Napětí kvůli horskému průsmyku. Čína a Indie chrastí zbraněmi

Dvě jaderné mocnosti - Indie a Čína - se dostávají do stále častějších konfliktů. Zatím jen ve formě slovních konfrontací na úrovni ministerstev zahraničí obou zemí. V posledních dnech ale napětí mezi oběma zeměmi výrazně narostlo. Příčinou je územní spor v oblasti průsmyku Doka na hranici mezi Čínou, Indií a Bhútánem.

Peking/Nové Dilí Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čína i Indie v oblasti hranic mezi Čínou, Indií a Bhútánem koncentrují vojáky a vojenskou techniku. Na snímku vojáci Čínské lidová osvobozenecká armáda během vojenské přehlídky

Čína i Indie v oblasti hranic mezi Čínou, Indií a Bhútánem koncentrují vojáky a vojenskou techniku. Na snímku vojáci Čínské lidová osvobozenecká armáda během vojenské přehlídky | Zdroj: Reuters

Server China Daily přetiskl fotografii, ze které má být patrné, že indičtí vojáci nelegálně vstoupili na čínské území. Na fotografii je zachycených několik desítek indických vojáků a dva vojenské buldozery.

Indie má nového prezidenta

Číst článek

Čína tvrdí, že Indové pracují na čínském území, že pronikli několik stovek metrů do čínského vnitrozemí a brání čínským stavebním četám ve stavbě silnice.

O věrohodnosti fotografie se debatuje na sociálních sítích. Obrysy postav i techniky jsou neostré, připomíná to scan z nějaké počítačové hry. China Daily jako svůj zdroj uvádí tiskovou agenturu Sin-chua.

Čínské ministerstvo zahraničních věcí tvrdí, že na konci června překročilo nelegálně hranici 270 indických vojáků a na konci července dalších čtyřicet.

Indie zatím neodpověděla, nevyjádřilo se ani indická diplomacie, ani ministerstvo obrany. Čína zdůrazňuje, že čeká na vysvětlení.

Historická rivalita

Pohraniční oblast indického svazového státu Sikkim je dlouhodobě místem, kde je mezi Indii a Čínou veliké napětí. Důvody jsou historické.

Vlevo indické premiér Naréndra Módí, vlevo čínský prezident Si Ťin-pching na jednání zemí skupiny G20 v roce 2016 | Zdroj: Reuters

Hranice v oblasti není úplně přesně vymezena, respektive každá strana má svůj výklad a odvolává se na různá historická vyměřování a různý výklad dohod.

Obě země v místě koncentrují vojáky a vojenskou techniku a z vnitrozemí do oblasti stavějí moderní silnici. V případě válečného konfliktu se po ní obě armády budou moci rychle přesunout k hranici.

Sikkim není jedinou oblastí, kde si Indie a Čína vykládají státní hranici po svém. Mezi další patří Aksai Čin - část Tibetské náhorní plošiny. Obě země o toto území bojovaly v roce 1962 v čínsko - indické pohraniční válce.

Rusko a Čína zahájily námořní manévry na Baltu. Pobaltské země to považují za demonstraci síly

Číst článek

Čínská armáda tehdy tohle území ubránila a od té doby je pod její kontrolou, což Indie zpochybňuje.

Dalším takovým územím je oblast, kde se stýkají hranice Indie, Číny a Bhútánu, tedy tzv. Jižní Tibet. Z indické strany se jedná o svazové státy Arunáčalpradéš a Asám.

Otevřený konflikt?

Někteří političtí asijští komentátoři říkají, že hned po Korejském poloostrově je to nejpravděpodobnější místo, kde by mohlo dojít k otevřenému konfliktu.

Čínský prezident Si Ťin-pching tento týden prohlásil, že Čína nikomu nepřenechá ani kousek svého území a je připravena bránit ho silou a čínské noviny k tomuto výroku hned připojují zpravodajství právě z čínsko-indické hranice.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme