Putin přirovnal zamýšlený protiraketový systém v Evropě k pershingům
Agresivní krok jako z dob studené války - tak označil protiraketovou obranu ve střední Evropě ruský prezident Vladimir Putin. Ostrá slova pronesl na závěr setkání s českým prezidentem Václavem Klausem poté, co kladně hodnotil naše ekonomické vztahy a hlavně obchodní výměnu. Ta vzrostla za poslední desetiletí na pětinásobek.
"Mluvit o ochraně před terorismem je prostě směšné," prohlásil jednoznačně Vladimir Putin na adresu plánované americké základny v Polsku a radaru v Česku. Prezident Václav Klaus na tvrdá slova svého ruského partnera reagoval slovy:
"Jak vidíte z odpovědi pana prezidenta, tak v tom jsem určitě úspěšný nebyl. Nicméně jsem ho ubezpečil, že z české strany není sebemenší ambice, aby tato radarová základna byla namířena proti Ruské federaci."
A páteční kremelské emoce vysvětluje částečně i první náměstek ministra zahraničí Martin Pojar: "Nechci hodnotit emoce v dobách nerůznějších předvolebních, ať již v jedné, druhé nebo třetí zemi. Je to otázka, která se musí dále debatovat, která se debatovala včera a dnes v Oslu. Bude se muset debatovat nadále. A jde zejména o debatu přímou Spojených států a Ruské federace, Severoatlantické aliance a Ruské federace. Jsme přesvědčeni o tom, že se můžeme dostat kupředu tak, aby byla Evropa bezpečnější, zejména proti hrozbám, o kterých zde hovoříme. To znamená proti hrozbám raketových útoků na území Evropy, na území Severoatlantické aliance a koneckonců i na území Ruské federace."
Podle nejmenovaných západních diplomatických zdrojů přitom nejde v nynější slovní přestřelce o Česko. Rusko prostě požaduje hlavně dialog se Spojenými státy. Je mimochodem připraveno ale pozvat i vojenské odborníky z Česka a Polska, aby vyvrátilo argumenty směřující k výstavbě amerických zařízení v obou zemích.
Generální tajemník NATO: Ruské výroky jsou "studenou sprchou"
O americké protiraketové obraně jednali také ministři zahraničí členských zemí Severoatlantické aliance v norském Oslo.
Jednání v Oslu skončilo těsně před tím, než o prohlášení Vladimira Putina informovaly světové agentury. Obecně ale generální tajemník NATO Jaap de Hoof Scheffer v souvislosti s ruskými výroky v posledních dnech a hodinách mluvil o "studené sprše".
Ruský prezident nejen potvrdil, ale i zdůraznil, že se Rusko připravuje na americké plány reagovat. Není to až tak překvapivé ve světle toho, co v Oslu říkal ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Mluvil především o tom, že deset protiraket v Polsku a radarová základna v Česku mění strategickou situaci v Evropě a Rusko to nemůže nechat bez odpovědi. V tomto kontextu nové prohlášení prezidenta Putina spíš potvrzuje dosavadní pozici Moskvy.
Je ale důležité pro Česko, že žádná z členských zemí Severoatlantické aliance nijak nezpochybnila potřebu protiraketové obrany, ani České republiky jednat se Spojenými státy o případné zřízení radarové základny v Česku.