Ruský agent se chtěl infiltrovat do Mezinárodního trestního soudu, vydával se za Brazilce

Nizozemská tajná služba ve čtvrtek oznámila, že odhalila ruského špiona. Jako stážista s falešnými doklady se podle ní pokoušel infiltrovat do Mezinárodního trestního soudu (ICC), který vyšetřuje válečné zločiny spáchané za války na Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters.

Amsterodam Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní soudní tribunál (ICC)

Mezinárodní soudní tribunál (ICC) | Foto: OSeveno | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 4.0,©

Sergej Vladimirovič Čerkasov vystupoval s propracovaným krycím příběhem sahajícím několik let nazpět a s ním se jako brazilský státní příslušník v dubnu pokusil vstoupit do Nizozemska na stáž u haagského soudu, řekl agentuře Reuters šéf nizozemské zpravodajské služby.

Dobrovolníci pomáhají dokumentovat možné válečné zločiny. Jsou mezi nimi studenti i zubař

Číst článek

„Jednalo se o dlouhodobou, několikaletou operaci (ruské vojenské rozvědky) GRU, která stála mnoho času, energie a peněz,“ uvedl šéf nizozemské zpravodajské agentury Erik Akerboom.

Žádný zástupce GRU se k případu nevyjádřil. Vláda prezidenta Vladimira Putina v minulosti obvinění ze špionáže často odmítala coby pomlouvačnou kampaň Západu proti Moskvě. S komentářem dosud nevystoupily ani brazilské úřady.

Nizozemská rozvědka AIVD v prohlášení uvedla, že muž, který vystupoval pod jménem Viktor Muller Ferreira, byl zadržen na nizozemském letišti.

Následně byl prohlášen za nežádoucího a posazen na nejbližší let zpět do Brazílie, kde ho čeká soudní proces, dodala služba.

Neobvyklý krok

„Jasně nám to ukazuje, o co Rusům jde - snaží se získat nezákonný přístup k informacím v rámci Mezinárodního trestního soudu. Hodnotíme to jako hrozbu na vysoké úrovni,“ dodal Akerboom s tím, že ICC dotyčného na stáž přijal.

Nizozemská agentura uvedla, že podnikla neobvyklý krok a zveřejnila podrobnosti k případu, aby odhalila fungování ruské rozvědky a upozornila na špionážní hrozby další mezinárodní instituce.

ICC se sídlem v Haagu je první stálá instituce svého druhu s celosvětovou působností, která stíhá jednotlivce za zločiny proti lidskosti, genocidu a válečné zločiny.

Začátkem března zahájil soud vyšetřování možných válečných zločinů, zločinů proti lidskosti a genocidy na Ukrajině, která od 24. února čelí ruské invazi.

Státní zastupitelství řeší první případ možného válečného zločinu na Ukrajině, řekl Blažek

Číst článek

Nizozemci v posledních letech vyhostili více než 20 Rusů obviněných ze špionáže, připomíná agentura Reuters. Patří mezi ně čtyři lidé obvinění v roce 2018 z hackerského útoku na Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW), dva obvinění v roce 2020 ze špionáže v high-tech odvětví a sedmnáct akreditovaných diplomatů podezřelých z práce pro ruskou tajnou službu, kteří byli vyhoštěni po invazi na Ukrajinu.

Rusko všechna obvinění popřelo a na vyhoštění svých diplomatů reagovalo vyhoštěním patnácti zaměstnanců nizozemských zastupitelských úřadů v Moskvě a Petrohradu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme