Ruskem otřásá mučení vězňů. Drastické záběry odtajnil programátor, který byl jedním z týraných
Záběry zachycující bití, znásilňování i další formy mučení lidí zadržovaných v několika věznicích v Rusku rozpoutaly nový skandál. Sérii velmi zneklidňujících videí v minulých dnech zveřejnila nezávislá organizace Gulagu.net, která prý obdržela více než tisícovku podobných záběrů od tajného informátora. Je jím běloruský odborník v oblasti IT, který si ruským vězením sám prošel a měl přístup k tamním počítačům.
„Jedná se o bezprecedentní únik, který v celé zemi rozpoutá zemětřesení. Celkově máme přes 40 gigabytů souborů, které ukazují rozsáhlé mučení,“ řekl v rozhovoru pro nezávislý server The Moscow Times zakladatel organizace na obranu práv vězňů Gulagu.net (v překladu Ne gulagu) Vladimir Osečkin, který v roce 2015 uprchl z Ruska a nyní žije v exilu ve Francii.
‚Lituji, že jsem rodiče neobejmul.‘ Vůdci krymských Tatarů hrozí 15 let vězení, svět volá po jeho propuštění
Číst článek
Lidskoprávní aktivista, který na týrání ruských vězňů upozorňuje dlouhodobě, má podle svých slov k dispozici více než tisícovku videí potvrzujících systematické mučení v ruských věznicích. Na záběrech je vidět, jak dozorci vězně bijí, znásilňují a snaží se je nejrůznějšími drastickými postupy přimět k tomu, aby se přiznali ke spáchání zločinů nebo přistoupili na spolupráci s dozorci.
Organizace Gulagu.net, která vznikla v roce 2011 a jejíž web ruské úřady letos zablokovaly, se k videím dostala přes skrytého informátora. Podle Osečkina je „dodavatelem“ drastických záběrů bývalý vězeň, který strávil pět let v zařízení v Saratovské oblasti.
Z vězení ho propustili letos v únoru a hned následující měsíc začal do Gulagu.net zasílat inkriminovaná videa. Záznamy, které byly pořízeny mezi lety 2018 až 2020, zachycují mučení vězňů nejen v Saratovské, ale také v Irkutské a Vladimirské oblasti Ruska.
Bývalý vězeň, který podle Moscow Times pochází z Běloruska, se k souboru nahrávek dostal díky svým znalostem v oblasti informačních technologií. Jako programátorovi mu ostraha věznice sama povolila přístup k záznamům uloženým ve vězeňských počítačích, které dnes s velkým pozdvižením vyplouvají na povrch.
‚Vedle močálu, se špatným jídlem.‘ Bývalí vězni popisují podmínky v kolonii, kde skončil Navalnyj
Číst článek
„Je to programátor, sám čelil bití a mučení, pak se ho ale rozhodli využít jako odborníka,“ popisuje Osečkin také pro server Vot Tak.
„Pět let měl přístup k počítačům Federální vězeňské služby a videorekordérům v bezpečnostní centrále nemocnice pro trestance s tuberkulózou v Saratově,“ dodává lidskoprávní aktivista, podle kterého si informátor před odchodem z vězení stáhl počítačový archiv na flash disk a obsah následně předal Osečkinově organizaci.
Kvůli obavám o svou bezpečnost začátkem tohoto týdne z Ruska uprchl, skrývá se na neznámém místě a chce požádat o politický azyl. „Teď, když je náš zdroj mimo dosah ruských úřadů, v příštích týdnech plánujeme zveřejnit další videa po menších dávkách,“ odhaluje Osečkin.
Mučení ruských vězňů
Skandál, který v Rusku řeší nejenom nezávislé organizace a média, odstartovalo zveřejnění zhruba tříminutového videa.
Nahrávka, kterou v pondělí večer odtajnila nevládní organizace Gulagu.net na sociální síti Telegram, zachycuje nahého muže se spoutanýma rukama a nohama. V posteli ho znásilňuje pomocí dlouhé tyče jiný muž, další pak scénu natáčí a ucpává oběti ústa.
Podle Gulagu.net byla scéna natočena loni 18. února ve vězeňské nemocnici pro trestance s tuberkulózou v Saratově v centrálním Rusku, kde byl zadržován také informátor Osečkina. Odtud ostatně pocházejí i některá další videa, na která v minulých dnech upozornila organizace Gulagu.net, ale také další nezávislé servery.
Běloruské potácení kolem nové ústavy: Lukašenko lavíruje mezi touhou po moci a diktátem Moskvy
Číst článek
Obsah tří videí popisuje například nezávislý zpravodajský web Mediazona, který se problémem dodržování práv v ruských věznicích zabývá dlouhodobě. Jedno z nich například zachycuje, jak na zemi leží nahý spoutaný vězeň, kterému na hlavu močí jeden z mužů stojících kolem něj. Video bylo natočeno v nemocnici v Saratově v červenci loňského roku.
Podle serveru Vot Tak funguje zařízení pro trestance s tuberkulózou jako „mučírna“, kam mohou být převezeni vězni ze všech koutů Ruska. Týrání zadržovaných včetně bití a znásilňování tam často zažívají například vězni, kteří plánují svědčit proti nějaké významné osobě, nebo si jeho „znásilnění na kameru“ zaplatí člověk zvenčí, mučení ale slouží také jako nástroj k vydírání.
Jak pro rozhlasovou stanici Echo Moskvy popsala například ochránkyně lidských práv Eva Merkačevová, dozorci na znásilňování vězňů vydělávají peníze. Navrhují odsouzeným, aby se vykoupili za částku, která se podle zámožnosti vězňových příbuzných pohybuje mezi 50 až 500 tisíci rublů (asi 15 až 150 tisíc korun).
„Člověk zaplatí a má od dozorců zaručeno, že ho neznásilní. Všichni ostatní vidí, co se děje, a pochopí, že je lepší platit než neplatit a být podroben mučení,“ popsala Merkačevová, podle které je dalším důvodem k mučení získávání vězeňských udavačů, ale také potřeba vynutit si na vězni přiznání ke spáchání nějakého trestného činu.
„Mnozí se dostali do vězení kvůli znásilnění, loupeži, vraždě, ale za mřížemi v páchání zvěrstev pokračují. Systém nevede k nápravě, ale zvrácené schopnosti využívá pro své cíle,“ konstatovala ochránkyně lidských práv, podle které o dění v saratovské vězeňské nemocnici již dříve kolovaly hrozné příběhy a nové záběry spekulace jen potvrzují.
Mučení jako běžná praxe?
Merkačevová a řada dalších lidskoprávních aktivistů upozorňuje, že mučení vězňů je v Rusku dlouhodobým problémem.
Praktiky v ruských věznicích v roce 2016 popsal pro bruselský server Politico také Vladimir Osečkin, který kvůli obvinění z podvodu sám skončil v Rusku za mřížemi, v roce 2011 ale byl podmínečně propuštěn.
Soud potvrdil dvacetiletý trest uprchlému Čechovi, který bojoval za ruské separatisty
Číst článek
„Mučení se děje ve všech věznicích a všech zajateckých koloniích v Rusku. Čeká to každého, kdo si chce zachovat čest a pocit vlastní hodnoty,“ uvedl před pěti lety zakladatel organizace Gulagu.net, podle kterého se k potrestání a vydírání vězňů často používá právě znásilňování.
„Zaměstnanci věznic natáčejí znásilňování vězňů a následně jim vyhrožují, že pokud nebudou dělat, co chtějí, pošlou nahrávky jejich manželkám nebo je ukážou ostatním vězňům,“ dodal pro Politico Osečkin.
Další důkazy o dění v ruských věznicích přinesly také některé případy z minulých let. Před třemi lety vyvolalo pobouření video z mučení vězně Jevgenije Makarova v Jaroslavli, které zveřejnil list Novaja Gazeta.
Na záběrech pořízených o rok dříve, tedy v roce 2018, je zachycená skupina dozorců, kteří jeden po druhém bijí vězně bez kalhot i spodního prádla. Bijí ho pendreky nebo pěstmi po chodidlech nebo holeních, ostatní pak na záběrech přidržují Makarova střídavě na stole a na podlaze.
Případ z Jaroslavle se následně začal vyšetřovat, úřady zadržely 15 dozorců a za mříže se dostal i náčelník věznice a jeho zástupce. Aféra si zároveň vynutila prověrky po celé zemi, po kterých bylo 142 dozorců kázeňsky potrestáno.
Také dnes úřady slibují, že zprávy o mučení ve věznicích prošetří. Po zveřejnění videa zachycující znásilňování spoutaného vězně v Saratovské oblasti rozjela vyšetřování Federální vězeňská služba (FSIN), ruská generální prokuratura ohlásila kontrolu v nápravných zařízeních a také mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov vyzval k tomu, aby byla pravost záběrů rychle a klidně prověřena.
Skandál navíc odnesl také ředitel Federální vězeňské služby pro Saratovskou oblast Alexej Fedotov, který podle ruských médií pár hodin na to rezignoval.
Samotný Osečkin ale proklamacím ruských představitelů nevěří. „Ruské úřady jsou pokrytecké. Udělají cokoliv, aby se vyhnuly zodpovědnosti za tuto továrnu na mučení,“ tvrdí zakladatel organizace Gulagu.net.