‚Nikdo nás nevaroval.‘ Obětí záplav v Libyi může být až 15 tisíc, obyvatele voda zaskočila uprostřed noci

Katastrofické záplavy zničily ve východní části Libye desítky měst a obcí. Obyvatelé upozorňují na to, že je před příchodem záplav nikdo nevaroval. Nejhorší je situace v přístavním městě Darná, kde přívaly vody smetly desítky domů, zničily tři mosty a dvě hráze. Řadu lidí divoké proudy odnesly až do několik kilometrů vzdáleného moře. Úřady se obávají, že obětí může být až 15 tisíc.

Darná Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záplavy ve městě Darná

Záplavy ve městě Darná | Foto: Jamal Alkomaty / AP | Zdroj: Profimedia

„Nefungoval žádný varovný systém, neozvaly se sirény,“ říkají obyvatelé libyjského města Darná, které zasáhly tak silné povodně, že je reportér stanice BBC přirovnal k vlně tsunami.

Přeživší mluví například o tom, že se probudili doslova uprostřed noci, kdy je obklopovala voda do výše několika metrů. Další lidi už proudy vody unášely.

I proto nacházejí záchranáři těla až v moři, které je od přístavního města vzdálené deset kilometrů. Další těla leží pod zřícenými budovami.

Tisíce obětí

Úřady na východě země už potvrdily přes 5000 mrtvých. Ministr zdravotnictví samozvané vlády národní stability, která působí na východě země, ale přiznává, že se pohřešuje dalších 10 tisíc lidí.

Jeho slova potvrzují i představitelé Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce. Podle odhadů bylo také zničeno asi 25 procent města Darná.

Bouře Daniel, která udeřila na východní Libyii, přinesla během jediného dne tolik srážek, jaké běžně naprší za osm měsíců. Kromě Darná zasáhla bouře i další pobřežní města jako Benghází, Susah, Bajdá a Mardž.

‚Všude leží těla, 25 procent města je pryč.‘ Po záplavách v Libyi se pohřešuje téměř 10 000 lidí

Číst článek

Nejhorší je ale situace právě ve zhruba stotisícovém městě Darná, kam se přivalila voda ze dvou protržených hrází. Nejprve nevydržela hráz, která je od města vzdálená 12 kilometrů, následně povolila i ta druhá, kterou inženýři postavili jen kousek od Darná.

„Spolu s bouří zasáhly libyjský pouštní terén i mohutné srážky. Problém je, že po většinu roku jsou tamní říční koryta vyschlá. Když pak přijde průtrž mračen, koryta se velmi rychle zaplní vodou, která se nestačí vsakovat do terénu,“ vysvětlil pro Český rozhlas Dvojka zahraničně-politický analytik Břetislav Tureček.

„Vyschlým korytem řeky se tedy hnala ohromná vodní masa přímo na sever k městu,“ shrnul.

Bouře Daniel předtím způsobila bezprecedentní záplavy i v Řecku.

„Objevuje se kritika, ale i zajímavé srovnání. Zatímco Maroko nemohlo předpokládat, že přijde zemětřesení, Libye mohla předpokládat, že bouře Daniel se Středozemním mořem blíží k severu Afriky, takže mohla kupříkladu začít odpouštět přehrady, mohla lidi včas preventivně evakuovat a tak dále,“ připomněl analytik Tureček, který vede Centrum pro studium Blízkého východu na Metropolitní univerzitě Praha.

Vláda a povstalci

Pomoc komplikuje libyjské dvojvládí. Země, které dekády vládl brutální diktátor Muammar Kaddáfí, je dnes rozdělená. Jedna vláda, centrální a mezinárodně uznávaná, sídlí v Tripolisu. Povstalecká vláda má základnu ve městě Benghází.

V samotném Darná, které současné povodně zasáhly nejvíc, měli před časem svou základnu členové teroristické organizace Islámský stát. Vládní jednotky sice teroristy vypudily, město má ale za sebou velmi těžké období.

Premiér libyjské vlády národní jednoty v Tripolisu už do postižené oblasti vyslal letadlo se 14 tunami pomoci. Na palubě byly mimo jiné léky, zdravotnické vybavení a 90 zdravotníků.

Vyslání humanitární pomoci a pátracích týmů už Libyi nabídla také řada zemí včetně Egypta, Tuniska, Alžírska, Turecka, Spojených států, Itálie či Francie.

Jenže politicky rozdělená země je ve chvíli přírodní katastrofy zranitelná. Dvě vlády nejsou například schopny efektivně koordinovat záchranné operace, neshodnou se na strategiích v oblasti identifikace nebezpečí a posouzení rizik a nedokážou se postarat o údržbu klíčových staveb, jakými jsou například hráze, které se zhroutily u města Darná.

Eduard Freisler, kac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme