Mladí Ujguři hledají budoucnost v zahraničí. Pod čínskou nadvládou ji nevidí

Mají zahraniční zkušenosti, mluví anglicky i japonsky, přesto doma marně hledají práci. Řeč je o mladých Ujgurech, kteří obviňují čínské úřady z diskriminace. Mají totiž minimální šanci získat dobře placená místa, ve státních i soukromých společnostech, které dávají přednost Číňanům. I to je jeden z důvodů nesnášenlivosti mezi oběma etniky v Sin-ťiangu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Urumči,  metropole autonomní oblasti Sin-ťiang

Urumči, metropole autonomní oblasti Sin-ťiang | Foto: Robert Mikoláš

Neustálý život ve strachu, minimální šance uplatnit se na manažerských postech nebo ve státní správě i pokračující likvidace původní kultury, to vše se negativně podepisuje na rozhodování mladých Ujgurů o jejich budoucnosti. Někteří se sice smíří se současným vývojem a nejistými vyhlídkami, jiní ale touží po životě ve svobodné společnosti.

„Až dospěji, chci odejít do Ameriky, mám totiž ráda anglický jazyk jako takový. A k tomu země, jejichž obyvatelé mluví anglicky, jsou určitě krásné. S čínštinou se nikam nedostanu, jsem Ujgurka a to není dobrá kvalifikace,“ říká teprve 13letá Salima, zatímco obsluhuje hosty malé restaurace, kterou vlastní její rodiče. Je ještě velmi mladá, přesto už má na svou budoucnost jasný názor:

Přehrát

00:00 / 00:00

RRž-mladí-Ujguři-jdou-do světa.mp3

„Ve Spojených státech bych ráda otevřela tržiště, bazar, který je podobný tomu našemu v Urumči. Věřím, že by o zákazníky nebyla nouze", dodává Salima. Neskrývá radost, že se může bavit s cizincem, její otec už tak přívětivý není, má ale spíše strach, aby jeho dcera neřekla něco nepředloženého. Policisté totiž hlídají doslova každý krok zdejších muslimů:

„Chci dále studovat, na střední škole, abych se dobře naučila anglicky a mohla do Ameriky odejít. Angličtinu máme sice už nyní, stejně jako třeba japonštinu, ale nijak důkladněji se jí nevěnujeme,“ pokračuje s nadšením. Studiu prý věnuje veškerý volný čas, tedy pokud nemusí pomáhat v restauraci:

Trest pro matky tří dětí

Mezi čínskými spolužačkami má prý řadu kamarádek, tím spíše nechápe útlak ze strany komunistických úřadů.

V některých částech Sin-ťiangu jsou totiž dodnes Ujgurky trestány za to, že mají více než tři děti. Pokuta v tomto případě může činit až 10 tisíc jüanů, tedy zhruba 30 tisíc korun. Výjimkou ale nejsou případy, kdy tento ‚přestupek‘ mohou ženy vyměnit za porod nebo vězení.

Většina žáků v její škole jsou Číňané. „Máme také oddělené třídy, v jedněch jsou Ujguři, ve druhých Chanové. Důvodem je to, že hodně muslimů neumí dobře čínsky, ale najdou se i takoví, kteří to zvládají dobře, a proto studují spolu s Číňany. Neřekla bych ale, že mezi námi panuje nějaká nevraživost, i když po loňských násilnostech to, přiznávám, nebylo jednoduché, ale rovné možnosti nemáme,“ vysvětluje Salima.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme