Od 90. let se dočkalo evropských úspěchů jen několik ruských a ukrajinských klubů. České týmy vyšly z transformace jako jedny z nejsilnějších ze zemí bývalého Východního bloku.
Nejstarší byl otec Karel (ročník 1920), nejmladší vnučka Claudie (1965). Chtěli do Rakouska, avšak nebyli svobodní občané, nýbrž obyvatelé komunistického státu, který jim sebral pasy.
Za zákazem prý stojí ruská tajná služba FSB, která tvrdí, že v zahraničí by mohli být zatčeni a vydáni na Západ. Neoficiálně se pak Kreml bojí také možného zběhnutí či vynesení státních tajemství.
Událost se odehrála v červenci 1989. Thomasi Bartschovi tehdy bylo 23 let, byl občanem NDR a chtěl se dostat za železnou oponu. Příslušníci pohraniční stráže mu prostřelili koleno.
Podle ekonomky a dlouholeté zástupkyně Česka ve Světové bance Jany Matesové z výsledků jednání G20 vyplývá především to, že svět je silně rozdělený v tom, jak vnímá, co se nyní děje.
Gangsterský únos - tak v roce 1951 popisoval komunistický režim událost z 11. září. Tehdy vlak, který jel z Chebu do Aše, projel přes železnou oponu a se 110 cestujícími dojel do západního Německa.
46:19
Praha||Adam Drda, Jitka Andrysová|Historie|Příběhy 20. století
Po každém útěku následovalo vyšetřování, které bylo velmi zevrubné. Snažilo se odhalit chyby v systému, navrhnout jejich řešení a také potrestat ty, kteří chybovali.
Na Galapágy nic neletělo a hranice byly stejně zavřené. Ještě že alespoň ty lanýže nedošly. Mnohem víc si ale bylo možné užít jiné radovánky. Zde je několik příkladů.
Trojici bývalých pilotů RAF se podařilo unést z Československa na Západ najednou tři dopravní letadla. Vlastně nešlo o únos v pravém slova smyslu, organizátory a pachateli byli sami členové posádek.
Slovní spojení jako Bulharská Betty anebo Švédská rapsodie jsou přezdívkami radiových stanic. Tajné služby jimi předávaly instrukce agentům za studené války.
Dráty železné opony rozdělovaly české a německé pohraničí od 50. let 20. století. V prosinci 1989 ostnatý drát společně přestřihli tehdejší šéfové diplomacie Jiří Dienstbier a Hans-Dietrich Genscher
Platforma evropské paměti a svědomí před dvěma lety podala trestní oznámení, na jehož základě zahájila policie stíhání trojice Jakeše, Štrougala a Vajnara.
O rozhodnutí umožnit občanům komunistické Německé demokratické republiky cestovat na Západ, se dozvěděla z rozhlasu. V uších jí utkvělo prohlášení, že nová opatření vstupují v platnost neprodleně.
Zatímco většina dotázaných napříč státy se shoduje, že konec komunismu měl dobrý vliv na úroveň vzdělání a životní úroveň celkově, přes 53 procent si myslí, že se zhoršila kvalita zdravotní péče.
V komunistické Německé demokratické republice, kde se vyráběly, na ně zájemci museli čekat až 15 let. Po pádu komunismu ale Wartburg, stejně jako další východoněmecké firmy, nemohl konkurovat Západu.
Ani rozsáhlá síť opatření ale nezabránila několika tisícům východních Němců v tom, aby se nepokusily dostat přes moře na Západ. Činily tak na lodích, v ponorkách, ale i za použití jen vlastních sil.
Kancléřka se vyhýbala návštěvě Maďarska od chvíle, kdy v roce 2015 vypukla uprchlická a migrační krize a kdy byla mimo jiné v Maďarsku terčem ostré kritiky za svou vstřícnou migrační politiku.
Pracovali na počítačích sestavených na koleni, přesto vytvořili stovky počítačových her. Československému hernímu kutilství se věnuje výzkumník Jaroslav Švelch.
Na Ostravsku, Ústecku, v Praze a Brně se nedaří dostat prach pod limity. Od prosince navíc české soudy zrušily část protiprachových plánů kvůli nedostatečnosti a situace začíná připomínat Polsko.