Polsko dostalo anticenu ‚fosílie roku‘. Na klimatické konferenci v Katovicích propaguje uhlí
Světová klimatická konference OSN v Katovicích stále nedospěla k závěrečné dohodě, pátek je přitom poslední den jednání. Konference COP24 měla popsat způsoby, jak dodržet závazky na omezování emisí skleníkových plynů podle dřívější Pařížské dohody. Polsko, které jednání vede, ale zároveň čelí kritice kvůli své závislosti na uhlí.
Polský pavilon ohraničený bílý stěnami zve návštěvníky do háje vysokých sloupků ze smrkového dřeva evokujících průmyslový les, kde se z obrazovek a materiálů návštěvníci dočtou, že Polsko je zemí stromů a dřeva, kterých si cení nade vše.
Uhlí na klimatické konferenci
A jak dosvědčuje sousední pavilon města Katovice, tahle láska se táhne daleko do historie. Týká se i toho, co zbylo z pralesů rostoucích na Zemi před mnoha miliony lety. Tady vládne černá barva a ve vitrínách je k vidění uhlí a dokonce šperky ve tvaru srdce vyrobené z hořlavé horniny.
Polsko vede závěrečná jednání na klimatické konferenci OSN v Katovících. Zároveň čelí kritice kvůli svému vztahu k uhlí i tomu jak se úřad zachovaly k některým aktivistům.
Polský prezident Andrzej Duda už v úvodním projevu řekl, že využívání uhlí podle něj není v rozporu s ochranou klimatu a jeho země má rezervu uhlí na 200 let.
Konferenci, která se koná na místě někdejšího uhelného dolu, také sponzoruje několik velkých polských uhelných společností. Zhruba 80 procent energie vyprodukované v Polsku pochází z uhlí, s jehož těžbou je spojených přes 80 tisíc pracovních míst.
Nejde jen o elektrárny, ale také nespočet domácnosti, které uhlím topí, což je doslova cítit i na předměstí Katovic. Výsledkem nejsou jen emise skleníkových plynů, ale také smog a jedno z nejšpinavějších ovzduší v Evropě.
A právě Polsko získalo od sdružení stovek nevládních organizací CAN International na konferenci parodickou anticenu s názvem Fosílie dne i Fosilie roku udílenou státům, které braní naplnění cílů klimatické dohody z Paříže.
50 tisíc polských obětí smogu
Podle analytičky Kláry Sutlovičové z centra Glopolis řadu účastníků znepokojuje, že klimatickou konferenci sponzorují uhelné společnosti, ale mají i další výhrady: „Řadě lidí nebylo umožněno na konferenci vůbec přijet. A o tom se tady mluví v pozadí. Řada politiků to i vznesla. Není úplně jasné, co tím polské předsednictví zamýšlelo.“
Větší ambice, více konkrétních činů. Šéf OSN vyzval k intenzivnějšímu boji proti změnám klimatu
Číst článek
Pavel Zámyslický, který vede odbor energetiky a ochrany klimatu na českém ministerstvu životního prostředí, ale tvrdí, že i přes zmíněné kontroverze s propagací uhlí může konference Polsku podnítit debatu o omezení spotřeby uhlí.
„Polsko tady oznámilo významné kroky, například spuštění programu pro zlepšení ovzduší, něco jako máme v České republice kotlíkové dotace, na které hodlají dát v podstatě poměrně astronomickou částku 25 miliard euro v příštích 10 letech, a toto samozřejmě na polské iniciativě oceňujeme,“ říká Zámyslický pro Radiožurnál.
V Polsku podle Světové zdravotnické organizace vlivem znečištěného ovzduší ročně zemře na 50 tisíc lidí. Kvůli polskému smogu umírají lidé i na území Česka.
Podle zprávy vědců z Mezivládní panelu pro změnu klimatu musejí země do poloviny století téměř zastavit výrobu elektřiny z uhlí, pokud nemá globální oteplení přesáhnout úroveň 1,5 stupně Celsia.