navíc ukázal, že 45 procent dotázaných demonstrace vnímá spíše pozitivně, opačný postoj má pak jen 17 procent Rusů. Zajímavé poznatky přinesly i odpovědi na otázku, jestli si podobné protesty zdůrazňující klesající životní úrovni nebo ochraně občanských práv dokáží představit i ve svém městě - zatímco odpověď „ano“ ještě minulý rok zvolilo jen 17 procent respondentů, letos jich je 30 procent. Protestů by se pak osobně zúčastnilo 29 procent respondentů.

Nesouhlas některých Rusů ovšem není zapříčiněn pouze kauzou bývalého gubernátora, ale také obecným nesouhlasem s kurzem, který regionu určuje Moskva. Protesty tak provází i skandování namířené přímo proti Kremlu i prezidentovi Vladimiru Putinovi - a to včetně požadavku na jeho demisi.

Nedůvěra v justici

Rusové navíc dlouhodobě nedůvěřují tamní justici a policejním orgánům, které jsou do značné míry vnímané jako zkorumpované a jednající na politickou objednávku. V tomto duchu se vyjadřoval i předseda ruské prezidentské Rady pro lidská práva Valerij Fadějev, podle něhož souvisí protesty v Chabarovském kraji s nedůvěrou lidí v tzv. donucovací orgány státu.

Protesty neutichají ani po jmenování nového gubernátora Michaila Děgťarjova. O víkendu se v Chabarovsku konala vůbec největší akce, jíž se podle odhadů účastnilo několik desítek tisíc lidí. Demonstrace pokračují v menších počtech i během týdne.

Ačkoli se akce konají během pandemie a nemají potřebná povolení, bezpečnostní složky proti protestujícím v Chabarovsku nezasahují. Například v Moskvě, kde lidé vyšli do ulic na podporu obyvatel Chabarovsku, však policie několik lidí zadržela.

Ivana Milenkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme