Napodruhé a ve stínu změny premiéra. Polští poslanci schválili kritizované reformy soudnictví
Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) prosadila v Sejmu reformu justice, a to v době, kdy se mění předseda vlády. Poslanci v pátek schválili novely zákonů o nejvyšším soudu a o Národní soudcovské radě. Změny už se PiS podařilo v parlamentu rychle prosadit letos v červenci, po demonstracích ale dva ze tří zákonů vetoval prezident Andrzej Duda.
Pro novelu o nejvyšším soudu zvedlo ruku 239 z celkových 460 poslanců, 171 bylo proti a 24 se zdrželo. Před tím ještě zákonodárci přijali 36 dodatků či pozměňovacích návrhů poslanců PiS a jeden opozice.
Duda zkouší kompromis o polské justici. 'Tleskali jsme vám, ale zklamal jste,' vzkazuje mu opozice
Číst článek
Pro změny ve Státní soudcovské radě hlasovalo 237 poslanců, 166 proti a 22 se zdraželo. Zákony teď míří do Senátu, kde by měly hladce projít. Poté se očekává podpis prezidenta Andrzeje Dudy.
Dudova letní veta
V létě Duda dva ze tří vládních zákonů odmítl v původní podobě podepsat k nelibosti PiS a jejího předsedy Jarosława Kaczyńského. Podle prezidenta dávaly novely přílišnou moc do rukou jedné strany a ministra spravedlnosti a odporovaly ústavě.
Prezident pak přišel na konci září s vlastními návrhy, týdny o nich jednal se svou mateřskou stranou PiS. Novely ale vznikaly za značného utajení, což vzbudilo kritiku ze strany opozice, ale i Organizace spojených národů a Evropské komise, obávající se dalšího poškození soudního systému v zemi.
ZMĚNY V POLSKÉ VLÁDĚ: Kaczyński po měsících rozhodl. 'Brožovaná Beata' končí, polským premiérem bude inovátor Morawiecki
Číst článek
Už v létě Evropská komise s Polskem zahájila kvůli reformám justice řízení pro porušení unijních právních předpisů.
To může skončit až žalobou u unijního soudu. Reformy v pátek zkritizovala i Benátská komise Rady Evropy, která se zabývá ústavním právem. Změny jsou podle ní „vážnou hrozbou“ pro soudnictví.
Vládní tábor: soudy pohrdají občany
PiS tvrdí, že zákony odpovídají evropským standardům a že soudy je potřeba reformovat, protože jsou pomalé a neefektivní. „Nejde nám jen o strukturální změny, ale i personální. Soudci musí mít mentalitu služebníka národu, nikoli mentalitu panovníka,“ zdůvodňoval změny na konci listopadu poslanec PiS Stanisław Piotrowicz.
Podle zástupkyně prezidentské kanceláře soudy v současnosti pohrdají občany a prezidentské návrhy mají a cíl „likvidaci patologie“ a „eliminaci pocitu křivdy“.
Dudův návrh počítá se zkrácením funkčního období členů Národní soudcovské rady, která v zemi plní roli samosprávného soudcovského orgánu a podílí se na výběru nových soudců – navrhuje prezidentovi jejich jmenování.
Z 25 členů rady má být nově jen 15 soudců, radní mají navíc nově volit poslanci – dosud je vybírali sami soudci.
Předsedkyně nejvyššího soudu skončí
V novele o nejvyšším soudu se počítá se zavedením věkového limitu pro 1. předsedu soudu, tím tak předčasně skončí ve funkci Małgorzata Gersdorfová, která je kritičkou současné vlády a v červenci aktivně proti původní reformě brojila. I současná novela je podle ní „tragickým momentem pro justici“.
ROZHOVOR: Jde o změnu image, ale jak to Kaczyński vysvětlí voličům, to nevím, říká polský politolog
Číst článek
Změny také zavádí možnost mimořádných opravných prostředků u nejvyššího soudu pro pravomocné rozsudky včetně těch z posledních 20 let a vytvářejí v nejvyšším soudu dvě nové komory: disciplinární, která má podle PiS „hlídat důstojnost, spravedlivost a váženost soudce“.
Druhá nová komora pro veřejné záležitosti má podle PiS „eliminovat ze systému práva rozsudky, které ho hrubě porušují“. V obou komorách mají zasedat laičtí soudci vybraní Senátem.
Opozice: o tohle Kaczyńskému šlo
Proti návrhům ostře protestovala opozice. Podle předsedy Polské lidové strany Władysława Kosiniaka-Kamysze reformy povedou k zvýšení politického vlivu v soudnictví. „Strana PiS byla zvolena k vládnutí, ne k souzení. Nemohou diktovat zákon ve smyslu zásady strana vládne, strana soudí,“ řekl v pátek.
Předseda opoziční Občanské platformy Grzegorz Schetyna na twitteru napsal, že PiS využívá zmatků kolem výměny premiérského postu k prosazení změn.
„Když se všichni zabývají tragédií Beaty Szydłové, pomazáním (Mateusze) Morawieckého a proniknutí předsedovi do mysli, v Sejmu umírají volební zákon a svobodné soudnictví. Přesně o to Kaczyńskému šlo.“
Premiérka Szydłová ve čtvrtek večer oznámila rezignaci, ve funkci ji má už v pátek odpoledne nahradit dosavadní vicepremiér a ministr financí a místního rozvoje Mateusz Morawiecki.
„Personální manévr, který sledujeme, má menší váhu než změny, které se dějí v soudnictví a které znamenají, že výkonná moc přebírá plnou kontrolu nad personálními změnami v soudech,“ okomentoval personální rošádu pro server iROZHLAS.cz polský politolog Rafał Matyja.