Moskva přirovnala českou žádost o kompenzaci za Vrbětice k vyděračství
Českou žádost o náhradu škod za výbuchy ve Vrběticích adresovanou Moskvě přirovnala mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová k vyděračství. V příspěvku na sociální síti Telegram uvedla, že čeští představitelé každým svým oznámením a každým krokem jen potvrzují, že Moskva Česko oprávněně označila za zemi, která není vůči Rusku přátelská.
„Obvykle jsou ti, kdo se chovají podobným způsobem a bez soudu a důkazů, ale za pomoci výhrůžek a urážek požadují peníze, nazýváni vyděrači,“ napsala Zacharovová.
Novinář Kundra o ruských operacích v Evropě: Vidíme jen špičku ledovce, jen to, kde se stala chyba
Číst článek
Také šéf ruského mezinárodního parlamentního výboru Leonid Sluckij se v pondělí podle agentury TASS vyjádřil k české žádosti velmi kriticky a označil ji za absurdní. „Absurdita požadavků ze strany Česka, které po Rusku požaduje kompenzaci škody za výbuchy ve vojenských skladech ve Vrběticích, je srovnatelná jen s absurditou samotných tvrzení, že do tohoto incidentu jsou zapojeny ruské tajné služby,“ řekl Sluckij.
Diplomatická nóta
Náměstek českého ministra zahraničí Martin Smolek v pondělí předal ruskému velvyslanci v České republice Alexandru Zmejevskému diplomatickou nótu, která uplatňuje mezinárodněprávní odpovědnost Ruska za jeho zapojení do explozí z roku 2014 a požaduje plnou náhradu škod. Podle návrhu předloženého skupinou českých poslanců v čele s ministrem vnitra Janem Hamáčkem by stát mezi kraje, obce a obyvatele poškozené výbuchem mohl rozdělit jednorázové odškodnění ve výši až 700 milionů korun.
Diplomatická nóta Rusku. Česko požaduje plnou náhradu za způsobené škody ve Vrběticích
Číst článek
Smolek v pondělí zároveň ruskému velvyslanci sdělil, že zařazení České republiky na seznam „nikoli přátelských“ států představuje porušení mezinárodního práva a tlumočil mu požadavek české diplomacie, aby Rusko přestalo toto označení používat. Rusko zařadilo Česko na nově vytvořený seznam zemí, které nejsou přátelské, jako jediný stát vedle USA v polovině května. Podle české diplomacie jde o porušení Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích a smlouvy o přátelských vztazích a spolupráci.
Diplomatickou roztržku s Ruskem vyvolalo zjištění českých tajných služeb a vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb. Česko v dubnu rozhodlo o vyhoštění 18 pracovníků ambasády, které označilo za důstojníky ruských tajných služeb. Moskva zjištění odmítla a reagovala vyhoštěním 20 diplomatů a zaměstnanců ambasády v ruské metropoli. Poté rozhodla ČR o zastropování počtu diplomatů na ruském velvyslanectví v Praze podle stavu na české ambasádě v Moskvě a vyhoštění dalších 63 pracovníků ambasády. Ti z Česka odcestovali do konce května. Moskva reagovala prohlášením, že přechází v počtech pracovníků ambasád „na striktní paritu“.