Počet infikovaných bakterií EHEC v Německu dramaticky stoupá
Na nebezpečnou střevní nákazu ze syrové zeleniny zemřelo v Německu už deset lidí. Prokazatelně se nakazilo 1200 lidí v Německu, 30 ve Švédsku a několik jednotlivců v dalších západoevropských zemích. Vždy to souviselo s pobytem v Německu. V Česku inspektoři našli 120 salátových okurek ze Španělska, v nichž by teoreticky nákaza mohla být a v řádu dní sdělí výsledky. Nebezpečí dalšího šíření stále není zažehnáno. Dnes kvůli tomu zasedá v Berlíně krizový štáb.
Zástupci spolkové vlády, jednotlivých zemí a další odborníci mají hledat řešení, jak zabránit dalšímu šíření nebezpečné bakterie. Podle ředitele Hamburské fakultní nemocnice je situace velmi vážná a dá se předpokládat, že počet obětí se ještě zvýší.
Zatím na následky hemolyticko-uremického syndromu zemřelo 10 lidí, všichni pocházeli ze severu Německa. Až na jedinou výjimku šlo o ženy. S trvalými následky musí počítat i ti, kteří nemoc překonají.
Aktuální situaci v Německu v Ranním Radiožurnálu přiblížila berlínská zpravodajka ČRo Klára Stejskalová
Lékaři v Hamburku začali nejvážněji nemocným lidem dávat nové léky proti selhání ledvin. V některých menších zařízeních se objevovaly problémy s nedostatkem přístrojů na dialýzu nebo krevními konzervami. Podle ministra zdravotnictví Šlesvicka-Holštýnska epidemie zatím nedosáhla vrcholu.
Další podezření na zdroj nákazy
Jak v Ranním Radiožurnálu informovala berlínská zpravodajka ČRo Klára Stejskalová, objevilo se další podezření na zdroj nákazy. Kromě španělských okurek, které pocházely z velkoobchodu v Hamburku, našli vědci bakterii také ve třech vzorcích různého původu v Meklenbursku - Předním Pomořansku. Infikovaná zelenina pochází z maloobchodu a restaurace. Potvrzují se tím obavy, že zdroj nákazy stále není nalezen.
Německá ministryně zemědělství varovala během víkendu před konzumací čerstvé zeleniny. Ztráty zemědělců tak jdou do milionů. Čerstvý salát nebo okurky jsou neprodejné a v řadě menších obchodů se ani nenabízejí.
Kromě zeleniny ale klesl o 50 procent i prodej jahod. Němečtí producenti se snaží rozptýlit pochybnosti, dělají si vlastní testy. Ale průzkum ukázal, že 58 procent Němců v tuto dobu saláty na jídelníčku oželí.
Vzorky rizikové zeleniny v Česku analyzuje SZPI
Rizikové okurky původem ze Španělska se prodávaly i v Česku. Mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Michal Spáčil potvrdil, že se jich prodalo až 120 kusů. Zelenina byla okamžitě zajištěna a inspekce ji kontroluje. Výsledky testů by měly být k dispozici za několik dní.
„Mikrobiologický rozbor nějakou dobu zabere, tedy minimální doba pro kultivaci a identifikování bakterii jsou čtyři dny. Po nich se pak dělá ještě kontrolní rozbor. Čili nejkratší termín, ve kterém budou relevantní výsledky, je 4 dny,“ řekl Spáčil na Rádiu Česko.
Mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Michal Spáčil byl hostem Rádia Česko.
Dodal, že kromě konkrétní šarže okurek z Německa, inspekce už od minulého týdne kontroluje další druhy zeleniny. „A bude je kontrolovat, dokud nebude přesně jasné z čeho nákaza pochází. Zatím víme o jediném druhu. Německá strana předpokládá, že nakažených druhů zeleniny by mohlo být více,“ uvedl. V Německu se mluví o rajčatech i listovém salátu.
Připomněl, že v rámci vnitřního unijního trhu je velmi těžké vysledovat, ze které oblasti přesně kam míří zelenina. „Je možné vysledovat konkrétní zeleninu, kterou inspektoři najdou na pultě až k farmě, na které byla vypěstována. Opačný postup, tedy určit napřed zemi a pak zjistit, kam zelenina z ní šla, je mnohem těžší a v některých případech to není možné,“ přiblížil.