‚Jestli nevyhrajeme volby, varšavská dvojčata nebudou.‘ Nahrávka odhaluje developera Kaczyńského
Letos oslaví sedmdesátiny, nemá bankovní účet, platební karty nebo automobil a bydlí ve starém domku s kocourem. V dosavadním mediálním obrazu nejmocnějšího polského politika Jarosława Kaczyńského se teď ale objevily trhliny. Z nahrávek předsedy strany Právo a spravedlnost vyplývá, že vládnoucí partaji šéfuje developer, který byl odhodlaný ve Varšavě postavit mrakodrapy vysoké téměř 200 metrů. Informace zveřejnil liberální deník Gazeta Wyborcza.
O téhle zprávě od pondělního odpoledne spekuloval celý polský twitter. Novináři spojení s liberálními a často protivládními médii vypouštěli balónky, které jen letmo naznačovaly, čeho se věc týká. Ve všech případech ale mluvili o politické bombě spojené s PiS a s jejím předsedou Jarosławem Kaczyńským.
Politická bouře?
Jarosław Kurski, zástupce šéfredaktora liberálního listu Gazeta Wyborcza, vpodvečer v očekávání politické bouře napsal, že se bohužel nepodařilo s tiskárnou domluvit vytištění vícero kusů deníku. Další novináři zas žertovali o tom, že by provládní veřejnoprávní Polská televize měla své úterní ranní vysílání místo zpravodajství začít od další reprízy silvestrovské estrádní noci ze Zakopaného (kterou už v lednu několikrát opakovala).
Odposlechy z varšavských restaurací. Morawieckého ohrožují pět let staré nahrávky, nervózní je i opozice
Číst článek
Odpoledne také v sídle PiS v pověstné varšavské Nowogrodzské ulici zasedalo vedení strany. Předseda Jarosław Kaczyński, premiér Mateusz Morawiecki a další vrcholní straničtí funkcionáři po několika hodinách jednání odjeli z oploceného dvora beze slova.
Ještě večer se objevily informace, že politici PiS odvolávají svou účast v ranních rozhlasových a televizních pořadech.
Varšavská dvojčata
Po půlnoci už bylo jasněji. Převrat v polské politice se, přinejmenším v úterý, konat nebude, po publikaci článku se ale dost možná pozmění pohled na Kaczyńského.
Liberální (v Polsku levicový) a často zarputile protivládní deník Gazeta Wyborcza popisuje obsah nahrávky předního polského politika na prvních šesti stranách. Zveřejnění nahrávek navíc nejspíš u první publikace neskončí, novináři už avizovali, že materiálu je víc.
Více než hodinová nahrávka z loňského července zachycuje rozhovor předsedy PiS se vzdáleným příbuzným, Rakušanem Geraldem Birgfellnerem, jenž mimo jiné podniká i v Česku. Rozhovor se týká se zastavení plánu na stavební investici společnosti Srebrna (Stříbrná), kterou ovládají lidé dlouhodobě spojení s PiS a Kaczyńským.
Dvojčata Jarosław a Lech
Na firemním pozemku v centru Varšavy měly vyrůst dva mrakodrapy vysoké 190 metrů. Věže měly podle deníku symbolizovat Kaczyńského a jeho tragicky zemřelého bratra-dvojče a polského prezidenta Lecha. Jedním ze zvažovaných názvů měl být i „K-Towers“.
V budovách se plánovaly apartmány, hotel nebo sídlo Institutu Lecha Kaczyńského, který dnes sídlí blízko varšavského domku předsedy PiS a drží podíl ve společnosti Srebrna.
Pro stavbu mrakodrapů se ale během dvou let nepodařilo získat povolení varšavského magistrátu,jenž dlouhodobě řídí politická opozice PiS Občanská platforma. Samospráva odmítla na pozemku povolit budovu vyšší než 30 metrů, mrakodrapy přitom měly mít o 160 metrů víc.
‚Musíme vyhrát volby‘
„Pokud nevyhrajeme volby, nepostavíme ve Varšavě mrakodrap,“ cituje Kaczyńského Gazeta Wyborcza na titulní straně. Kandidát PiS na varšavského primátora tak měl v případě výhry stavbu odblokovat. Strana ale volební souboj loni na podzim drtivě prohrála už v prvním kole a magistrát zůstal v rukou Občanské platformy.
Z nahrávky vyplývá, že pokud by firma Srebrna kontrolovaná lidmi spojenými s PiS povolení získala, měla dostat půjčku ve výši 300 milionů euro (přes 7,7 miliardy korun) od Banky Pekao a.s. Tu přitom od poloviny roku 2017 kontrolují státní zdravotní pojišťovna PZU a rozvojový fond PFR. Vláda tehdy nákupem zvýšila podíl polského kapitálu v bankovním sektoru, který z větší části ovládají zahraniční investoři.
![](https://www.irozhlas.cz/sites/default/files/styles/zpravy_rubrikovy_nahled/public/uploader/panorama_ul._emilii__190129-120541_haf.jpg?itok=XqvKIN8s)
Varšavská pýcha
Ve Varšavě stojí na 50 budov vyšších než 65 metrů a další desítky dalších se staví. Moderní mrakodrapy se staly symbolem hospodářského rozvoje země po změně režimu a Varšavané jsou na novodobé panorama patřičně hrdí. Kritici přitom namítají, že výškové budovy rostou ve městě chaoticky a bez konceptu, bez vztahu k okolí. Blízko varšavského hlavní nádraží v současnosti roste budoucí nejvyšší stavba v Evropské unii (mrakodrap Varso má být o metr vyšší než londýnský The Shard).
Zakázané stranické podnikání?
Právě společnost Srebrna vzbuzuje dlouhodobě pozornost médií - podle polského práva totiž politické strany podnikat nesmí. Kaczyński přitom na nahrávce mluví o investorovi jako o „nás“ a směšuje tak PiS, Srebrnou i zmíněný Institut Lecha Kaczyńského. Zajímá se také o příjmy z pronájmu.
Ostře v kontrastu s tím pak vypadá prohlášení Kaczyńského ze stejného měsíce: „Padlo rozhodnutí ve shodě s našimi deklaracemi. Do politiky se nejde pro peníze,“ oznámil předseda PiS s tím, že členové strany, kteří sedí v dozorčích radách, nebudou na kandidátkách pro komunální a regionální volby.
Právě možný rozpor se zákonem o politických stranách vzbuzuje největší pochybnosti. „Těžiště věci spočívá evidentně v otázce půjčky a také v tom, že politické strany se nesmí zabývat byznysem - to není nevýznamné podezření,“ řekl například v Polském rozhlasu komentátor konzervativního týdeníku Do Rzeczy Marcin Makowski.
Podobně tamtéž mluvil i politolog z Varšavské univerzity Jacek Zaleśny: „Proto se před lety přijal zákon o politických stranách, aby subjekty tohoto typu nedělaly hospodářskou činnost.“
Nahrávka rakouského podnikatele
Celou investici do „K-Towers“ měl na starosti Rakušan Birgfellner, který se podle listu s Kaczyńskim sešel od května 2017 do srpna 2018 šestnáctkrát. Protože se ale investice nakonec neuskutečnila, nedostal Birgfellner zaplaceno a celou věc v září 2018 postoupil právníkům. Kaczyńského si přitom nahrál.
Námluvy Salviniho s Kaczyńským. Jejich spojenectví překáží vztah ke Kremlu, cíl ale mají podobný
Číst článek
Pravděpodobně od nich se nahrávka dostala k novinářům, i když svůj zdroj Gazeta Wyborcza neprozradila. Mezi právníky je ale bývalý Kaczyńského koaliční partner z let 2006-2007, šéf ultrakonzervativní Ligy polských rodin a dnešní dvorní advokát opoziční Občanské platformy Roman Giertych.
Politické reakce
Za svého předsedu se jako jeden muž postavili politici PiS. „Není tam absolutně nic o tom, že by Jarosław Kaczynski postupoval v rozporu se zákonem. Je to další pokračování války, kterou Gazeta Wyborcza vede s předsedou a PiS,“ prohlásila na polední tiskové konferenci mluvčí strany Beata Mazurková.
„Z textu jasně vyplývá obraz neobvykle kompetentního politika, který se vyzná v ekonomii i právu,“ dodal vicemaršálek Ryszard Terlecki z PiS. Podobně se vyjádřil i premiér Mateusz Morawiecki. „Mnohokrát došlo k pokusům o zpochybnění jeho (Kaczyńského, pozn. red.) poctivosti, ale Poláci vědí, jaká je pravda,“ řekl premiér na tiskové konferenci. Článek je podle něj manipulativní.
Ministr vnitra Joachim Brudziński na twitteru v žertu napsal, že ony mrakodrapy našel. Připojil přitom fotku domku Kaczyńského ve Varšavě.
![](https://pbs.twimg.com/media/DyEO26rW0AAe5TT.jpg)
Opozice tvrdí pravý opak. „Dnes skončil mýtus poctivosti a skromnosti Jarosława Kaczyńského. Mýtus, který má hodnotu miliard zlotých,“ prohlásil poslanec Občanské platformy Cezary Tomczyk. Jeho stranický kolega Marcin Kierwiński dodal, že nejde o rozhovor politika, ale byznysmena. „To jsou rozhovory člověka, který je v politice proto, aby uskutečnil ekonomické plány,“ prohlásil poslanec na tiskové konferenci strany.
Tradice tajných nahrávek?
Na příběhu je zajímavý také fakt samotného nahrání Kaczyńského. Pořizování odposlechů se už zařadilo do novodobé polské politické tradice: nahrávky pomohly dostat se k moci jak Občanské platformě, tak i straně PiS v roce 2015 a audia z varšavských restaurací z roku 2013 se přitom vynořují dosud (viz následující box).
Nahrání schůzky Kaczyńského a následné zveřejnění je ale při obezřetnosti předsedy PiS překvapením. Zveřejněná hodina navíc zřejmě nebyla jedinou pořízenou nahrávkou.
Audionahrávky v polské politice
- RYWINOVA AFÉRA 2002
Nahrávky neovlivňují polskou politiku zdaleka poprvé. V roce 2002 vypukla tzv. Rywinova aféra. Politik vládního Svazu demokratické levice Lew Rywin nabídl šéfredaktorovi deníku Gazeta Wyborcza Adamu Michnikovi výhodnou koupi televizní stanice výměnou za finance pro stranu. Michnik si ho nahrál a později nahrávku publikoval. Tehdy nevládní strany Občanská platforma a Právo a spravedlnost využily aféry k posílení svých pozic. - POZEMKOVÁ AFÉRA 2007
V létě 2007 kvůli pozemkové aféře rezignoval vicepremiér Andrzej Lepper a rozpadla se nesourodá koalice PiS, levicové populistické Sebeobrany a ultrakonzervativní Ligy polských rodin. Roli hrály videozáznamy z bezpečnostních kamer i zveřejněné odposlechy. Předčasné volby vyhrála neoliberální Občanská platforma, která sestavila vládu s agrární Polskou lidovou stranou. - AFERA TAŚMOWA 2014
V červnu 2014 vládou Donalda Tuska otřásly nahrávky z varšavských restaurací. Ministři a úředníci na nich s byznysmeny mluví o Polsku jako o státu, který „funguje jen teoreticky“ nebo o chaosu v armádě. Baví se velmi vulgárně, program vlastní vlády přirovnávají k hnoji a domlouvají novelizace zákonů na míru centrální bance nebo zastavení nepříjemné finanční kontroly u ženy jednoho z vládních politiků. Tuskova vláda sice v parlamentu přežila, ale sám premiér vyklidil pole – na konci srpna podal demisi a přestěhoval se do Bruselu, jelikož se stal předsedou Evropské rady.
Zveřejňování nahrávek tím neskončilo. V květnu 2015 napsal o dalších odposleších konzervativní týdeník Do Rzeczy, figuroval v nich šéf Ústředního protikorupčního úřadu. To už ve vládě premiérky Ewy Kopaczové, která funkci převzala po Tuskovi, spustilo vlnu demisí. Ani vládní obměna ale Platformě nepomohla a volby na podzim s velkou převahou vyhrálo Právo a spravedlnost Jarosława Kaczyńského.
Před volbami na podzim 2018 se pak nahrávky z roku 2013 přímo dotknuly premiéra Mateusze Morawieckého. Ten na audionahrávkách z varšavské restaurace Sova a přátelé nabízel desetitisíce zlotých exministrovi státního pokladu a řešil shánění práce pro syna známého europoslance PiS, prezentoval se jako liberál obdivující západoevropské liberální politiky. Také velebil politiku německé kancléřky Angely Merkelové a nevylučoval také svůj případný vstup do tehdejší vlády Donalda Tuska. - AFÉRA KNF
V listopadu 2018 protikorupční policie zadržela ředitele Komise pro dohled nad finančním trhem Marka Chrzanowského. Ten měl podle obsahu audionahrávky požadovat od ředitele banky Getin Noble úplatek v přepočtu 250 milionů korun za přimhouření oka.