Mnichovská dohoda patří k nejtemnějším kapitolám vztahů Česka a Německa, prohlásil ministr Maas

Mnichovská dohoda patří podle německého ministra zahraničí Heika Maase k nejtemnějším kapitolám německo-českých vztahů. Připravila totiž cestu k rozdělení a nakonec rozbití Československa. Šéf německé diplomacie to řekl agentuře ČTK u příležitosti 80. výročí podepsání Mnichovské dohody.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý ministr zahraničí Heiko Maas

Německý ministr zahraničí Heiko Maas | Foto: Agencja Gazeta/Jakub Porzycki | Zdroj: Reuters

„Co bylo tehdy v některých částech Evropy zprvu oslavováno jako úspěch k zajištění míru, byl jen začátek k rozpoutání Německem založeného plošného požáru, který uvrhl kontinent a svět do katastrofy," napsal Heiko Maas k dohodě, kterou v noci z 29. na 30. září v Mnichově uzavřely Británie, Francie, Itálie a Německo.

25:18

Eduard Stehlík: Hitler v roce 1938 vyhrál mediální válku. Je otázka, jestli by skutečně zaútočil

Číst článek

„Evropská unie dnes představuje protiklad ducha Mnichova," je přesvědčen německý ministr zahraničí, podle něhož je základem unie respekt ke všem členským zemím a občanům.

„Namísto práva silnějšího platí síla práva,“ poznamenal také s tím, že obě země, které nyní v rámci Evropské unie a Severoatlantické aliance úzce spolupracují, se chtějí za tyto hodnoty a principy zasazovat.

Mnichovskou dohodu dojednali 29. září 1938 britský předseda vlády Neville Chamberlain, francouzský premiér Édouard Daladier, italský diktátor Benito Mussolini a německý vůdce Adolf Hitler. Následující den ji pak podepsali.

V dokumentu odsouhlasili postoupení zhruba třetiny československého území s převážně německým obyvatelstvem (Sudet) Německu.

Speciální vysílání Českého rozhlasu

Dohoda, která vznikla bez účasti československých zástupců, byla zpočátku vydávána za akt zajišťující Evropě mír. Už za necelý rok se ale kvůli agresi hitlerovského Německa rozhořela druhá světová válka.

Doba, kdy země přišla o sebevědomí. Podívejte se, co chystá televize i rozhlas k 80. výročí Mnichovské dohody

Číst článek

Český rozhlas bude od 14.00 do 15.00 vysílat k 80. výročí podepsání Mnichovské dohody speciál z Ústí nad Labem.

Poslouchat ho můžete na stanicích Radiožurnál a Český rozhlas Plus. Nebo se diskuse můžete zúčastnit přímo v budově Českého rozhlasu - Wolfrumově vile v Ústí nad Labem.

Speciální vysílání bude moderovat Lucie Vopálenská. Hosty budou:

  • Václav Houfek - ředitel, kurátor sbírek umění a grafiky
  • Jiří Kocian - vysokoškolský pedagog, Ústav pro soudobé dějiny AV ČR
  • Karel Straka - Vojenský historický ústav Praha
  • Tomáš Jelínek - Česko-německý fond budoucnosti
  • Petr Nováček - historik a politický komentátor Českého rozhlasu

Mnichovská dohoda dojednána 29. září 1938. Zleva: britský předseda vlády Neville Chamberlain, francouzský premiér Édouard Daladier, německý vůdce Adolf Hitler a italský diktátor Benito Mussolini | Foto: Bundesarchiv, Bild 183-R69173 | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 3.0,©

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme