Budu usilovat o to, aby EU potvrdila jednoznačnou podporu Izraeli, uvedl Fiala po setkání s Netanjahuem
S Benjaminem Netanjahuem jsme se měli setkat už 8. října, den předtím bohužel zahájili palestinští teroristé barbarský útok proti Izraeli a jeho občanům.
— Petr Fiala (@P_Fiala) October 25, 2023
Nový termín našeho setkání jsme zvolili záměrně den před jednáním Evropské rady, abych měl co nejčerstvější informace ze země… pic.twitter.com/zqKbNRNDx2
Český premiér Petr Fiala bude usilovat o to, aby summit Evropské unie tento týden potvrdil jednoznačnou podporu Izraeli a jeho právo na sebeobranu. Uvedl to na sociální síti X (dříve Twitter) po jednání se svým protějškem Benjaminem Netanjahuem v Tel Avivu. Na Izrael v sobotu 7. října zaútočilo palestinské radikální hnutí Hamás, zemřelo na 1400 lidí, převážně civilistů.
Šéfové států a vlád zemí EU se v Bruselu sejdou ve čtvrtek a v pátek, konflikt mezi Izraelem a hnutím Hamás bude jedním z hlavních témat diskuse. Fiala připomněl, že dva dny po útocích měly v Praze původně společně zasedat česká a izraelská vláda. „Nový termín našeho setkání jsme zvolili záměrně den před jednáním Evropské rady, abych měl co nejčerstvější informace ze země a také nové argumenty pro podporu Izraele v Radě,“ uvedl ve středu ministerský předseda.
„Hamás je teroristická organizace, podle toho k ní musíme přistupovat, musíme si být jistí tím, že žádné evropské peníze nebudou využity na podporu terorismu,“ dodal Fiala. Izrael je podle něj klíčovým spojencem Česka. „Má právo na mír a bezpečnost a Česká republika stojí pevně po jeho boku,“ poznamenal.
Premiér Fiala: Česku kvůli dění v Izraeli nehrozí bezprostřední nebezpečí, riziko teroru se nezvýšilo
Číst článek
Mluvčí vlády Václav Smolka novinářům sdělil, že kromě podpory na Evropské radě Fiala s Netanjahuem hovořili o aktuální situaci a možném vývoji a o dalších formách podpory Izraeli, například materiální pomoci. Následně měl Fiala v plánu jednání s prezidentem Jicchakem Herzogem.
S Fialou ve středu na návštěvu Izraele zavítal i rakouský kancléř Karl Nehammer. Agentura APA v úterý uvedla, že Rakousko a Česko patří k těm zemím EU, které současné odvetné akce izraelské armády považují za legitimní sebeobranu. Na druhé straně jsou státy jako Belgie, Irsko a Španělsko, které se na postup Izraele v Pásmu Gazy dívají kriticky a vzhledem k vysokému počtu obětí z řad civilistů požadují humanitární příměří.
Palestinské radikální hnutí Hamás v sobotu 7. října Izrael i svět zaskočilo masivním útokem z Pásma Gazy na jih Izraele, kde podle tvrzení izraelských úřadů pozabíjelo na 1400 lidí, většinou civilistů, a přes 220 lidí odvleklo do Pásma Gazy. Od té doby při odvetném izraelském bombardování v Pásmu Gazy podle Hamásem ovládaného ministerstva zdravotnictví zahynulo nejméně 6546 Palestinců.