Surovikin jeden čas velel tažení na Ukrajině. Upadl v nemilost krátce po potlačení vzpoury žoldnéřů Jevgenije Prigožina, který se později stal obětí dosud neobjasněné havárie soukromého letounu.
Surovikin se na veřejnosti objevil naposledy 24. června, kdy probíhala vzpoura wagnerovců. Listy The Moscow Times a Financial Times pak uvedly, že byl generál v souvislosti se vzpourou zadržen.
Už více než 500 dní uplynulo od ruské invaze na Ukrajinu. Generály řízené z Kremlu postihly v posledních týdnech několikeré „nepříjemnosti“, a to nejen na bojišti. Jejich řady tak řídnou.
Vzpouru velitele wagnerovců Jevgenije Prigožina mnozí evropští politici nebo analytici hodnotí jako ukázku trhlin v ruském režimu. Není ale zatím zřejmé, do jaké míry vše oslabilo Vladimira Putina.
Jeden ze zdrojů The Moscow Times řekl, že pro ruské vedení se „věci kolem Surovikina nevyvíjely dobře“. Druhý uvedl, že během Prigožinovy vzpoury si Surovikin evidentně vybral špatnou stranu.
USA se teď snaží zjistit, jestli vzpouru tento bývalý velitel ruských jednotek nasazených na Ukrajině pomáhal i plánovat. Na situaci upozornil list The New York Times (NYT).
„Valerij Gerasimov je mužem, který byl od počátku u příprav na boje a je také autorem vlastní doktríny i celé koncepce současné války,“ tvrdí politický geograf Libor Jelen.
Putin si podle agentury TASS od velitelů žádal návrhy dalšího postupu ruské armády. Podrobnosti média nesdělila. Ruskojazyčná verze BBC poznamenala, že Putin doposud stále nenavštívil bojovou linii.
„Z politického hlediska je osvobození Chersonu pro Rusko katastrofa, protože je to hlavní město oblasti, kterou Rusové formálně anektovali a připojili ke svému území,“ říká Lukáš Visingr.
Surovikin je vůbec prvním mužem ve funkci velitele ruských jednotek. Jeho nová role bude spočívat v mobilizaci ruských jednotek po řadě neúspěchů, včetně velkých ztrát vojáků a techniky.