Spor o hraniční přechody. Rusko a Čína opět vetovaly v OSN prodloužení pomoci pro Sýrii

Rusko a Čína v pátek v Radě bezpečnosti OSN vetovaly další návrh rezoluce o prodloužení přeshraniční humanitární pomoci pro Sýrii. Informovaly o tom zahraniční agentury. Současné povolení přitom podle agentury AFP vyprší v sobotu v 5.30 SELČ. Na dodávkách potravin a léků přes Turecka je na severozápadě Sýrie závislých asi 2,8 milionu civilistů.

New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozdávání chleba

Na dodávkách potravin a léků je na severozápadě Sýrie závislých asi 2,8 milionu civilistů (archivní foto) | Foto: Khalil Ashawi | Zdroj: Reuters

Rusko a Čína vetovaly tento týden již jednu rezoluci, nyní obě země odmítly i kompromisní návrh, který předložily Německo a Belgie. Ty chtěly prodloužit současný stav o půl roku. Celkem se jedná již o třetí vetovanou rezoluci v této záležitosti, připomněla agentura Reuters.

Podle agentury DPA Moskva chce, aby se pro doručování pomoci v příštím půl roce využíval jen jediný hraniční přechod z Turecka. Podle Ruska je totiž možné do daných oblastí dopravit humanitární pomoc i z jiných oblastí Sýrie.

Třináct členů Rady bezpečnosti ale trvá na tom, že pro humanitární dodávky musí dál sloužit nejméně dva přechody jako dosud.

Rada bezpečnosti OSN poprvé schválila poskytnutí přeshraniční humanitární pomoci Sýrii před šesti lety. Tehdy ji bylo možné dopravovat i přes Jordánsko a Irák. V lednu ale Rusko prosadilo snížení počtu přechodů určených pro pomoc ze čtyř na dva.

Původní rezoluce z roku 2014 dovoluje OSN dodávat pomoc i do těch regionů Sýrie, které nejsou pod kontrolou vlády v Damašku.

Podle agentury Reuters se nyní čeká ještě hlasování o ruském návrhu rezoluce, podle kterého by byly humanitární dodávky z Turecka povolené na jeden rok, ale pouze přes jeden hraniční přechod. Kdy se bude hlasovat, ale není jasné.

Válka v Sýrii

Občanská válka, kterou zažehlo utlačování prodemokratických demonstrací v roce 2011, se v Sýrii během let zapojením různých regionálních a zahraničních sil zkomplikovala.

Násilí už si vyžádalo nejméně 400 tisíc lidských životů a dalších více než 11 milionů obyvatel, což je asi polovina předválečné populace, muselo opustit své domovy. Z toho asi 5,6 milionu lidí uprchlo do zahraničí.

Do bojů se na straně syrského prezidenta Bašára Asada zapojilo v roce 2015 Rusko, což do značné míry ovlivnilo poměr sil ve prospěch Damašku. Moskva už v Radě bezpečnosti vetovala celkem 16 rezolucí, které se týkaly Sýrie. V řadě případů jej podpořila i Čína.

Agentura DPA uvedla, že podle expertů by zastavení dodávek humanitární pomoci do oblastí na severozápadě Sýrie, které ovládají povstalci, zřejmě dál posílilo pozici prezidenta Asada. Jeho režim kontroluje nyní už asi dvě třetiny Sýrie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme