OSN zamítla obě rezoluce ohledně příměří v Sýrii. Moskva žádala výjimku pro protiteroristické akce
Rada bezpečnosti OSN ve čtvrtek zamítla obě rezoluce, které vyzývaly k příměří v provincii Idlib na severozápadě Sýrie. První rezoluci požadující klid zbraní připravenou Německem, Belgií a Kuvajtem vetovalo Rusko, proti se postavila i Čína. Moskva a Peking potom daly hlasovat o svém vlastním návrhu na příměří, který však obsahoval výjimku povolující vojenské útoky na teroristické skupiny: ani ten dostatečnou podporu v Radě bezpečnosti nezískal.
Zmocněnkyně OSN pro humanitární záležitosti Ursula Muellerová před hlasováním členům rady řekla, že humanitární situace v provincii Idlib je „alarmující“ a bude se zhoršovat s přicházející zimou.
Šéf OSN oznámil dosažení dohody o syrském ústavním výboru. Má se stát klíčem k řešení války
Číst článek
Za poslední čtyři měsíce podle ní opustilo své domovy na 400 tisíc lidí a na 600 tisíc osob nyní žije ve stanech, provizorních táborech nebo venku. Vládní síly prezidenta Bašára Asada podporované Ruskem zahájily v dubnu v Idlibu ofenzivu, jejímž deklarovaným cílem je dobýt poslední baštu odpůrců režimu.
Podle agentury Reuters je to od začátku konfliktu v Sýrii už po třinácté, co Rusko aktivitu Rady bezpečnosti zablokovalo, Čína se nyní proti postavila po sedmé.
‚Ochrana teroristů‘
Moskva uplatnila právo veta kvůli tomu, že chtěla, aby rezoluce o příměří obsahovala výjimku pro akce zaměřené proti teroristickým skupinám. „To, co tady vidíme, není boj proti terorismu, ale záminka, jak pokračovat v agresivní vojenské akci proti těm, kdo odmítají uznat autoritu Asadova režimu,“ komentovala hlasování velvyslankyně USA při OSN Kelly Craftová. Německý velvyslanec Christoph Heusgen zdůraznil, že návrh, na němž se jeho země podílela, má čistě humanitární povahu a že jeho cílem je ochrana civilistů.
Asadova armáda s podporou Ruska bombardovala provincii Idlib. Zemřelo devět civilistů
Číst článek
Rusko naopak ústy velvyslance Vasilije Něbenzji tvrdilo, že cílem návrhu Německa, Belgie a Kuvajtu bylo „ochránit mezinárodní teroristy opevněné v Idlibu před konečnou porážkou“.
Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v Sýrii sleduje z Británie, uvádí, že od dubna bylo při vojenských operacích v Idlibu zabito přes 960 civilistů. Damašek trvá na tom, že zasahuje zejména proti teroristům a zvláště proti nejmocnější islamistické skupině v oblasti - Tahrír aš-Šám, známé dříve jako fronta An-Nusra nebo syrská Al-Káida. V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou.