Pellegrini čelí v prezidentském boji nečekané překážce. Vydírá ho a útočí na něj koaliční partner
Největší favorit březnových slovenských prezidentských voleb Peter Pellegrini oficiálně oznámí kandidaturu v příštím týdnu. Už teď je ale jasné, že nebude společným kandidátem současné vládní koalice stran Smer, Hlas a SNS. Lídr národovců Andrej Danko na něj totiž útočí i ve velmi osobní rovině. Neurvalým chováním se snaží dosáhnout vlastních politických cílů, třeba výměny ministerstev.
Slovensko čekají za dva a půl měsíce prezidentské volby, kampaň hlavních favoritů je ale spíše ospalá. O největší rozruch se tak zatím stará šéf vládních národovců Andrej Danko.
Expresní likvidace speciální prokuratury Ficovi nevyšla. Hrozí, že ovlivní prezidentskou kampaň
Číst článek
Jeho Slovenská národní strana (SNS) je juniorním koaličním partnerem ve vládě se Smerem premiéra Roberta Fica a Hlasem předsedy parlamentu Petra Pellegriniho.
Právě ten je dnes největším favoritem prezidentské volby, přestože kandidaturu oficiálně neoznámil. V pondělí při oznamování termínu voleb (první kolo 23. března, případné druhé pak 6. dubna) řekl, že už je rozhodnut a že svou kandidaturu formálně oznámí 19. ledna v Banské Bystrici.
Pellegrini je dlouhodobě vedle dosluhující prezidentky Zuzany Čaputové nejpopulárnějším slovenským politikem a i modely a průzkumy k prezidentským volbám naznačují Pellegriniho sílu.
Své prezidentské modely k prezidentským volbám zveřejnily agentury AKO, Ipsos či Median SK a ve všech obsadil Pellegrini první místo. Jako jeho největší soupeř se zatím rýsuje exdiplomat a bývalý ministr zahraničí za SaS Ivan Korčok, který má i podporu nejsilnějšího opozičního subjektu, Progresivního Slovenska.
Pnutí uvnitř vlády
Když se po zářijových parlamentních volbách na Slovensku skládala vláda, vykládalo se Pellegriniho rozhodnutí jít do koalice se Smerem a SNS mimo jiné i tím, že měla být na stole nepsaná dohoda o tom, že bude vládním kandidátem na prezidenta.
Koaliční šéfové vyklízejí prostor Ficovi. Pellegrini vyhlíží prezidentství, Danko chce do europarlamentu
Číst článek
Ficův Smer s podporou Pellegriniho nemá problém. „Není nad čím váhat, plně ho podpoříme,“ řekl nedávno pro TASR premiér Fico.
Jenže národovci z SNS jej podpořit nechtějí. S mediálním ostřelováním začali už koncem roku. V prosinci Danko řekl, že se v případě Pellegriniho vítězství bojí rozpadu vládní koalice.
Poté dokonce prohlásil, že bude dělat všechno pro to, aby byl prezidentem Robert Fico. „Budu ho donekonečna vyzývat, aby kandidoval, protože u Pellegriniho hrozí voličská rozpolcenost.“ Fico ale zůstává v premiérském úřadě a o post hlavy státu se již ucházet nechce.
„Nemyslím si, že by se voliči SNS dokázali v prvním kole ztotožnit s Petrem Pellegrinim. SNS by si jako nejstarší strana zasloužila vlastního konzervativního kandidáta,“ doplnil ministr životního prostředí Tomáš Taraba (za SNS).
Národovci přišli také s požadavkem, že pokud se Pellegrini stane prezidentem, bude si SNS nárokovat upravení koaliční smlouvy a přerozdělení ministerstev ve svůj prospěch, zájem by měli o resort hospodářství, případně o post předsedy parlamentu.
Danko také už rovnou naznačil, že by se již dříve odmítnutý nominant Rudolf Huliak (za SNS) mohl stát ministrem životního prostředí a současný šéf resortu Taraba by se mohl posunout na hospodářství, o které měl zájem od začátku koaličních vyjednávání.
„Ze strany Andreje Danka jde v této fázi o sprosté vydírání. Od Pellegriniho chce, aby mu odevzdal ministerstvo hospodářství nebo post předsedy parlamentu plus v posledních týdnech obchází Smer i Hlas s tím, že žádá vliv ve státních podnicích, a hlavně přesun co nejvíce eurofondů pod nové ministerstvo sportu a cestovního ruchu,“ popsal jeho možné motivace šéfredaktor deníku Postoj Martin Hanus.
Dankův vpád do soukromí
Jelikož ale Pellegrini tyto veřejné výzvy odmítá, rozhodl se šéf národovců přitlačit. „Zkoušíme i náhodně, jak lidé reagují na podporu jednotlivých kandidátů. Nechali jsme si na to udělat průzkumy,“ popisoval mezi svátky taktiku své strany.
Před několika dny pak uvedl, že má SNS nadále otevřené tři varianty. I proto už začal sbírat občanské podpisy sám pro sebe, z 15 tisíc nutných jich v minulém týdnu měl už dvě třetiny. „Jsme připraveni na cokoliv. Dohodu s Pellegrinim, s Harabinem nebo na kandidaturu Andreje Danka,“ vyjmenoval.
Rétorické výpady proti Pellegrinim se v posledních pár dnech z jeho stany ještě vyhrotily. Svého koaličního partnera označuje za až příliš liberálního, nechová k němu úctu a zaútočil na něj i v rovině osobního života. Navrch pak oznámil, že SNS jej v prvním kole nepodpoří, a varoval jej, že bez jejich podpory může i prohrát.
Radikálové z klubu slovenských národovců míří na ministerstva. ‚Ruku do ohně‘ za ně nedá ani jejich šéf
Číst článek
Pellegrini na jeho slova v pondělí reagoval s nadhledem. „Zachovám si úroveň,“ uvedl.
Podle komentátora SME Petra Tkačenka Danko tímto způsobem vyhrožuje, že proti Pellegrinimu může rozpoutat skutečnou antikampaň. „Danko si jako politický živnostník spočítal, že není důvod, aby Pellegrinimu dával cokoliv zadarmo. Nejsem si ale jistý, co sleduje způsobem, jak tak činí. Takový nátlak bych pochopil za zavřenými dveřmi, ale podobné veřejné spory můžou vládním představitelům jen uškodit,“ popsal.
Nejde o první útoky mířící do Pellegriniho soukromí. Podobně nevybíravě na něj nedávno zaútočil i lídr opozičního hnutí OĽaNO/Slovensko a expremiér Igor Matovič.
Výsledek OĽaNO zachránily osady a sídliště. ‚Pokrevní bratr Romů‘ Matovič vsadil na mobilizaci menšin
Číst článek
Další prezidentští uchazeči
Kromě největších favoritů Pellegriniho a Korčoka záměr kandidovat ohlásil například exministr zahraničí za Směr (2006–2009) Ján Kubiš, který již sesbíral potřebné podpisy.
Kandidatura se očekává i od bývalého šéfa Nejvyššího soudu, exministra spravedlnosti za Mečiarovu HZDS (2006–2009) a neúspěšného kandidáta z minulé prezidentské volby Štefana Harabina nebo lídra neparlamentní maďarské strany Aliance Krisztiána Forró.
Právě Harabin je podle ředitele agentury Focus Martina Slosiarika pro voliče SNS přijatelnější než Pellegrini. „Pokud se podíváme na elektorát SNS, tam není Pellegrini nejpreferovanějším kandidátem. Více národně a sociálně orientovaný kandidát by byl pro ně lepší. Volič SNS se může dívat právě po Harabinovi,“ popsal pro Aktuality.sk.
Podpisy poslanců chce sbírat i europoslanec Miroslav Radačovský (za ĽSNS). Zájem má hlavně o podpisy zákonodárců z klubu SNS, osloví ale i další, oznámil. Kandidovat chtějí i méně známé kandidátky bez politických zkušeností Marta Čurajová nebo zakladatelka Iniciativy za vymazané rodiče Beáta Janočková.
Spekulovalo se také o bývalém policejním prezidentovi Štefanovi Hamranovi. „Zvažuji několik alternativ, myslím ale, že politika je na posledním místě. Nejpravděpodobněji se stáhnu z veřejného života,“ řekl však nedávno pro SME. Hamran stál v čele policie rok a čtvrt, ihned po nástupu nové vlády jej v říjnu odvolal ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas).
O prezidentský úřad se nebude ucházet ani vědec Robert Mistrík, který před pěti lety odstoupil ve prospěch Čaputové.
Současná prezidentka Zuzana Čaputová již před časem oznámila, že se nebude ucházet o druhý pětiletý mandát. Její někdejší strana Progresivní Slovensko podpoří Korčoka. „Pokud by se prezidentem stal vládní kandidát, tak by se slovenská demokracie mohla ocitnout na šikmé ploše,“ uvedl předseda PS Michal Šimečka.
V současnosti nejsilnější strana Směr také nezvažuje vlastního kandidáta, podpoří Pellegriniho.
Kandidáta na prezidenta navrhuje buď minimálně 15 poslanců slovenského parlamentu, nebo 15 tisíc podpisů občanů.