Narušení cvičení i nebezpečné akce letadel. Čína a Filipíny jsou opět ve sporu o Jihočínské moře

Za neospravedlnitelné, nezákonné a bezohledné označil v neděli filipínský prezident Ferdinand Marcos akce čínského letectva ve sporné oblasti Jihočínského moře, na kterou si činí nároky obě země. Informovala o tom Marcosova kancelář.

Manila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loď BRP Sierra Madre na sporné Druhé Thomasově mělčině v Jihočínském moři, 9. března 2023

Loď BRP Sierra Madre na sporné Druhé Thomasově mělčině v Jihočínském moři (ilustrační foto) | Foto: Eloisa Lopez | Zdroj: Reuters

Manila a Peking se v sobotu vzájemně obvinily z narušování činnosti svých armád v blízkosti řetězce útesů a skalnatých ostrůvků Scarborough Shoal, který v roce 2012 Peking obsadil. Podle agentury Reuters šlo o první takový incident od Marcosova nástupu do úřadu v roce 2022.

Filipíny si stěžovaly na nebezpečné akce čínských letadel, které podle nich ve čtvrtek vypustily světlice v dráze letu filipínského hlídkového letadla. Čínská armáda naopak obvinila Filipíny, že filipínský letoun narušil její výcvik a „nezákonně“ vnikl do čínského vzdušného prostoru.

23:00

Proč je Jihočínské moře pro Peking tak důležité? Ze sporů se sousedy Číny se stalo soupeření s USA

Číst článek

Marcos v neděli vyzval Čínu, aby se chovala zodpovědně jak na moři, tak na obloze.

„Sotva jsme začali uklidňovat vody, už hrozí, že by mohlo dojít k nestabilitě v našem vzdušném prostoru,“ uvedl Marcos v prohlášení své kanceláře zveřejněném na facebooku.

Filipíny a Čína v červenci dosáhly dohody, která podle některých komentářů měla ukončit konfrontace u sporné mělčiny Second Thomas Shoal v Jihočínském moři. V ujednání však neustoupily od svým územních nároků.

Prakticky celé Jihočínské moře si nárokuje Čína, včetně částí, na které zároveň vznášejí nárok Filipíny, Vietnam, Indonésie, Malajsie a Brunej. Toto moře je bohatým lovištěm ryb, zřejmě skrývá i rozsáhlé zásoby ropy a zemního plynu a vedou tam významné námořní trasy.

Čínské nároky na Scarborough Shoal neuznal v roce 2016 mezinárodní rozhodčí soud v Haagu, Peking však oznámil, že se tímto rozhodnutím nebude řídit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme