Rusko chce do aut montovat alkoholové zámky. Opilému řidiči nedovolí nastartovat
Rusko zvažuje, že automobily v zemi budou muset být vybaveny zařízením, které na základě vyhodnocení dechu nedovolí opilému řidiči nastartovat a znemožní tak jízdu pod vlivem alkoholu. Úřady nyní řeší, jak povzbudit výrobce, aby tyto alkoholové zámky montovali do nových aut přímo na výrobních linkách.
„Perspektiva alkoholového zámku v ruských autech není za horami,“ upozornil list Kommersant. Ministerstvo průmyslu prý chce ještě do konce letošního roku vypracovat koncepci, jak prosadit hromadné používání podobného zámku.
Britské soudy mohou jako trest nařídit abstinenci. Střízlivost budou kontrolovat pomocí náramků
Číst článek
Zařízeními se stejnou funkcí mají být od roku 2022 vybaveny všechny dopravní prostředky vyrobené v Evropské unii, připomněl deník unijní plány. Dodal, že v Rusku podle expertů takový krok nevyhnutelně povede ke zdražení aut, protože vzpomínané zámky stojí od 25 000 do 120 000 rublů, v přepočtu asi 7700 až 37 000 korun. Oponenti namítají, že systém bude velice pravděpodobně poruchový.
Rusko se roky snaží zlepšovat bezpečnost silničního provozu. Ačkoli úřední statistiky ukazují, že se situace zlepšuje, loni na silnicích zemřelo kolem 17 000 Rusů, což je mnohem více než v jiných zemích, podotkla agentura Reuters.
Připomněla, že snaha předchozí vlády dosáhnout zabudování alkoholových zámků do ruských aut byla neúspěšná a že tento krok by pro automobilky znamenal jen další náklady v době, kdy pod vlivem pandemie poptávka zeslábla.
Fungují ve Švédsku
Rusové mají dlouhodobě pověst národa, který holdují zejména vodce ve velkém množství. Ale podle loňské zprávy Světové zdravotnické organizace klesla spotřeba alkoholu v zemi mezi roky 2003 až 2016 o 43 procent zásluhou zvýšení daní a zdražení lihovin.
Žádné reklamy na alkohol. Ministerstvo zdravotnictví připravuje omezení pro festivaly i média
Číst článek
Prezident Vladimir Putin svou pověst dlouhodobě staví na střízlivosti na rozdíl od jeho předchůdce Borise Jelcina, kterého si mnozí Rusové dodnes spojují s opileckými žertíky a přešlapy, poznamenal Reuters.
Kommersant připomněl, že alkoholové zámky se nejprve objevily ve Švédsku na konci 90. let. V současnosti se tato zařízení v mnoha zemích používají ve vozech delikventů, kteří v minulosti měli problém s řízením v opilosti, anebo pro kontrolu řidičů přepravujících cestující.
V Austrálii si provinilci musí takové zámky do auta nechat namontovat na svůj účet a jsou povinni podstupovat každý měsíc kontroly. V Litvě od počátku roku platí, že provinilec si může o rok zkrátit dobu bez řidičského oprávnění, pokud svolí se zabudováním alkoholového zámku do svého auta. V Rusku se tyto zámky zkoušely ve školních autobusech ve dvou z 85 regionů, ale experiment nepřerostl fázi pilotního projektu.