Německý soud poslal Afghánce za ubodání expřítelkyně na 8,5 roku do vězení. Není jasné, kolik mu je

Na osm a půl roku do vězení v pondělí soud v západoněmeckém Landau poslal uprchlíka z Afghánistánu, který loni v prosinci v nedaleké obci Kandel ubodal svou patnáctiletou bývalou přítelkyni. Soud o tom informoval na svém webu. Muž byl souzen jako mladistvý, i když jeho přesný věk není jasný. Případ v Německu vedl k debatám o zjišťování skutečného věku uprchlíků.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá policie. Ilustrační foto.

Německá policie. Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

Abdul D. svou bývalou přítelkyni Miu loni 27. prosince viděl na nádraží v Kandelu v doprovodu dvojice jejích kamarádů a začal skupinku sledovat. V jednom z obchodů ve městě si pak koupil nůž, kterým Miu v nedaleké drogerii zabil. Zasadil jí nejméně sedm ran, smrtelná byla ta do oblasti srdce.

Na východě Německa napadli a zbili dva přistěhovalce, mladíka ze Sýrie a muže z Eritreje

Číst článek

Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že Abdul D., který své bývalé přítelkyni už dříve vyhrožoval a kterého po činu zadrželi kolemjdoucí, jednal ze žárlivosti a touhy po pomstě kvůli tomu, že se s ním dívka rozešla. Obžaloba pro Afghánce žádala trest deseti let odnětí svobody, který je v procesech s mladistvými za běžných okolností maximem, obhajoba doporučovala trest sedmi a půl roku vězení.

Odsouzený, jehož čin v zemi vyvolal pobouření, německým úřadům v roce 2016 řekl, že mu je 15 let. Posudek státního zastupitelství ale došel k závěru, že mu je nejméně 17,5 roku a pravděpodobně kolem 20. Přesněji se jeho věk určit nepodařilo, a tak byl mladík souzen jako mladistvý.

Útočník znásilnil u drážďanského parku Großer Garten Češku, pátrá po něm policie

Číst článek

Zjišťování skutečného věku běženců, kteří při příchodu do spolkové republiky nemají dokumenty, je problémem, s nímž se německé úřady setkávají opakovaně. K určení věku využívají například rentgen i další lékařské metody, přesně se jim ho ale často stanovit nepodaří.

Případ vraždy hluboce poznamenal celé devítitisícové město Kandel. Pravidelně se v něm konají demonstrace pravicových uskupení proti migrační politice vlády kancléřky Angely Merkelové (CDU). Nezřídka velmi agresivní protesty ale velká část místních kritizuje, protože podle nich s městem nemají nic společného a pravicoví aktivisté se jimi jen snaží získat politické body z cizího neštěstí.

Ministerská předsedkyně Porýní-Falce Malu Dreyerová (SPD) už vyjádřila naději, že konec soudního procesu by do Kandelu mohl vrátit klid.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme