Nafotit kosti, zhodnotit tělo. Testování uprchlíků je v Německu opět pod palbou

Závisí vaše budoucnost na něčem tak prostém, jako je rentgenový snímek nebo zubní prohlídka? Pokud jste mladičký uprchlík bez rodičů a dokladů, odpověď zní ano. Když prokážou, že jste nezletilý, zajistí vám bydlení, vzdělání, bezpečí. Jenže na spolehlivost lékařských testů, které běžence třídí podle věku, v Německu prší dlouhodobá kritika.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rentgen ruky (ilustrační foto)

Rentgen ruky (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Bezprizorních chlapců a dívek, kterým se dlouhou a nebezpečnou cestu do Evropy podařilo zakončit ve vysněném Německu, jsou tisíce. Uspěli tam, kde jiní ztroskotali. Zato přišli osamělí, bez rodičů a s prázdnými kapsami, ve kterých chybí doklady totožnosti.

Jediné, čím mohou prokázat své stáří, je tak jejich slovo – a to k získání velkorysé pomoci, kterou Německo zaopatřuje nezletilé běžence, nestačí.

Mladé uprchlíky proto německé úřady podrobují lékařským testům na zjištění věku. Jak informuje Deutsche Welle, jen univerzitní nemocnice v Hamburku jich loni provedla kolem 1000. Součástí vyšetření bývá rentgenová analýza stavu chrupu a kostí, nejčastěji zápěstí či klíčních kostí, ale také detailní prohlídka těla včetně vývoje genitálií.

Nezletilým uprchlíkům poskytuje Německo jak ubytování a poručníka, tak finanční a další podporu. Nabízí jim také navštěvovat školu, a především možnost legálně pozvat do země jejich rodiče.

'Věk nejde dokázat. Ať říká zákon cokoli'

Celá série testů trvá přibližně dvě hodiny, přičemž výsledky bývají k dispozici ještě ten samý den – a spolu s nimi i verdikt o dalším osudu vyšetřené osoby.

Jenže právě v tom tkví podle mnohých problém. Německá lékařská komora testy už dříve ostře kritizovala jako nespolehlivé. „Zaprvé je vědecky nemožné určit věk jedince s takovou jistotou,“ vysvětlil pro Deustche Welle předseda komory Frank Ulrich Montgomery. „Navzdory liteře zákona nemůžete bez sebemenších pochyb dokázat, že někdo je nepatrně pod nebo nad hranicí 18 let.“

Riziko chyby je přitom značné – namátkou v případě rentgenu zápěstí může být odchylka až čtyři roky, podobně nepřesné jsou podle odborníků i analýzy chrupu.

V Německu začala fungovat televize pro uprchlíky, dostupná je v celé Evropě

Číst článek

Dobrovolné testy?

Další věc je, že komora pokládá testy za invazivní. „V případě lidí, kteří se nedopustili žádného přestupku, jde o porušení práva na fyzickou integritu,“ tvrdí Montgomery.

Z toho důvodu rentgenové testy na zjištění věku opakovaně odsoudily kongresy německých lékařů, dodal. Nehledě na to, že samotnou tělesnou prohlídku považuje řada vyšetřovaných za velmi nepříjemnou, až ponižující.

Zastánci systému oponují, že když jsou výsledky nejasné a určí věk mezi 17 a 18 lety, vyšetřený je oficiálně prohlášen za sedmnáctiletého. Lékařská prohlídka je navíc jen jednou částí procesu, v němž se klade důraz i na rozhovory s uprchlíkem a posudky speciálně vyškolených pedagogů.

Připomínají také, že testy jsou dobrovolné a mohou o ně zažádat nejen úřady, ale i samotný běženec. Už loňské zprávy však upozorňovaly, že pokud mladý člověk prohlídku odmítne, je automaticky považován za dospělého.

'Nic než hrubý odhad'

Námitky lékařské komory tak trvají a podle jejího mluvčího se k věci do konce měsíce hodlá znovu vyjádřit. Testy se nelíbí ani organizacím, které mladým běžencům pomáhají s integrací.

„Lékařské a vizuální určení stáří trpí závažnými nedostatky, není to nic než hrubý odhad. A pochybná metoda. Slouží úřadům, které chtějí soudům a vládě poskytnout pocit bezpečí,“ řekl Deutsche Welle Heiko Habbe z hamburského Fluchtpunktu. Nároky běženců by lépe zhodnotilo delší pozorovací období, soudí.

Potřeba spolehlivé metodologie je nasnadě. Ačkoli Německo letos hlásí prudký pokles počtu uprchlíků, počet bezprizorních dětí a mladistvých mezi běženci naopak roste. V roce 2015 jich přišlo 17 909, ale letos jich je už 25 675, a to pouze do konce července, uvádí Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky.

Dětští uprchlíci v utečeneckém táboře Idomeni | Foto: Reuters

UNESCO odhaduje, že světem dnes bloudí 28 milionů nezletilých, které válka nebo jiné pohromy připravily o domov – což je třikrát víc než v roce 2014. Celých 11 milionů přitom na útěku překročilo hranice své vlasti a hledá útočiště v jiném státě.

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme