Policie zvládla Londýn, vraždu 3 mužů vyšetřuje v Birminghamu

Situace v Londýně byla tuto noc klidná, nepokoje ale pokračovaly v dalších britských městech. V Nottinghamu výtržníci zapálili policejní stanici a Manchester zažil největší násilnosti za posledních 30 let. V Birminghamu policie vyšetřuje jako vraždu smrt tří mužů, které srazilo po půlnoci auto před místní mešitou. Pachatel z místa ujel. Muži podle místních lidí hlídkovali u mešity na Dudley Road před násilníky, kteří rabovali ve městě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté na místě vraždy tří mužů v Birminghamu

Policisté na místě vraždy tří mužů v Birminghamu | Zdroj: ČTK

Další nepokoje jsou hlášeny z Liverpoolu. Několik ojedinělých případů násilí bylo zaznamenáno v severním Londýně, hromadným nepokojům však zabránilo 16 tisíc policistů nasazených na noc do ulic metropole.

Potvrzují se zprávy, že v Londýně došlo k uklidnění situace. „Policisté hlídkovali především v okolí předpokládaných terčů, například obchodních center,“ informuje z Londýna redaktor Rádia Česko Roman Chlupatý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Londýna telefonuje aktuality redaktor Rádia Česko Roman Chlupatý

„Myslím si, že policie by měla mít mnohem větší pravomoci. V ulicích by mělo být mnohem více policistů, a měli by postupovat mnohem důrazněji, ale v současné době často nesmějí, myslím, že by měli mít vodní děla tak, aby mohli lidi rozhánět, ale nedostali k tomu pravomoci,“ domnívá se jeden z Londýňanů.

„Policie nechce přistoupit k represivnějším prostředkům – nechce použít vodní děla, slzný plyn, protože to se spojuje s autoritářskými režimy a britská policejní kultura je tradičně konzervativní v použití násilných prostředků,“ vysvětluje profesor právnické fakulty univerzity v Cardiffu Jiří Přibáň.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice ČRo v Londýně Ivana Kottasová a profesor univerzity v Cardiffu Jiří Přibáň komentují ve Světě o osmé další noc výtržností

Mike Harris, starosta jedné z postižených čtvrtí Londýna Lewishamu řekl Rádiu Česko, že ani po noci plné násilí se tam lidé nebáli chodit ven. „Dnes ráno jsem mluvil s místními a zdálo se mi, že všechno vypadá jako obvykle. Lidé si vykládali vtipy, chodili nakupovat, prostě normálně žili.“

„Pan starosta to možná trochu přehání. Včera po těch největších nepokojích bylo vidět, že londýnská veřejnost je v šoku, to tady nezažili desítky let,“ oponuje britská spolupracovnice Českého Rozhlasu Ivana Kottasová. Ale připouští: „Je pravda, že Britové se svým smyslem pro humor začali na internetu už odpoledně vtipkovat, začali také dobrovolně uklízet, to byla velká vlna solidarity s rozmlácenými čtvrtěmi.“

Včera odpoledne se Londýňané preventivně připravovali na možnou další dramatickou noc. Například zaměstnavatelé pouštěli lidi dříve z práce z obav, že by později měli problémy dostat se domů, mnoho obchodů i v poměrně klidných čtvrtích zavřelo dříve než obvykle.

Stovky zpráv proti násilí na průčelí obchodu v Peckhamu na jihu Londýna | Foto: Reuters

Pouliční nepokoje už mají na svědomí kromě rozbitých výloh a hořících budov i první lidský život – včera v nemocnici zemřel postřelený 26letý mladík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Profesor právnické fakulty univerzity v Cardiffu Jiří Přibáň hovoří v Ranním Radiožurnálu.mp3

Premiér David Cameron včera prohlásil, že vláda udělá „vše potřebné“, aby v zemi znovu obnovila pořádek. Zavolal mimo jiné zpět z dovolené poslance parlamentu na mimořádné zasedání, aby rozhodli o dalších bezpečnostních krocích. Také dnes zasedá krizový štáb.

V pozadí je gansterská kultura

Takzvané „bezhotovostní nákupy“, jak rabování v nadsázce označují někteří komentátoři, nemají podle Přibáně politické nebo náboženské důvody.

„To je čisté rabování, drancování s kriminálními pohnutkami, velice často za nimi je gangsterská kultura. Například včera v Manchesteru bylo patrné, že vůdci gangů koordinovali svou činnost a bavili se tím, že vedou válku proti policii,“ uvádí.

Souvislosti vidí v sociálním vyloučení nezaměstnaných a pologramotných násilníků z většinové společnosti, kteří se pohybují na jejím okraji – ve Velké Británii tato vrstva dostala nelichotivý název „underclass“.

Pracovník prádelny uklízí po nočních násilnostech v liverpoolské čtvrti Toxteth | Foto: Reuters

Ale mezi výtržníky jsou nejen oni. „Je to velmi rozmanitý dav. Jsou tam lidi, kteří slouží v armádě, studenti, ale také nezaměstnaní. Nemůžeme tady dávat rovnítko: chudí lidé páchají násilí a rabují obchody. To by bylo zjednodušující a zavádějící,“ upozorňuje Přibáň.

„Pouliční násilnosti nebo dokonce rabování se občas vyskytne v každém větším městě – v těch nejbohatších společnostech i v chudých čtvrtích. Ale intenzita, s níž došlo k těmto letním nepokojům, skutečně mnohé překvapila,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Britský občan v rozhovoru pro Radiožurnál požaduje tvrdší zásah policie

Předpokládá však, že násilnosti nebudou trvat dlouho: „Vzhledem k tomu, že násilnosti proběhly například i v Gloucesteru, což je taková anglická Kutná Hora, tedy malé mírumilovné městečko, ukazuje se, že tady určité skupiny lidí se jen chtějí konfrontovat s policií, a když policie přistoupí k masivnější přítomnosti na ulicích, že by se mohla situace poměrně rychle uklidnit.“

„Rozsah nepokojů je tak velký, že bude vyžadovat určitou dobu a velmi důkladné sociologické analýzy, abychom mohli najít pravdu o příčinách,“ řekl Radiožurnálu velvyslanec ve Velké Británii Michael Žantovský.

„Lidé hovoří o dlouhém období permisivity, přehlížení drobné kriminality, krádeží v obchodech, která nebyla trestána nebo trestána mírně. To je situace, která byla před 25, 30 lety v New Yorku a vedla ke zpřísnění boje proti kriminalitě. Pokud se dlouhodobě mlčky přehlíží drobná kriminalita, dojde pak ke kriminalitě závažnější,“ tvrdí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Velvyslanec ČR ve Velké Británii Michael Žantovský hledá v Ozvěnách dne příčiny nepokojů

Od začátku nepokojů zadržela policie už přes 1000 lidí a jen v Londýně si vyslechlo obvinění na 200 výtržníků, včetně jednoho jedenáctiletého chlapce.


Zobrazit místo London riots / UK riots: verified areas na větší mapě

Roman Chlupatý, Martina Hanáčková, Lucie Maňourová, Veronika Sedláčková, Karolína Koubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme