Česká justice se probrala z dlouhého spánku, říká historik Navara ke stíhání Jakeše a dalších komunistů

Pár dní po výročí sametové revoluce oznámili zdejší úřady, že policie zahájila stíhání někdejšího generálního tajemníka KSČ Miloše Jakeše, bývalého předsedy vlády Lubomíra Štrougala a exministra vnitra Vratislava Vajnara. Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu je viní z toho, že zneužili své pravomoci v souvislosti s používáním střelných zbraní na československých hranicích.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hranice ČSSR bylo v roce 1968 snazší překročit než dříve. I nadále je ale hlídali vojáci se psy

Hranice ČSSR hlídali vojáci i se psy | Zdroj: ČTK

Kriminalisté tvrdí, že kvůli nečinnosti této trojice bylo od března 1986 do konce roku 1989 zastřeleno nebo roztrháno psy devět lidí, kteří se pokusili překročit hranice. Nejméně sedm dalších utrpělo zranění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s Luďkem Navarou

Podle státního zástupce Tomáše Jarolímka je obvinění výsledkem trestního oznámení, které před dvěma lety podala Platforma evropské paměti a svědomí. „Trestní stíhání bylo zahájeno poté, co byly nalezeny klíčové, archivní dokumenty, které prokazují, že obvinění byli informováni o střelbě na hranicích a že přímo dávali pokyny ministrům, jaké právní předpisy mají přijmout,“ upřesnil Jarolímek.

„Problém je česká justice“

Proč vyšetřování nezačalo dříve? Podle publicisty Českého rozhlasu a historika Luďka Navary je problém v české justici, konkrétně v její nechuti a nevůli stíhat zločiny, které se udály na železné oponě. „Když si vezmeme situaci v sousedním Německu, kde byl vrchní představitel tamní sjednocené dělnické strany generální tajemník Egon Krenz odsouzen v roce 1997, má tím pádem česká justice 22 let zpoždění,“ říká Navara.

Mezi zločiny, které se udály na hranicích, patří například smrt mladého muzikanta z Magdeburku, který zahynul roztrhán psy u bratislavské Petržalky. „Ten mladík se jmenoval Hartmut Tautz a zemřel úplně zbytečně, nesmyslně, strašnou smrtí,“ doplňuje Navara.

Policie stíhá komunistické pohlaváry Jakeše, Štrougala a Vajnara. Nezabránili střílení na hranicích

Číst článek

V Německu aktuálně vyšetřují smrt čtyř občanů NDR, kteří zahynuli na československých hranicích. Podle Navary je právě toto vyšetřování skutečným důvodem, proč i české úřady zahájili trestní stíhání.

Již zmíněná Platforma evropské paměti a svědomí zdokumentovala příběhy zabitých občanů z Německa na československé straně železné opony. Materiály předala německé kriminalistické službě, která začala v této věci konat. Němci vytvořili společný tým s českou stranou, protože se jednalo o viníky, kteří mají trvalé bydliště v České republice.

Podle historika má současné vyšetřování širší význam „Jde o spravedlnost jako takovou, protože ta má tři roviny. Oběti a znalost zločinů, viníků. Myslím, že jedno bez druhého nemůže existovat. Když nemáte viníky, tak se vám těžko hledají oběti,“ říká.

Tomáš Pavlíček, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme