Rada bezpečnosti OSN znovu odložila své hlasování o rezoluci ke konfliktu mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás. Diplomaté dostali nové, výrazně pozměněné znění textu bez přímé výzvy k příměří.
Člen vedení Hamásu Izzat Rišk na telegramu vyzval mezinárodní společenství, aby tlačilo na Izrael, aby rezoluci dodržoval. Usnesení Valného shromáždění OSN nejsou právně závazná.
„Aktivně jsme podporovali, aby text zahrnoval odsouzení teroristického útoku Hamásu a jasnější jazyk k propuštění rukojmích držených Hamásem,“ vysvětluje mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake.
„Na naší pozici se nic nezměnilo, Česko stále na všech fórech upozorňuje, jak tento konflikt začal – a to opravdu nelidskými brutálními útoky designované teroristické organizace Hamás.“
„Problém výroku spočívá v tom, že nepůsobil rozmyšleně, spíše impulzivně,“ myslí si politolog Michal Parízek z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
Text podpořilo 141 zemí včetně České republiky, proti bylo sedm delegací a dalších 32 se zdrželo. Společně s Ruskem se proti němu postavily Bělorusko, Eritrea, Mali, Nikaragua, Severní Korea a Sýrie.
Na valném shromáždění OSN vyzvala Ukrajina, aby světové společenství odsoudilo nedávný pokus Ruska o anektování ukrajinských území na východě a jihu země.
Podle europoslance Alexandra Vondry (ODS) Evropská unie měří prohřešky členských států dvojím metrem. Říká, že v Evropě existuje několik citelných dělících linií.
„Je to právně nezávazná rezoluce. Jediný, kdo to může rozsoudit podle našeho názoru je Evropský soudní dvůr,“ řekl vicepremiér Karel Havlíček (ANO) v pořadu Partie Terezy Tománkové.
„Své problémy si máme řešit doma,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM), která se při hlasování zdržela. V Evropě je podle ní dvojí metr pro postihy členských zemí.
Evropský parlament v rezoluci, kterou podpořilo 505 zákonodárců odsoudil střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Pro hlasovala i většina českých zástupců.
Europoslanci v návrhu rezoluce vyzývají Evropskou komisi, aby dala po zveřejnění závěrečné zprávy auditu jasně najevo, jaké kroky mají následovat. Chtějí tak zabránit zneužívání evropského rozpočtu.
Je rezoluce Evropského parlamentu jen nezávazným politickým gestem, jak tvrdí zástupci hnutí ANO, nebo důležitý signál odhalující slabé postavení českého premiéra v EU a předzvěst věcí příštích?
„Byl bych rád, kdyby si rezoluci přečetly české orgány, které rozhodují o poskytování dotací,“ říká europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09). Měly by zhodnotit, zda jednají podle unijního práva.
Babiš podle europoslanců zpochybňuje nezávislý výkon své funkce, protože se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu Evropské unie a zároveň kontroluje Agrofert.
Rezoluce, o níž se bude hlasovat, má padesát bodů. Mezi nejdůležitější patří kritika Babiše za výroky na adresu europoslanců či možný vliv na holding Agrofert. Radiožurnál má dokument k dispozici.
Pro rezoluci, která není právně závazná, ale vyjadřuje postoj sněmovny k arménským obětím Turky organizovaných čistek v Osmanské říši během první světové války, hlasovala drtivá většina kongresmanů.
„To, co tady vidíme, není boj proti terorismu, ale záminka, jak pokračovat v agresivní vojenské akci proti těm, kdo odmítají uznat autoritu Asadova režimu,“ komentovala hlasování velvyslankyně USA.
Usnesení o Babišově možném střetu zájmů, o jehož dodatečném zařazení na program zasedání rozhodl Evropský parlament v pondělí na návrh frakce Zelených, naváže na plánovanou středeční rozpravu.