Jihoafrická republika a Tchaj-wan nemají formální diplomatické vztahy od roku 1997. Čína, která považuje Tchaj-wan za svoji provincii, je největším obchodním partnerem JAR.
Požár ze zatím neznámého důvodu zachvátil pětipatrovou budovu v centru nejlidnatějšího města Jihoafrické republiky. Požár se již podařilo zkrotit, píše AFP.
V souvislosti se summitem se řešil i mezinárodní zatykač na Vladimira Putina. JAR jako člen Mezinárodního trestního soudu by ho po příjezdu do země muselo zadržet, jak potvrdily i místní soudy.
V úterý prezident tvrdil, že vládnoucí strana Africký národní kongres požádala o vystoupení z Mezinárodního trestního soudu. Ten v březnu vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina.
Státní zástupce Steven Rubin uvedl, že člověk z produkčního týmu Netflixu se s Krejčířem setkal v oddělení s nejvyšším stupněm zabezpečení v pretorijské ústřední věznici.
„Odchod Tutua je další kapitolou truchlení při loučení našeho národa s generací skvělých Jihoafričanů, kteří nám odkázali osvobozenou Jižní Afriku,“ uvedl jihoafrický prezident.
Nepokoje začaly minulý týden po uvěznění exprezidenta Jacoba Zumy, jehož ústavní soud poslal do vězení na 15 měsíců kvůli pohrdání justicí. Protesty Zumových stoupenců přerostly v násilí a rabování.
Důsledkem násilností už v Jihoafrické republice zemřelo nejméně 117 lidí, 2000 lidí bylo zatčeno. Stovky podniků byly vyloupeny. Řada občanů si tak sama obstarává zbraně a vytváří hlídkové skupiny.
Nepokoje propukly minulý týden v domovské provincii exprezidenta KwaZulu-Natal, o víkendu se rozšířily i do provincie Guateng, kde leží největší město země Johannesburg.
Zuma tento týden nastoupil do vězení k výkonu trestu za pohrdání justicí. Násilnosti posléze propukly v jeho domovské provincii KwaZulu-Natal a přes víkend se rozšířily na provincii Guateng.
Zuma je prvním jihoafrickým exprezidentem odsouzeným do vězení. Policii se má přihlásit do pěti dnů ve svém bydlišti v provincii KwaZulu-Natal nebo v Johannesburgu.
Ještě v polovině ledna úřady v JAR evidovaly na 20 tisíc případů koronaviru za 24 hodin, koncem měsíce ale denní přírůstky začaly překvapivě rychle ubývat. Země přitom tvrdý lockdown nezavedla.
Do rodného Brna se Pavel Polášek vrátil teprve před dvěma roky a doma je prý stále na obou místech, přestože se od sebe tak liší a dělí je přes osm tisíc kilometrů vzdušnou čarou.
Požár vypukl v noci na pátek v černošském předměstí Alexandra s více než 400 tisíc obyvateli. Mnoho lidí přišlo o veškerý už tak skrovný majetek a zůstalo jim pouze to, co měli na sobě.
Jihoafrická republika má ze všech afrických zemí největší železniční síť, která se potýká s nedostatkem financí a neefektivní správou. Kvůli tomu jsou tam relativně časté dopravní nehody.
Vzpomínky na jedno z nejtragičtějších období lidských dějin přináší nové Muzeum holokaustu v Johannesburgu. Památník připomíná hrůzy páchané nacisty, zároveň ale obyvatele Jihoafrické republiky upozorňuje na masakry a etnické čistky, které pokračovaly i po 2. světové válce v Asii nebo právě v Africe.
Jihoafrický Johannesburg už bude navždy zapsán v historii basketbalové NBA jako místo, kde se na africkém kontinentu premiérově představili hráči z nejlepší soutěže světa. Nešlo ale pouze o sport. Akce měla daleko větší společenský přesah.
Bezmála 500 horníků uvěznil požár dva kilometry pod zemí u města Carletonville, které je vzdáleno zhruba hodinu cesty od Johannesburgu. Jejich příběh ale přesto skončil dobře, všem se podařilo dostat zpátky na povrch. Neštěstí v jihoafrických dolech nejsou nijak výjimečná.
Jihoafričané se dál loučí se svým lídrem Nelsonem Mandelou. Jeho ostatky budou až do pátku vystaveny v Pretorii, v sídle jihoafrické vlády a prezidenta. V místě, kde byl Mandela v roce 1994 uveden do úřadu jako první demokratický prezident Jihoafrické republiky.
Soud v Jihoafrické republice odložil rozhodnutí o propuštění Radovana Krejčíře z vazby na středu. Podnikatel u soudu řekl, že chce spolupracovat s jihoafrickou policií. Navrhl, že složí kauci ve výši 50 000 randů (téměř 100 000 korun). Slyšení sledovala také jeho žena se starším synem, kteří se do Jihoafrické republiky vrátili včera z ostrova Mauricius.
Johannesburgský soud dnes rozhodne o žádosti Radovana Krejčíře o propuštění na kauci. Policie zadržela uprchlého Čecha předminulý pátek kvůli podezření ze spáchání trestných činů únosu a pokusu o vraždu. Soud ale vyslyšel žádost jeho advokátů a povolil převoz z vazební cely do privátní kliniky. Vedle Krejčíře dnes na lavici u soudu vyšší instance sedí jeho spolupracovník a dva policisté. Soudu přihlíží Krejčířova manželka a starší syn.