Jak probíhala rekonstrukce života Bedřicha Smetany? „Já jsem se ho snažil, jak říká syn jednoho mého kamaráda, ‚přemyslet‘, to znamená nově ho pojmenovat pro naši dobu,“ přibližuje Pavel Kosatík.
MMA zápasník Attila Végh a modelka Jasmina Alagič přišli o stávající či plánovanou spolupráci se sponzory. Raper Patrik Vrbovský (Rytmus) zase po dotazech novináře zveřejnil jeho telefonní číslo.
„Atmosféra je vypjatá a vybičovaná. Byla jsem terčem nenávistných komentářů několik let a za poslední dva roky se to ještě zintenzivnilo,“ říká novinářka Zuzana Kovačič Hanzelová.
Nevím, jestli to tak skutečně bylo od začátku, kdy Pellegrini s jedenácti poslanci opustil před čtyřmi roky Ficův Smer a založil si stranu Hlas, ale dnes to skutečně jako podvod vypadá.
„Opozice by se měla probudit a žádat předčasné volby. Dřív než to zajde až moc daleko,“ zdůrazňuje bývalý kandidát na slovenského prezidenta a herec Milan Kňažko.
„Pellegrini si zvolil pozitivní narativ, že on bude prezident, který přinese mír a nebude posílat slovenské syny na bojiště,“ vysvětluje novinářka slovenské televize Markíza Gabriela Kajtárová.
„Byla tam i skupina lidí, kteří viděli Slovensko v ruské sféře vlivu. To z českého hlediska může působit zvláštně, protože v českém prostředí jsou podobné názory výjimečné,“ míní politolog.
„Rozhodla je obrovská účast, která byla druhá největší v historii přímých prezidentských voleb. A pak celková situace na Slovensku. Není úplně v dobré kondici,“ říká Jindrák.
Vítězství Petera Pellegriniho ve slovenských prezidentských volbách je pro česko-slovenské vztahy o něco horší zprávou, než kdyby ho porazil občanský kandidát podporovaný opozicí Ivan Korčok.
„Velkou roli hrálo to, že na Slovensku přece jen je trochu strach z válečných událostí. To neznamená, že každý, kdo má strach z války a je za mír, je zároveň proruský,“ říká Boris Zala.
Jednoduché to s vysvětlením vítězství Petera Pellegriniho asi nebude, jde o celý soubor příčin. Do něhož však strašení, že by protikandidát Ivan Korčok zavlekl slovensko do války, rozhodně patří.
Slovensko si o víkendu zvolilo novou hlavu státu, vítězství Petra Pellegriniho však vyvolalo celou řadu otázek. Server iROZHLAS.cz je zasazuje do politického kontextu.
„Podpora, kterou získal, je dobrým základem pro další působení v politice,“ říká Holečková v rozhovoru pro Radiožurnál. Věří také, že Pellegrini dostojí svým slovům a společnost opět spojí.
Podle listů SME a Denníku N výsledek znamená, že se premiérovi Robertu Ficovi (Směr), v jehož straně Pellegrini dříve působil, povedlo konsolidovat svou moc.
Přestože před dvěma týdny Peter Pellegrini v prvním kole zaostal, druhé přesvědčivě ovládl díky masivnímu nárůstu voličské účasti i úspěšnému přetažení příznivců neúspěšných kandidátů.
Nový slovenský prezident se ujme funkce v polovině června, kdy skončí pětiletý mandát současné prezidentce Zuzaně Čaputové. Ta se o znovuzvolení neucházela.
Slovensko od rána vybírá příští hlavu státu, kterou bude buď Ivan Korčok. nebo Peter Pellegrini. Vítěz zasedne 15. června v bratislavském Grasalkovičově paláci a nahradí ve funkci Zuzanu Čaputovou.
Peter Pellegrini, současný šéf parlamentu, je sice prezidentským kandidátem vládní koalice. Že by mu ale partneři nějak nadprůměrně dávali najevo podporu, se říct nedá.
„V prvním kole jsem volila (Štefana) Harabina a ve druhém budu (Petera) Pellegriniho. Korčoka, toho progresivistu a liberála, ani náhodou,“ říká Anna, kuchařka na penzi z východu Slovenska.
Hlásit se k Milanu Štefánikovi je na Slovensku podobné, jako když se v Česku zmiňuje Tomáš G. Masaryk. „Obrátit se k němu mohou nacionalisté i demokraté," říká historik Michal Stehlík.
Podle průzkumů budou výsledky velmi těsné. A tak se před hlasováním hraje o každý hlas. Kandidující expremiér Peter Pellegrini a bývalý ministr zahraničí Ivan Korčok svádí ještě jeden osobní souboj.
Podle modelu NMS Market Research by zvítězil Ivan Korčok s 51,7 %. Petera Pellegriniho by volilo 48,3 % respondentů. Focus a Median SK však mezi oběma naměřily menší rozdíl a jejich pořadí opačně.
Před druhým kolem prezidentských voleb panuje vyhrocená nálada. Stejně jako vloni v Česku, i nyní na Slovensku se snaží jeden z kandidátů vykreslit druhého jako válečného štváče.
Kampaň před druhým kolem podle Hanuse začala ihned po konci toho prvního – a opět ji překvapivě lépe začal dosud spíše pasivně působící Ivan Korčok, který oslovil voliče v pořadí třetího Harabina.
„Korčokovi se podařilo přilákat nevoliče, zklamané voliče, dočasně usmířit liberály a konzervativce. Získal jak liberály ve velkých městech, tak silné konzervativní bašty,“ přibližuje Michal Vašečka.