Napodruhé a ve stínu změny premiéra. Polští poslanci schválili kritizované reformy soudnictví

Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) prosadila v Sejmu reformu justice, a to v době, kdy se mění předseda vlády. Poslanci v pátek schválili novely zákonů o nejvyšším soudu a o Národní soudcovské radě. Změny už se PiS podařilo v parlamentu rychle prosadit letos v červenci, po demonstracích ale dva ze tří zákonů vetoval prezident Andrzej Duda.

Varšava (Aktualizováno: 15:21 8. 12. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda premiérky Beaty Szydłové v Sejmu

Vláda premiérky Beaty Szydłové v Sejmu | Foto: Sławomir Kamiński | Zdroj: Reuters

Pro novelu o nejvyšším soudu zvedlo ruku 239 z celkových 460 poslanců, 171 bylo proti a 24 se zdrželo. Před tím ještě zákonodárci přijali 36 dodatků či pozměňovacích návrhů poslanců PiS a jeden opozice.

Duda zkouší kompromis o polské justici. 'Tleskali jsme vám, ale zklamal jste,' vzkazuje mu opozice

Číst článek

Pro změny ve Státní soudcovské radě hlasovalo 237 poslanců, 166 proti a 22 se zdraželo. Zákony teď míří do Senátu, kde by měly hladce projít. Poté se očekává podpis prezidenta Andrzeje Dudy.

Dudova letní veta

V létě Duda dva ze tří vládních zákonů odmítl v původní podobě podepsat k nelibosti PiS a jejího předsedy Jarosława Kaczyńského. Podle prezidenta dávaly novely přílišnou moc do rukou jedné strany a ministra spravedlnosti a odporovaly ústavě.

Prezident pak přišel na konci září s vlastními návrhy, týdny o nich jednal se svou mateřskou stranou PiS. Novely ale vznikaly za značného utajení, což vzbudilo kritiku ze strany opozice, ale i Organizace spojených národů a Evropské komise, obávající se dalšího poškození soudního systému v zemi.

ZMĚNY V POLSKÉ VLÁDĚ: Kaczyński po měsících rozhodl. 'Brožovaná Beata' končí, polským premiérem bude inovátor Morawiecki

Číst článek

Už v létě Evropská komise s Polskem zahájila kvůli reformám justice řízení pro porušení unijních právních předpisů.

To může skončit až žalobou u unijního soudu. Reformy v pátek zkritizovala i Benátská komise Rady Evropy, která se zabývá ústavním právem. Změny jsou podle ní „vážnou hrozbou“ pro soudnictví.

Vládní tábor: soudy pohrdají občany

PiS tvrdí, že zákony odpovídají evropským standardům a že soudy je potřeba reformovat, protože jsou pomalé a neefektivní. „Nejde nám jen o strukturální změny, ale i personální. Soudci musí mít mentalitu služebníka národu, nikoli mentalitu panovníka,“ zdůvodňoval změny na konci listopadu poslanec PiS Stanisław Piotrowicz.

Polský prezident Andrzej Duda | Zdroj: Reuters

Podle zástupkyně prezidentské kanceláře soudy v současnosti pohrdají občany a prezidentské návrhy mají a cíl „likvidaci patologie“ a „eliminaci pocitu křivdy“.

Dudův návrh počítá se zkrácením funkčního období členů Národní soudcovské rady, která v zemi plní roli samosprávného soudcovského orgánu a podílí se na výběru nových soudců – navrhuje prezidentovi jejich jmenování.

Z 25 členů rady má být nově jen 15 soudců, radní mají navíc nově volit poslanci – dosud je vybírali sami soudci.

Předsedkyně nejvyššího soudu skončí

V novele o nejvyšším soudu se počítá se zavedením věkového limitu pro 1. předsedu soudu, tím tak předčasně skončí ve funkci Małgorzata Gersdorfová, která je kritičkou současné vlády a v červenci aktivně proti původní reformě brojila. I současná novela je podle ní „tragickým momentem pro justici“.

ROZHOVOR: Jde o změnu image, ale jak to Kaczyński vysvětlí voličům, to nevím, říká polský politolog

Číst článek

Změny také zavádí možnost mimořádných opravných prostředků u nejvyššího soudu pro pravomocné rozsudky včetně těch z posledních 20 let a vytvářejí v nejvyšším soudu dvě nové komory: disciplinární, která má podle PiS „hlídat důstojnost, spravedlivost a váženost soudce“.

Druhá nová komora pro veřejné záležitosti má podle PiS „eliminovat ze systému práva rozsudky, které ho hrubě porušují“. V obou komorách mají zasedat laičtí soudci vybraní Senátem.

Opozice: o tohle Kaczyńskému šlo

Proti návrhům ostře protestovala opozice. Podle předsedy Polské lidové strany Władysława Kosiniaka-Kamysze reformy povedou k zvýšení politického vlivu v soudnictví. „Strana PiS byla zvolena k vládnutí, ne k souzení. Nemohou diktovat zákon ve smyslu zásady strana vládne, strana soudí,“ řekl v pátek.

Mateusz Morawiecki | Foto: Patryk Ogorzalek | Zdroj: Reuters

Předseda opoziční Občanské platformy Grzegorz Schetyna na twitteru napsal, že PiS využívá zmatků kolem výměny premiérského postu k prosazení změn.

„Když se všichni zabývají tragédií Beaty Szydłové, pomazáním (Mateusze) Morawieckého a proniknutí předsedovi do mysli, v Sejmu umírají volební zákon a svobodné soudnictví. Přesně o to Kaczyńskému šlo.“

Premiérka Szydłová ve čtvrtek večer oznámila rezignaci, ve funkci ji má už v pátek odpoledne nahradit dosavadní vicepremiér a ministr financí a místního rozvoje Mateusz Morawiecki.

„Personální manévr, který sledujeme, má menší váhu než změny, které se dějí v soudnictví a které znamenají, že výkonná moc přebírá plnou kontrolu nad personálními změnami v soudech,“ okomentoval personální rošádu pro server iROZHLAS.cz polský politolog Rafał Matyja.

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme