Rafáh se otevřel, do Egypta přešlo přes 800 lidí. Další nemocnici v Gaze došlo palivo, tvrdí úřady

Přes hraniční přechod Rafáh se v neděli po jeho znovuotevření evakuovalo z Pásma Gazy do Egypta 846 lidí, z nichž 826 byli držitelé zahraničních pasů. Zbytek představovali pacienti z nemocnic v Gaze a jejich doprovod. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na palestinské úřady. Do Pásma Gazy bylo vpuštěno 76 kamionů s humanitární pomocí, podle OSN takový počet ale zdaleka nestačí.

Káhira/Varšava/Gaza Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hraniční přechod Rafáh z Egyptské strany 12. 11. 2023

Hraniční přechod Rafáh z Egyptské strany 12. 11. 2023 | Foto: Hadeer Mahmoud | Zdroj: Reuters

Mezi evakuovanými bylo podle Moskvy víc než 60 ruských státních příslušníků. Agentura PAP s odvoláním na polské činitele uvedla, že do Egypta byla evakuována také první skupina Poláků.

Islámské země na summitu vyzvaly k okamžitému ukončení vojenských operací v Gaze

Číst článek

Evakuace přes Rafáh byly v pátek pozastaveny kvůli problémům s převozem zraněných Palestinců ze severní části Pásma Gazy, kde izraelská armáda provádí pozemní operaci. Tu zahájila v reakci na útok ze 7. října, při němž ozbrojenci palestinského teroristického hnutí Hamás zaútočili na jižní Izrael a zabili na 1200 lidí, převážně civilistů.

Úřady v Gaze uvádějí, že při odvetných izraelských útocích od té doby zahynulo přes 11 000 Palestinců, včetně řady civilistů. Informaci ovšem nejde nezávisle ověřit.

Válka přinutila opustit domovy více než dvě třetiny z celkových 2,3 milionu obyvatel Pásma Gazy. Většina uprchlíků se v souladu s izraelskou výzvou přesunula od severního epicentra bojů na jih Pásma Gazy.

Egypt povolil stovkám držitelů zahraničních pasů a lékařů vycestovat přes Rafáh, opačným směrem umožňuje vstup některým humanitárním organizacím.

Článek pokračuje pod online reportáží a mapou.

Nemocnice v ohrožení

Nemocnice Kuds ve městě Gaza musela podobně jako hlavní nemocnice Šífa přerušit svou činnost kvůli nedostatku paliva a tím i elektřiny. V nemocnici Šífa v Pásmu Gazy, kolem níž svádějí izraelští vojáci boje s palestinskými radikály, zemřelo podle palestinských zdrojů již pět z více než čtyřicítky předčasně narozených dětí a sedm pacientů z jednotky intenzivní péče.

Izraelské tanky obklopily největší nemocnici v Gaze. Podle úřadů zničily jednu z jejích budov

Číst článek

Lékaři v Šífě údajně kvůli ostřelování přesunuli novorozence z oddělení s inkubátory do jiné budovy a umístili je na běžná lůžka, informovala v neděli agentura Reuters.

Izraelský prezident Jicchak Herzog zpravodajskému serveru BBC News naopak v neděli řekl, že nemocnice Šífa je plně funkční a tvrzení o zastavení dodávek elektřiny je výmysl hnutí Hamás, které v Pásmu Gazy vládne. Hnutí podle Izraele využívá civilisty v nemocnici jako živé štíty a v nemocničním komplexu a pod ním má své ústředí.

O smrti pěti nedonošených dětí a sedmi dalších pacientů v nemocnici Šífa informoval v neděli večer podle agentury AFP náměstek palestinského ministerstva zdravotnictví Júsif abú Ríš. „Obáváme se, že tato bilance poroste,“ prohlásil Ríš. Podle dřívějšího vyjádření organizace Lékaři bez hranic bylo v nemocnici na jednotce intenzivní péče 17 pacientů.

fos, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme