Při výbuchu v JAR zemřeli dva Krejčířovi společníci. Jedním je Čech odsouzený za daňové úniky

Dva mrtvé a tři zraněné za sebou nechal výbuch před obchodem Radovana Krejčíře v jihoafrickém Johannesburgu. Oběťmi byli jeho společníci – jedním z nich byl Jan Charvát odsouzený v Česku za daňové úniky. Sám Krejčíř v době exploze na místě nebyl.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté ohledávají místo výbuchu u obchodu Radovana Krejčíře v jihoafrickém Johannesburgu, kde zemřeli dva jeho společníci

Policisté ohledávají místo výbuchu u obchodu Radovana Krejčíře v jihoafrickém Johannesburgu, kde zemřeli dva jeho společníci | Zdroj: ČTK

Podle serveru EWN došlo k explozi před zastavárnou Moneypoint naproti nákupnímu centru Eastgate v půl šesté večer místního času. Zastavárna patří Radovanu Krejčířovi a zaměřuje se na výkup šperků a poskytování půjček. Jihoafrická média ji spojují s praním špinavých peněz.

Podle reportéra České televize Jiřího Hynka, který kauzy kolem uprchlého podnikatele dlouhodobě sleduje, byl útok přímo namířený přímo na Radovana Krejčíře.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu Radovana Krejčíře mluvil reportér ČT Jiří Hynek

„Jedna z obětí pochází z České republiky – podle informací, které jsem ještě před malou chvílí ověřil, je jí český občan Jan Charvát. Je to podnikatel, který byl v České republice odsouzen na pět let za daňové úniky. Odjel do Jihoafrické republiky se ukrýt a hledal pomoc u Radovana Krejčíře, protože spolu už v minulosti v ČR spolupracovali,“ říká Hynek.

Reportér se s dnes zabitým mužem setkal při návštěvě Krejčíře v Jihoafrické republice. Podle něj se oba podnikatelé dobře znali, velmi si důvěřovali a plánovali spolu podnikat. Charvát prý myslel přesun z České republiky za Radovanem Krejčířem vážně a dokonce s sebou vzal celou svoji rodinu.

Není to poprvé, kdy někdo z Krejčířova okolí zemřel násilnou smrtí. Před několika týdny našla policie tělo Veselina Langanina. Langanin se měl společně s Krejčířem účastnit přestřelky v Pretorii, kde pro uprchlého podnikatele vymáhal dluhy.

Před měsícem pak někdo zastřelil Sama Issu, který s ním údajně také spolupracoval. Útoku se nevyhnul ani sám Krejčíř. Letos v červenci na něj někdo údajně střílel z dálkově ovládané zbraně.

'Král podsvětí'

Radovan Krejčíř utekl z České republiky v roce 2005. Policie ho stíhá kvůli daňovým únikům. V Jihoafrické republice se snaží získat azyl. Už od začátku svého pobytu v Jihoafrické republice je tamními médii označován za „krále podsvětí“. Podle nich by Krejčíř dokonce mohl stát za některými vraždami lidí z podsvětí.

„Už v době, kdy jsem v JAR natáčel, bylo vidět, že kolem Radovana Krejčíře je atmosféra napjatá. On se například scházel jen v jedné prověřené restauraci, kde dokonce na své náklady nechal udělat neprůstřelná okna. Bylo vidět, že se kolem něj neustále pohybuje ochranka,“ popisuje Jiří Hynek.

Radovan Krejčíř zdraví policistu před budovou pretorijského soudu, který 29. srpna rozhodoval o vydání Krejčíře do Česka | Foto: ČTK

Krejčíř má v JAR obchody s elektronikou, šperky i zastavárny a výkupny zlata. Vše, kde se dají rychle vydělat peníze.

„V těchto obchodem často spolupracoval s lidmi, kteří pocházejí z podsvětí, z nižší společnosti. V těchto sférách se Radovan Krejčíř pohybuje už od doby, kdy do JAR přicestoval. První kontakty navázal už ve vězení, kdy byl zatčený hned po příjezdu do JAR,“ připomíná reportér ČT.

Helena Šulcová, ČRo, Mirko Kašpar, Petra Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme