„Velkou roli hrálo to, že na Slovensku přece jen je trochu strach z válečných událostí. To neznamená, že každý, kdo má strach z války a je za mír, je zároveň proruský,“ říká Boris Zala.
Jednoduché to s vysvětlením vítězství Petera Pellegriniho asi nebude, jde o celý soubor příčin. Do něhož však strašení, že by protikandidát Ivan Korčok zavlekl slovensko do války, rozhodně patří.
Slovensko si o víkendu zvolilo novou hlavu státu, vítězství Petra Pellegriniho však vyvolalo celou řadu otázek. Server iROZHLAS.cz je zasazuje do politického kontextu.
Podle politologa Samuela Abraháma se bude muset Peter Pellegrini alespoň pokusit být nadstranickým prezidentem a zasypat tak aspoň částečně propast, která vznikla během voleb ve slovenské společnosti.
„Podpora, kterou získal, je dobrým základem pro další působení v politice,“ říká Holečková v rozhovoru pro Radiožurnál. Věří také, že Pellegrini dostojí svým slovům a společnost opět spojí.
Podle listů SME a Denníku N výsledek znamená, že se premiérovi Robertu Ficovi (Směr), v jehož straně Pellegrini dříve působil, povedlo konsolidovat svou moc.
Přestože před dvěma týdny Peter Pellegrini v prvním kole zaostal, druhé přesvědčivě ovládl díky masivnímu nárůstu voličské účasti i úspěšnému přetažení příznivců neúspěšných kandidátů.
Nový slovenský prezident se ujme funkce v polovině června, kdy skončí pětiletý mandát současné prezidentce Zuzaně Čaputové. Ta se o znovuzvolení neucházela.
Slovensko od rána vybírá příští hlavu státu, kterou bude buď Ivan Korčok. nebo Peter Pellegrini. Vítěz zasedne 15. června v bratislavském Grasalkovičově paláci a nahradí ve funkci Zuzanu Čaputovou.
Není jisté, kolik etnických Maďarů k volbám přijde. Kdyby nepřišli, pomohou Korčokovi. Když přijdou, zřejmě zvolí Pellegriniho, protože je bližší jejich konspiračním představám.
Peter Pellegrini, současný šéf parlamentu, je sice prezidentským kandidátem vládní koalice. Že by mu ale partneři nějak nadprůměrně dávali najevo podporu, se říct nedá.
„V prvním kole jsem volila (Štefana) Harabina a ve druhém budu (Petera) Pellegriniho. Korčoka, toho progresivistu a liberála, ani náhodou,“ říká Anna, kuchařka na penzi z východu Slovenska.
Hlásit se k Milanu Štefánikovi je na Slovensku podobné, jako když se v Česku zmiňuje Tomáš G. Masaryk. „Obrátit se k němu mohou nacionalisté i demokraté," říká historik Michal Stehlík.
Podle průzkumů budou výsledky velmi těsné. A tak se před hlasováním hraje o každý hlas. Kandidující expremiér Peter Pellegrini a bývalý ministr zahraničí Ivan Korčok svádí ještě jeden osobní souboj.
Podle modelu NMS Market Research by zvítězil Ivan Korčok s 51,7 %. Petera Pellegriniho by volilo 48,3 % respondentů. Focus a Median SK však mezi oběma naměřily menší rozdíl a jejich pořadí opačně.
Před druhým kolem prezidentských voleb panuje vyhrocená nálada. Stejně jako vloni v Česku, i nyní na Slovensku se snaží jeden z kandidátů vykreslit druhého jako válečného štváče.
Ovlivní přerušení mezivládních konzultací vztahy Česka a Slovenska? Obávají se Češi vývoje Slovenska po prezidentských volbách? Je Robert Fico ohrožením demokracie? Více v průzkumu pro Český rozhlas.
Čtvrteční debata byla dynamičtější než ty předchozí. Rétorika obou kandidátů přitvrdila. Politici si skákali do řeči, kritizovali se a chovali se nevhodně i k moderátorce, všímají si slovenská média.
Kampaň před druhým kolem podle Hanuse začala ihned po konci toho prvního – a opět ji překvapivě lépe začal dosud spíše pasivně působící Ivan Korčok, který oslovil voliče v pořadí třetího Harabina.
Nynější úspěch Ivana Korčoka ukazuje, že veřejnost reaguje negativně na razantní reformy prosazované vládou Roberta Fica. Ta totiž neslevila z rychlého tempa změn, které se snaží provést.
Hlasovat na Slovensku přišlo téměř 52 procent voličů a je to největší účast u prezidentských voleb od roku 1999. To podle politologa poukazuje na vysokou míru motivace voličstva obou kandidátů.
„Korčokovi se podařilo přilákat nevoliče, zklamané voliče, dočasně usmířit liberály a konzervativce. Získal jak liberály ve velkých městech, tak silné konzervativní bašty,“ přibližuje Michal Vašečka.
Vítěz prvního kola prezidentských voleb na Slovensku Ivan Korčok se vymkl průzkumům, když zvítězil s výraznějším rozdílem, než mu předpovídaly. Klíčovou roli by nyní mohli sehrát Harabinovi voliči.
Zemi čeká v rozhodujícím druhém kole nejtěsnější souboj o křeslo hlavy státu od roku 1999, píše slovenský tisk. Nadcházející bitvu Radiožurnálu v rozhovoru popsal slovenský politolog Pavol Struhár.
Ivan Korčok zvítězil v prvním kole o 5,5 procentního bodu nad Peterem Pellegrinim, který označil výsledek za „obrovský úspěch“ a věří si, že dokáže získat větší část voličů od neúspěšných kandidátů.