Kreml ve čtvrtek označil za nepodložená tvrzení Spojených států, že ruské invazní síly použily proti ukrajinským vojákům chemické látky, a porušily tak mezinárodní úmluvu o chemických zbraních.
OPCW v pátek uvedla, že téměř dvouleté vyšetřování zjistilo, že nejméně jeden syrský vojenský vrtulník v dubnu 2018 shodil na civilisty obydlenou oblast dva zásobníky s plynným chlórem.
Město, které dlouho bylo poslední baštou povstalců v oblasti u Damašku, bylo terčem bombardování syrské armády bojující na straně režimu Bašára Asada. Asad nicméně použití chemických zbraní popíral.
Zelenskyj v brzkém ranním projevu řekl, že opakované výhrůžky některých ruských představitelů o použití chemických zbraní znamenají, že Západ musí jednat hned, aby zabránil jejich nasazení.
Člen elitního toxikologického týmu ruské tajné služby Konstantin Kudrjavcev ohromující odhalení podle CNN učinil ve 45 minut trvajícím telefonátu. Domníval se, že mluví s ruským vysokým činitelem.
„Už jsme si zvykli, že USA a další západní země prostě vznášejí v médiích další obvinění proti Rusku, ať jsou to hackeři, anebo senzace o dvojím či dokonce trojím otrávení Navalného,“ řekl Lavrov.
„Sankce jsou reakcí, která je logická a potřebná. Netýká se totiž pouze pokusu o vraždu jednoho opozičního představitele, ale použití zakázané bojové látky a hrubého porušení mezinárodního práva.“
Generální ředitel organizace Fernando Arias výsledky označil za „velmi znepokojivé“. Ruská diplomacie vyjádření organizace odmítla jako „pokračování předem naplánovaného scénáře“.
Součástí omezení je zákaz cestování nebo zmrazení majetku. Osoby a subjekty Evropské unie také nesmí daným osobám a subjektům zpřístupňovat finanční prostředky.
Zvláštní vyšetřovací tým byl zřízen členy OPCW v roce 2018 s cílem identifikovat pachatele nelegálních útoků. Dosud OPCW mohla pouze sdělit, zda se stal chemický útok, nikoliv však, kdo jej spáchal.
Ramí Abdar Rahmán ze Syrské organizace pro lidská práva ale ve středu prohlásil, že jeho organizace o tom nemá dostatek důkazů. „V horách v Latákíji jsme nezdokumentovali žádný chemický útok,“ sdělil.
Rusko obvinilo českou diplomatku Janu Reinišovou z vedení Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). „Kritika ze strany Ruska je účelová a bezdůvodná,“ reagoval mluvčí české diplomacie Bucháček.
Organizace pro zákaz chemických zbraní při analýze důkazů nalezla „dostatečná zdůvodnění pro závěr, že 7. dubna 2018 byla jako zbraň použita toxická chemikálie“.