„Konzistentní práce se vyplatí. Sny si mohu plnit i díky svobodě,“ říká mladý dirigent Joel Hána v rámci seriálu Českého rozhlasu Narozeni do svobody o inspirativních mladých lidech.
„Támhle něco zahraju o setinu rychleji nebo pomaleji a ono to udělá rozdíl. Každá setinka je důležitá a může změnit celý příběh, který klavírista pomocí hudby formuluje,“ vysvětluje mladý klavírista.
Část mladých mužů má pocit, že liberální společnosti zapomínají na jejich problémy. Jejich posun směrem k pravici se začíná projevovat v politických průzkumech.
V Trumpově kabinetu se zabydlují lidé, kteří by nemohli na dveře Evropské komise ani zaklepat. Antivaxeři, nadšení příznivci uhlí a frakování, popírači klimatické změny.
„Mladí se více orientují na design. Naše generace byla trošku poničená 40 lety totality. Teprve potom jsme se začali znovu učit, co je architektura, design a estetika,“ říká vnuk Otta Wichterleho.
České domácnosti se i přes rostoucí ceny školních pomůcek i další nezbytné výbavy do školy nepotřebují zadlužovat. Půjčku si na ně potřebují vzít tři procenta českých rodičů.
Čtvrtina lidí ve věku 18 až 34 let nikdy nezvedá telefon. Zvonění telefonu ignorují, odpovídají prostřednictvím textových zpráv nebo si vyhledávají neznámá telefonní čísla na internetu.
Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan v rozhovoru pro Aktuálně.cz mluvil nejen o fungování vlády Petra Fialy, ale i o plánech svého hnutí Starostové a nezávislí (STAN) do příštích voleb.
Podle řady analytiků by přinejmenším v některých zemích mohla letos do složení europarlamentu výrazněji než v minulosti promluvit mladší voličská generace. Do jaké míry by to mohlo platit u nás?
Více než polovina respondentů podle průzkumu Ipsosu hypotéku odložila kvůli vyšším životním nákladům, které přineslo zdražování. Váhání u více než třetiny vyvolávaly i vyšší úrokové sazby hypoték.
Zatímco v Česku a většině dalších států Evropské unie mohou šestnácti a sedmnáctiletí lidé toto hlasování nanejvýš se zájmem sledovat, v Belgii do něj i aktivně zasáhnou.
Podíl mladých zaměstnaných lidí, kteří žijí se svými rodiči, v Evropě v posledních letech výrazně vzrostl. Nejvýrazněji je tento trend pozorovatelný v Irsku.
Příští sněmovní volby, které se odehrají na podzim roku 2025, čeká vlna téměř 600 tisíc nových voličů. Politické strany to ale zatím příliš neberou na vědomí.
„Pedagogové jsou svým způsobem čím dál víc pečovatelé o komfort studentů. Mluvím ale o katedře volného umění na UMPRUM, leckde to může být jinak,“ upozorňuje umělec Jiří Černický.
Na Slovensku v souvislosti s parlamentními volbami fungují iniciativy, které se snaží přesvědčit mladé Slováky k tomu, aby šli k volbám místo emigrace. Každoročně jich ze země docházejí tisíce.
V USA jsou pistole a další podobné zbraně ve srovnání s evropskými zeměmi snadno dostupné a průzkumy z posledních let ukazují, že se vyskytují skoro v polovině domácností.
Cílovou skupinou na hudebních festivalech ve Velké Británii se stává generace Z. Pijí méně alkoholu, organizátoři jsou nuceni tomu přizpůsobit festivalovou infrastrukturu.
Podle nedávného průzkumu německé Nadace Konrada Adenauera touží 70 procent Turků ve věku mezi 18 a 25 lety usadit se v zahraničí. Zvolení Recepa Erdoğana prezidentem by mohlo trend ještě posílit.