Světoví lídři reagují na smrt Gorbačova. Připisují mu vedení své země k demokracii a pád železné opony
Britský premiér Boris Johnson vyjádřil obdiv k odvaze zesnulého sovětského prezidenta Michaila Gorbačova ukončit studenou válku. Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové byla jeho úloha při pádu takzvané železné opony stěžejní. Bývalý americký ministr zahraničí z konce 80. a začátku 90. let James Baker označil Gorbačova za velikána, který vedl svou zemi k demokracii. Gorbačov zemřel v noci na dnešek ve věku 91 let.
„Zpráva o Gorbačovově smrti mě zarmoutila. Vždy jsem obdivoval jeho odvahu a čestnost, s níž dovedl studenou válku k mírovému konci,“ uvedl Johnson s tím, že v době agrese nynějšího ruského prezidenta Vladimira Putina vůči Ukrajině zůstává Gorbačovovo neúnavné odhodlání otevřít sovětskou společnost příkladem pro všechny.
Zemřel Michail Gorbačov. Prvnímu prezidentovi Sovětského svazu bylo 91 let
Číst článek
Podle von der Leyenové byl Gorbačov důvěryhodným a respektovaným lídrem, který sehrál klíčovou roli při ukončení studené války a pádu železné opony a který „otevřel cestu svobodné Evropě. Na tento odkaz nezapomeneme,“ napsala šéfka Evropské komise.
„Dějiny si budou Michaila Gorbačova pamatovat jako velikána, který vedl svůj velký národ k demokracii,“ uvedl podle agentury Reuters bývalý šéf americké diplomacie Baker.
„Svým rozhodnutím nepoužít sílu k udržení impéria sehrál rozhodující roli v mírovém ukončení studené války“ dodal s tím, že Gorbačov bude svobodnému světu chybět.
‚Změnil běh dějin‘
Generální tajemník OSN António Guterres vyjádřil nad úmrtím Gorbačova hluboký zármutek. Podle něj se jednalo o „jedinečného státníka, který změnil běh dějin. Svět ztratil velkého světového vůdce, oddaného multilateralismu a neúnavného obránce míru,“ řekl podle agentury AFP Guterres.
Michail Gorbačov: nechtěný otec pádu komunismu i rozpadu SSSR, oblíbenec Západu a naděje Východu
Číst článek
„Michail Gorbačov utvářel jako nikdo jiný sbližování mezi Východem a Západem po pádu železné opony v Evropě a konci studené války,“ napsal rakouský kancléř Karl Nehammer.
Gorbačov se jako šéf komunistické strany a tedy i celého SSSR zasloužil nejen o konec studené války a pád železné opony, ale i rozpad impéria.
Byl i prvním a zároveň posledním prezidentem Sovětského svazu. Do nově zřízené funkce byl zvolen 14. března 1990. Jeho prezidentství však trvalo jen krátce, z funkce odstoupil 25. prosince 1991 těsně před zánikem SSSR.
Nositel Nobelovy ceny za mír z roku 1990 se stal oblíbencem Západu, doma si však respekt nezískal. Mnoho Rusů mu nemůže dodnes zapomenout rozpad SSSR.