Ruský agent se chtěl infiltrovat do Mezinárodního trestního soudu, vydával se za Brazilce
Nizozemská tajná služba ve čtvrtek oznámila, že odhalila ruského špiona. Jako stážista s falešnými doklady se podle ní pokoušel infiltrovat do Mezinárodního trestního soudu (ICC), který vyšetřuje válečné zločiny spáchané za války na Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters.
Sergej Vladimirovič Čerkasov vystupoval s propracovaným krycím příběhem sahajícím několik let nazpět a s ním se jako brazilský státní příslušník v dubnu pokusil vstoupit do Nizozemska na stáž u haagského soudu, řekl agentuře Reuters šéf nizozemské zpravodajské služby.
Dobrovolníci pomáhají dokumentovat možné válečné zločiny. Jsou mezi nimi studenti i zubař
Číst článek
„Jednalo se o dlouhodobou, několikaletou operaci (ruské vojenské rozvědky) GRU, která stála mnoho času, energie a peněz,“ uvedl šéf nizozemské zpravodajské agentury Erik Akerboom.
Žádný zástupce GRU se k případu nevyjádřil. Vláda prezidenta Vladimira Putina v minulosti obvinění ze špionáže často odmítala coby pomlouvačnou kampaň Západu proti Moskvě. S komentářem dosud nevystoupily ani brazilské úřady.
Nizozemská rozvědka AIVD v prohlášení uvedla, že muž, který vystupoval pod jménem Viktor Muller Ferreira, byl zadržen na nizozemském letišti.
Následně byl prohlášen za nežádoucího a posazen na nejbližší let zpět do Brazílie, kde ho čeká soudní proces, dodala služba.
Neobvyklý krok
„Jasně nám to ukazuje, o co Rusům jde - snaží se získat nezákonný přístup k informacím v rámci Mezinárodního trestního soudu. Hodnotíme to jako hrozbu na vysoké úrovni,“ dodal Akerboom s tím, že ICC dotyčného na stáž přijal.
Nizozemská agentura uvedla, že podnikla neobvyklý krok a zveřejnila podrobnosti k případu, aby odhalila fungování ruské rozvědky a upozornila na špionážní hrozby další mezinárodní instituce.
ICC se sídlem v Haagu je první stálá instituce svého druhu s celosvětovou působností, která stíhá jednotlivce za zločiny proti lidskosti, genocidu a válečné zločiny.
Začátkem března zahájil soud vyšetřování možných válečných zločinů, zločinů proti lidskosti a genocidy na Ukrajině, která od 24. února čelí ruské invazi.
Státní zastupitelství řeší první případ možného válečného zločinu na Ukrajině, řekl Blažek
Číst článek
Nizozemci v posledních letech vyhostili více než 20 Rusů obviněných ze špionáže, připomíná agentura Reuters. Patří mezi ně čtyři lidé obvinění v roce 2018 z hackerského útoku na Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW), dva obvinění v roce 2020 ze špionáže v high-tech odvětví a sedmnáct akreditovaných diplomatů podezřelých z práce pro ruskou tajnou službu, kteří byli vyhoštěni po invazi na Ukrajinu.
Rusko všechna obvinění popřelo a na vyhoštění svých diplomatů reagovalo vyhoštěním patnácti zaměstnanců nizozemských zastupitelských úřadů v Moskvě a Petrohradu.