Řecká policie zadržela 26 migrantů převážených v dodávce, další našla ve skladu
Policie v severořecké Soluni o víkendu zadržela 38 migrantů a dva údajné převaděče. Většina z migrantů pochází z Pákistánu. V souvislosti s pašováním lidí byli zadrženi Řek a Albánec, informovala v neděli agentura AP.
Nejprve policie objevila 26 migrantů - 23 Pákistánců a tři Bangladéšany, v dodávce. Řidič vozu, který má albánské občanství, se strážníkům pokusil utéct. Nakonec byl ale zatčen. Následně byl zadržen také Řek, který měl na starosti sklad, kde policie objevila dalších 12 pákistánských migrantů, po kterých pašeráci požadovali peníze.
Dodávka s 26 migranty měla podle úřadů namířeno do stejného skladu. Každý běženec převaděčům zaplatil dva tisíce eur za cestu lodí přes řeku z Turecka a následně převoz do Soluně.
Česko chce do Afriky poslat 700 milionů. Peníze mají jít na ochranu hranic i pomoc uprchlíkům
Číst článek
Řecko se letos podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) opět stalo hlavní vstupní branou migrantů přes Středomoří do Evropy, jako tomu bylo v roce 2015. Toto prvenství v roce 2016 převzala Itálie a po ní loni Španělsko.
Od letošního ledna do Řecka přišlo ke konci minulého týdne 31 265 migrantů, z toho necelých 24 tisíc připlulo přes moře, zbytek dorazil z Turecka přes pozemní hranici.
V srpnu do Řecka přicestovalo přes sedm tisíc migrantů, což je nejvyšší měsíční počet za poslední tři roky, uvedla agentura Reuters. Nejvyšší podíl z příchozích tvoří rodiny z Afghánistánu, uvádějí neziskové organizace, které uprchlíkům pomáhají.
Masovou migrační vlnu zažila Evropa v roce 2015, kdy do EU dorazilo přes milion běženců, z toho na 860 tisíc přes Řecko. Příliv běženců touto trasou pomohla výrazně omezit dohoda EU s Tureckem.