Ruské velení v oslabení. Vzal si ‚pauzu‘ a ‚odpočívá‘, zemřel při útoku, zastřelili ho při běhání

Otázka na místě: Kde je generál Surovikin? | Zdroj: Profimedia

Ukrajina postupuje a tlačí na agresora. Ruské velení ztrácí ostražitost i lidi, armáda řízená z Kremlu zažívá období nejistoty. Generály postihly v posledních týdnech několikeré „nepříjemnosti“. Jejich řady tak řídnou. Vojáci zemřeli po leteckém útoku na frontě nebo při běhání v parku. Po donedávna viditelné tváři Sergeje Surovikina se pak slehla zem. Od pochodu wagnerovců na Moskvu ho nikdo neviděl, ruští zákonodárci tvrdí, že odpočívá.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Už více než 500 dní uplynulo od ruské invaze na Ukrajinu. Už dávno došlo k vystřízlivění a ruské vedení si uvědomilo že „třídenní vojenská operace“ zabere hodně úsilí a bude stát mnoho životů. V uplynulých týdnech navíc Kremlem otřásla nečekaná komplikace.

Strašná rána, zákeřná sabotáž. Odvolání velitele klíčové armády obnažilo nejednotnost ruského velení

Číst článek

Vojáci soukromé Wagnerovy skupiny, kterou však Kreml v posledních měsících dotoval, vyrazili na Moskvu. Šéfovi Jevgeniji Progožinovi se totiž nelíbilo, jak si počínalo ruské armádní velení, například že jeho mužům nedodávalo slibovanou munici. Mělo také dojít ke střetům mezi ruskými vojáky a Prigožinovými bojovníky, tyto zprávy se však nedají nezávisle ověřit.

Přestože pochod wagnerovců nakonec skončil stejně rychle, jako začal, odstartoval sérii událostí, které nemají na ruské vojáky příliš pozitivní dopady.

Nestability v ruských řadách se snaží využít Ukrajinci, kteří pokračují v protiofenzivě. Jejich úsilí však narušují útoky dronů a rakety po klidnějším období dopadají také na Kyjev.

Kde je Surovikin?

Záhadou je stále například osud generála Sergeje Surovikina. Bývalého vrchního velitele vojsk na Ukrajině, kterému se pro jeho nemilosrdnou taktiku přezdívá „generál Armagedon“, nikdo od tažení wagnerovců před třemi týdny neviděl.

SERGEJ SUROVIKIN

Ruský voják, který si vysloužil přezdívku „generál Armagedon“. Kariéru začal v srpnu 1991 během protigorbačovského puče v Moskvě. Poté byl zapojen do čečenské války nebo pohraničních bojů s islámskými extremisty v Tádžikistánu. Do vrcholné velitelské funkce se dostal za své zásluhy v angažmá Ruska v Sýrii.

Od loňského října do letošního ledna byl nejvyšším velitelem ruské invaze na Ukrajinu, pak ho nahradil Valerij Gerasimov. Surovikin měl být zapojen do nedávného tažení Wagnerovy armády na Moskvu. Od té doby se spekuluje, co s ním je.

Jeden z ruských zákonodárců na nátlak listu New York Times řekl, že generál „odpočívá“. „V tuto chvíli je nedostupný,“ uvedl Andrej Kartapolov, šéf výboru pro obranu ruské Dumy.

Spekuluje se o tom, že byl generál Surovikin spojencem šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina a o plánované vzpouře a tažení na Moskvu dopředu věděl, domnívají se tak alespoň někteří američtí činitelé s přístupem k tajným informacím.

Není však jasné, zda se Surovikin vzpoury nějak přímo účastnil. Nejasný komentář ruského poslance o generálovi přišel dva dny poté, co ruské úřady zveřejnily první nahrávku šéfa ruského generálního štábu Valerije Gerasimova od wagnerovského povstání.

Na videozáznamu Gerasimov přijímá hlášení od ruských vzdušných a kosmických sil, které řídí Surovikin. Osobou, která na záběrech podává aktuální informace, je však jeho zástupce Viktor Afzalov, upozorňuje New York Times.

,Bezohledný velitel‘ ze Sýrie a Čečenska a Putinův poradce. Kdo je nový vůdce ruských vojsk Surovikin?

Číst článek

Americký list The Wall Street Journal s odvoláním na nejmenované zdroje napsal, že Surovikin je podrobován opakovaným výslechům, byť není zadržován v detenčním zařízení. O jeho osudu rozhodne ruský prezident Vladimir Putin.

Řídnutí řad

Rusko mezitím dostalo ještě další zásah do svých nejvyšších vojenských řad. Oleg Cokov, zástupce velitele ruského jižního vojenského okruhu, byl zabit na Ukrajině při pondělním nočním raketovém úderu na okupované město Berďansk.

Ruský poslanec a generál ve výslužbě Andrej Guruljov ve středečním vystoupení ve státní televizi potvrdil smrt generála Cokova, který byl pro své zapojení do ruské invaze zapsán na sankční seznamy Evropské unie, Velké Británie, Japonska a Nového Zélandu. „Zemřel hrdinsky,“ řekl o něm Guruljov.

Ruský generál přišel kvůli kritice postupu na Ukrajině o funkci. Stěžoval si na mrzačení vojáků

Číst článek

Také zveřejnil nahrávku, na které dnes už bývalý velitel 58. vševojskové armády Ivan Popov vysvětluje svým vojákům, proč byl zbaven velení jednotky, která bojuje na frontě na Ukrajině u Záporoží.

Popov popsal „obtížnou situaci s vyšším vedením“, která vedla k jeho odvolání poté, co upozornil na problémy na bojišti, včetně nedostatku palebných a dělostřeleckých průzkumných stanovišť, a také na úmrtí a zranění, které jednotky utrpěly.

„Řeknu vám upřímně, že vznikla komplikovaná situace s vyšším velením, o níž bylo potřeba mlčet a říkat, co chtěli slyšet,“ řekl Popov v nahrávce.

Oblíbená běžecká trasa

Tím však výčet příkladů ruských ztrát nekončí. Velitel Stanislav Ržický byl zastřelen v Krasnodaru. Ruské úřady ve středu zatkly údajného podezřelého. Čtyřiašedesátiletý Sergej Denisenko měl u sebe při zatýkání pistoli s tlumičem, o které se předpokládá, že právě jí byla vražda spáchána. Podezřelý je bývalý šéf ukrajinského sportovního svazu karate, ověnčený tituly zasloužilého mistra sportu a zasloužilého trenéra.

Zpravodajské agentury informovaly, že byl Ržickij zastřelen při běhání v krasnodarském parku. Jednou z předpokládaných tezí, na základě kterých si ho střelec vyhlédl, je, že své běžecké trasy zveřejňoval v aplikaci Strava. Ržickij byl totiž napaden poblíž městského sportovního komplexu Olimp, kde absolvoval svůj tradiční šestikilometrový běh.

V úterý, den po nalezení těla, ukrajinská vojenská rozvědka na svém oficiálním účtu na Telegramu uvedla, že Ržickij velel ponorce, která se podílela na raketových útocích na Ukrajinu.

Jeho osobu dávají do souvislosti s loňským útokem na město Vinnycja, které podle ukrajinské armády zasáhly střely Kalibr vypálené z ponorky v Černém moři. Ve městě tehdy zahynulo nejméně 27 lidí a přes 110 dalších utrpělo zranění. Při útoku zemřela také čtyřletá dívka s Downovým syndromem.

Ruská státní tisková agentura RIA Novosti s odvoláním na anonymní zdroj v ruských orgánech činných v trestním řízení uvedla, že muž zatčený ve středu se při výslechu přiznal, že byl naverbován ukrajinskou rozvědkou, aby provedl zabití.

Jméno Ržického bylo podle New York Times zapsáno v databázi Myrotvorec, která zveřejňuje fotografie, účty na sociálních sítích a telefonní čísla lidí, kteří se měli dopustit zločinů proti Ukrajině. Nad jeho fotografií v databázi přibylo červené razítko s nápisem „zlikvidován“.

Anna Urbanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme