‚Malá země daleko v Evropě je přítelem Tchaj-wanu.‘ Česko dostalo pět linek na výrobu respirátorů a štítů

Devadesátičlenná delegace šéfa Senátu Miloše Vystrčila z ODS v pátek končí šestidenní návštěvu Tchaj-wanu. Po celou dobu museli všichni dodržovat mimořádná opatření, která země zavedla jako jedna z prvních na světě už letos v březnu. Udělaly z ní světového premianta v boji s koronavirem. Česko také během ní dostalo zdarma i linky na výrobu respirátorů a ochranných štítů. Tato automatizovaná 3D tiskárna dokáže vyrobit za minutu až 30 výrobků.

Od stálého zpravodaje Tchaj-pej Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda senátu Miloš Vystrčil při své návštěvě Tchaj-wanu

Předseda senátu Miloš Vystrčil při své návštěvě Tchaj-wanu | Foto: Ann Wang | Zdroj: Reuters

Celých šest dnů se všichni Češi mohli pohybovat jen po vyznačených koridorech, ať už v hotelu, nebo na domluvená jednání. Nešlo se například sebrat a jít se projít ven nebo se svézt ve výtahu s místními hosty.

Nezávislý Tchaj-wan? Důvody, proč česká delegace vyvolala tak podrážděnou čínskou reakci

Číst článek

Bylo také potřeba přijet na Tchaj-wan již se dvěma absolvovanými testy na covid-19, které musely být negativní. A další dva testy následovaly přímo v Tchaj-peji.

Personál, který přišel do kontaktu se zahraniční delegací, musel pak nastoupit povinnou 14denní karanténu. Pětkrát nebo šestkrát denně se dezinfikují ruce a roušky není dovoleno odložit ani ve třicetistupňových vedrech a vysoké vlhkosti. Žádné výjimky neexistují, platilo to pro celou delegaci.

Tchajwanci jsou extrémně pohostinní a na českou delegaci byli velmi dobře připraveni. Ale z bezpečnostních opatření nesleví nikomu. V obchodech a dalších uzavřených prostorech je nošení roušek vyžadováno a kontrolováno. Dezinfekce na ruce je všudypřítomná a zdůrazňuje se také odstup mezi lidmi. A nikdo o opatřeních nediskutuje nebo je nezpochybňuje.

Zkušenost se SARS

Roušky na ulicích nicméně nejsou pro Tchajwance povinné. Úplně všichni je nenosí, úřady je ale doporučují nosit neustále.

S diplomatickým zpravodajem New York Times o tom, jak česká návštěva Tchaj-wanu zapadá do širší geopolitiky

Číst článek

Země s více než 23 miliony obyvatel má aktuálně 11 nemocných koronavirem. A vláda tvrdí, že tento úspěch se skrývá ve dvou základních věcech. Jednak v důsledném zakrývání úst a nosu. A svou roli hraje i zkušenost, kterou země před lety získala při epidemii nemoci SARS.

Tchaj-wan proto již na začátku března zrušil všechny mezinárodní lety, hodně testuje a důsledně trasuje. A s otevřením ostrova nespěchá, stále se tam oficiálně nelétá. Nicméně chystá se brzy znovuobnovení mezinárodních letů z Japonska nebo Jižní Koreje.

3D výrobní linka

Tchaj-wan už na jaře Česku poslal materiální pomoc, a to ochranné pomůcky, teď pomůže znovu. Jedna z tchajwanských firem darovala Česku pět plně automatizovaných linek na výrobu ochranných masek a štítů. Linka s 3D tiskárnou je schopna vyrobit za minutu až 30 štítů a také respirátorů s označením N95, které používají lékaři a zdravotníci.

Na otázku, proč Tchaj-wan zdarma posílá tuto speciální výrobní linku do Česka, odpověděl majitel firmy, že „ta malá země daleko v Evropě je opravdovým přítelem Tchaj-wanu a ostrov právě takové přátele potřebuje“.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme