Rusko po povstání Prigožina: Vše je jako dřív, Putin to má pevně v rukou a wagnerovci mizí z hlav lidí

Po Prigožinově povstání Rusové dál žijí běžným životem plným ignorance a přizpůsobování. V Kremlu je nadmíru rušno a lidé říkají, že všechno je jako obvykle. O situaci v Rusku po pokusu o převrat se v reportáži rozepisuje rakouský deník Die Presse.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prigožin uvedl, že cílem nedávného tažení jeho bojovníků na Moskvu nebylo svrhnout ruské vedení, ale že tento odpor ukázal na závažné problémy v Rusku

Po Prigožinově povstání Rusové dál žijí běžným životem | Zdroj: ČTK / AP / Uncredited

Lidé vytahují své mobily a křičí, jak jen to umí. Každý ho chce vidět a dotknout se ho. Rusové svého prezidenta nazývají lídrem a vůdcem. „Vyfoť ho, mami,“ křičí jedna teenagerka. „Prosím!“ Máma ruského muže číslo jedna vyfotí a státní televize má rázem fotografii, na níž Vladimir Putin obdarovává polibkem dospívající dívku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií

Putin jako miláček národa, kterého vítají davy. Po pokusu o puč ze strany Jevgenije Prigožina, který se se svými žoldáky vydal na Moskvu, Kreml dělá všechno pro to, aby Putinovu slabost proměnil v sílu.

Ode dne, kdy Prigožin se svými jednotkami a tanky obsadil jihoruské město Rostov na Donu nedaleko ukrajinské hranice a vyzval ministra obrany Sergeje Šojgua k souboji, je Vladimir Putin na televizních obrazovkách k vidění denně.

„Putin teď pronáší projevy, které, i když jsou podle vyjádření Kremlu osudové, v pěti minutách opakují stále to stejné.“

Pronáší projevy, které, i když jsou podle vyjádření Kremlu osudové, v pěti minutách opakují stále to stejné dokola. Putin poděkuje vojákům a národu za jeho jednotu a za to, že zastavili de facto občanskou válku.

Šéf Kremlu se jednoduše nechá svým letounem převést třeba na severní Kavkaz, aby se nechal natočit mezi obyčejnými lidmi. Doprovázejí ho při tom reportéři a další personál, přičemž všichni museli týden před cestou strávit v karanténě.

Prigožina vymažeme

Prigožin zkrátka musí zmizet z hlav lidí a musí být jasné, že prezident má všechno pod kontrolou a vše je jako dřív.

Tato taktika funguje rychle. Ignorance Rusů nebyla zcela pryč ani v den povstání. Pár dní poté běží život v Moskvě ve svých zajetých kolejích. Ostatně je tomu tak od začátku války.

Není u nás, ale v Petrohradě, tvrdí běloruský prezident Lukašenko o šéfovi wagnerovců Prigožinovi

Číst článek

Většina lidí zprávy neprožívá a přizpůsobuje se. Někdo si sice občas povzdechne, že už je z dění unavený a už ho nic nezajímá, často ale na tvářích lidí zůstává údiv. „Proč nás svět nemá rád? Co jsme lidem udělali?“ ptají se někteří.

„Žijeme tady a teď a zkrátka si život užíváme,“ říká Jekatěrina. Fotografka svateb pořizovala v den, kdy Prigožin otočil zbraň vůči vlastním lidem, snímky jednomu novomanželskému páru.

„Nemám čas řešit veškerou politiku. Prostě tomu nerozumím,“ říká žena a dodává, že tady není od toho, aby posuzovala, kdo má pravdu. „Musíme být vždy na straně našeho prezidenta. Jednoduše proto, že jsme Rusové,“ pokračuje 25letá Jekatěrina, která v čele státu nikoho než Putina nezná.

Bělorusko vzalo novináře do tábora, o kterém se spekuluje, že v něm jsou wagnerovci. Byl prázdný

Číst článek

Události předminulého víkendu Jekatěrina shrnuje takto: „Jede nějaký chlap, něco se děje. Tomu chlapovi je ale všechno fuk a zase odchází. Nebezpečí pro naši zemi? Těch pár tanků? Co to se mnou má společného?“

Slova Jekatěriny vystihují běžný pocit mnoha Rusů, tvrdí list. Putinův systém založený na metodě rozděl a panuj demobilizoval lidi do takové míry, že se ze své apatie už nemnohou dostat. A ani nechtějí.

Když se situace v Rostovu vyhrotila, moskevský starosta Sergej Sobjanin nechal uzavřít městské parky a muzea a vyhlásil den volna. „Nouzová situace,“ prohlásil a požádal o pochopení. Pro Rusku Taťjanu situace dodnes není jasná a nechápe, proč ji vykázali z návštěvy Puškinova muzea.

Rusko vrátilo Prigožinovi zabavené miliardy rublů, podle ruského serveru šlo o ‚pokyn vyšší moci‘

Číst článek

Moderátoři ve státní televizi stále častěji mluví o Prigožinovi jako o chamtivém, přehnaně impulzivním muži poháněném hloupými ambicemi, který lhal vlastním lidem. Už se ale nezmiňují o tom, kdo šéfa wagnerovců proměnil v tak mocného člověka.

Neexistují žádné oficiální informace o tom, že by se Kreml chystal zasáhnout proti těm, kteří Prigožinovo povstání podporovali. Dokonce není ani jisté, že Sergej Surovikin – známý jako generál Armagedon, který vždy Prigožina podporoval v bojích na Ukrajině – je ve vězení. Důležité je, aby se zdálo, že je všechno v normálu.

„Proč bychom měli panikařit? Život jde přece dál dokonce i ve válce,“ říká 66letý Vjačeslav. Jeho žena Zinaida dodává, že Rusové byli dlouho zticha jako had.

„Jenže když se hadovi šlápne na ocas, kousne, a tak teď koušeme. Je jen škoda, že se Prigožin musel stáhnout. S ním mělo Rusko skvělou, údernou sílu. Ale Rusko stejně vyhraje,“ cituje v závěru své reportáže seniorku Zinaidu rakouský deník.

Celý pořad najdete v audiozáznamu nahoře.

Jakub Rerich, Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme