Libérií zmítá občanská válka, Japonskem "Beckhamománie"
Liberijské hlavní město Monrovia se stále potýká s děsivými následky občanské války. Požáry ve Francii a další letošní katastrofy v sobě mají i cosi pozitivního - Spojené státy se totiž konečně začaly zajímat o Kjótský protokol. Událostí číslo jedna na Dálném Východě je turné Realu Madrid v čele s Davidem Beckhamem.
Liberijské hlavní město Monrovia se stále potýká s děsivými následky občanské války. Na ulici leží desítky mrtvých a ty je třeba rychle odstranit. Nejsou však ani lidé ani prostředky, píší Arab News. Snad právě takové hrůzné výjevy přiměly prezidenta Charlese Taylora, aby se zamyslel nad svým odchodem. Při setkání s ghanskou delegací slíbil, že post liberijského vládce opustí jedenáctého srpna.
Svět, v čele s Kofi Annanem se raduje. Ale to, že tradiční elegán s neodmyslitelnou vyřezávanou hůlkou zmizí, ještě Libérii nezachrání. Někteří experti se totiž bojí, co přijde po něm. Politické vakuum, které v zemi nastane, je jako stvořené pro boje o vedoucí pozici. Většina Liberijců si stejně myslí, že povstalcům nikdy nešlo o svobodu. Perou se o moc a o peníze, tvrdí obyvatelé. Tuhle partu zdrogovaných šílenců nezastaví ani Taylorovo odstoupení. Budou bojovat, dokud nedostanou, co chtějí, myslí si Arab News společně s obyčejnými Liberijci.
Požáry ve Francii a další letošní katastrofy v sobě mají i cosi pozitivního. Spojené státy se totiž konečně začaly zajímat o Kjótský protokol. Píše o tom International Herald Tribune. Kjótský protokol, mezinárodní ekologická smlouva, vznikl už v roce 1997. Ale teprve před dvěma lety se podařilo přimět USA k spolupráci.
Bushova administrativa se vzpírala jednomu z nejdůležitějších nařízení omezit průmyslové emise oxidu uhličitého. Ten je příčinou globálního oteplování. Odborná i politická veřejnost dva roky trpělivě čekala, až se prezident Bush umoudří. Většina místních politiků už dávno předtím správnost omezení uznala.
Novou šanci přinesl jeden americký senátor. Předložil vládě a Kongresu upravenou verzi úmluvy. Je sice o hodně dražší a energeticky náročnější než protokol. Ale klade si za cíl snížit škodlivé emise. Deník International Herald Tribune tak doufá, že se USA konečně probudily.
Změny klimatu i ekologické katastrofy mají dopad také na anglický venkov. Ten byl v posledních letech, podle Daily Telegraphu, pořádně zkoušený. Během krátké doby tu proběhly nemoci dobytka, euro oslabilo a ceny spadly, vláda zakázala národní sport - hon na lišku. To vše způsobilo zemědělcům velké ztráty.
A tak není divu, že se začali svých hospodářství houfně vzdávat. Problém je v tom, že farmy nejdou do rukou odborníků. Kupují je lidé z města. A ty spíš než dobytek zajímá květinová zahrádka. Takhle skončí až dvě třetiny anglických farem. Podle Telegraphu je to krize. Ostrovu totiž dokonce hrozí, že přijde o svou soběstačnost. Zachrání nás už jen dobrá zemědělská politika. Jinak ztratíme i to málo, co nám z venkova zbylo, upozorňuje britský list.
Událostí číslo jedna na Dálném Východě je turné Realu Madrid, v jehož barvách se poprvé představuje nová posila klubu, David Beckham. Minulý týden po Beckhamovi a spol. šílely milióny fanoušků v Číně, kde Real v sobotu v prvním zápase porazil tamní výběr 4:0, a teď pro změnu v Japonsku. Beckhamománie se i tam dostala na titulní stránky novin. Z listu Asahi Shimbun cituje náš východoasijský zpravodaj Robert Mikoláš.