Nezávislý Tchaj-wan? Důvody, proč česká delegace vyvolala tak podrážděnou čínskou reakci
Proč Čína tak ostře reaguje na návštěvu Tchaj-wanu předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS)? Jaké je postavení ostrova na mezinárodní úrovni? A jaké jsou dlouhodobé vztahy Tchaj-wanu s Českem? „Je to buď, anebo. Na oficiální úrovni nemůžete mít diplomatické vztahy s Tchaj-wanem i Čínou,“ říká pro server iROZHLAS.cz Ivana Karásková, analytička AMO.
Nezávislý stát?
Ostrovní stát má vlastní prezidentku, měnu, vydává vlastní pasy a razí svou zahraniční politiku, velmi odlišnou od té čínské. Přesto vnímá Čínská lidová republika Tchaj-wan jen jako svou vzbouřeneckou provincii, která na zastoupení na mezinárodní úrovni nemá právo.
Tchaj-wan, úředním názvem Čínská republika, funguje od roku 1949, kdy Mao Ce-tung vyhlásil vítězství komunistické strany v občanské válce, de facto nezávisle. Jednotky věrné Národní straně, Kuomintang, která před válkou v zemi vládla, se stáhly na ostrov Tchaj-wan, kde zůstaly jako poslední bašta Čínské republiky. Pevninská Čína se stala totalitní Čínskou lidovou republiku.
Čínská republika (Tchaj-wan)
Hlavní město: Tchaj-pej
Populace: 23,5 milionu
Plocha: 36,188 km²
Jazyk: standardní čínština (úřední), tchajwanština, hakka
Nábožneství: taoismus, budhismus, křesťanství
Prezidentka: Cchaj Jing-wen
Měna: nový tchajwanský dolar
Během studené války byl Tchaj-wan pro Spojené státy lepším spojencem než komunistická Čína, a proto byl uznáván jako legitimní zástupce Číny a byl členem Organizace spojených národů (OSN) i Rady bezpečnosti. Situace se ale změnila v roce 1971.
„Na konci 60. let začaly Spojené státy uvažovat, jak se bránit pronikání sovětského vlivu do zahraničí a zadržovat komunismus. Zjistily, že mezi Sovětským svazem a Čínou jsou značné roztržky. Logika triangulární diplomacie velela uznat Čínskou lidovou republiku, aby si Spojené státy byly vždy blíž s Čínou nebo Sovětským svazem, než si je Sovětský svaz s Čínou,“ vysvětluje pro server iROZHLAS.cz Ivana Karásková, analytička AMO.
Od té doby není Tchaj-wan členem OSN ani žádné její podružné organizace, jako je například Světová zdravotnická organizace (WHO).
Tchaj-wan je členem několika mezinárodních organizací, například Světové obchodní organizace (WTO) nebo Asijsko-pacifického hospodářského společenství (APEC). Stejně tak vysílá vlastní delegaci na olympijské hry. V těchto případech ale vystupuje pod jménem „Čínská Tchaj-pej“, které pevninské Číně tolik nevadí.
Politika jedné Číny
„V rámci politiky jedné Číny je to buď, anebo. Na oficiální úrovni nemůžete mít diplomatické vztahy s Tchaj-wanem i Čínskou lidovou republikou. Čína intenzivně pracuje na tom, aby Tchaj-wan úplně ztratil diplomatické uznání,“ tvrdí Karásková.
Čínský ministr zahraničí vyhrožuje Vystrčilovi kvůli Tchaj-wanu. Ministr Petříček si předvolá velvyslance
Číst článek
Zemi tak v současnosti uznává jen 15 států, většinou se jedná o malé země Latinské Ameriky nebo Karibiku: Belize, Guatemala, Haiti, Honduras, Marshallovy ostrovy, Nauru, Nikaragua, Palau, Paraguay, Svatá Lucie, Svatý Kryštof a Nevis, Svatý Vincenc a Grenadiny, Svazijsko, Tuvalu. Jedinou evropskou zemí, která Tchaj-wan uznává, je Vatikán.
Velká část ostatních států, podobně jako Česko, se zemí sice obchodní i diplomatické styky udržuje, zároveň ale uznává politiku jedné Číny. Místo ambasád nebo velvyslanectví tak zemi zastupují „obchodní a kulturní kanceláře“.
Podle Karáskové se Čína bojí, že by ji mohl potkat stejný osud jako Sovětský svaz, a odmítá proto jakoukoliv federalizaci. V periferních oblastech totiž žijí náboženské a etnické menšiny, jako jsou Tibeťané nebo Ujgurové. Čínští politici se bojí, že by odtržení okrajových regionů vedlo k tragédii, úplnému rozpadu země a konci vlády komunistické strany.
„Do určité míry si vytvořili sebenaplňující se proroctví, že jenom komunistická strana je schopná udržet integritu Číny. A v okamžiku, kdyby padla a vznikla třeba demokracie, tak by se provincie začaly odtrhávat. Tím ale nemají žádný manévrovací prostor, protože nemohou říct ‚nás Tchaj-wan nezajímá‘. Je to součástí sociální smlouvy s populací. ‚Vy nám necháte politickou moc a my zajistíme ekonomický blahobyt a to, že se Čína nerozpadne‘,“ vysvětluje Karásková.
Demokratizace
Už od 40. let se Tchaj-wan často prezentoval jako protipól Číny. Ale až do konce 80. let měli i tam pouze vládu jedné strany a stanné právo. Od té doby ale ostrov prošel demokratizací podobně jako Česko a stal se zemí, která klade důraz na lidská práva i svobodu slova. Podle britského serveru BBC má Tchaj-wan dokonce jedny z nejsvobodnějších médií v celé Asii.
Samotní Tchajwanci jsou ve vidění sebe sama rozděleni na dva hlavní tábory. Příznivci Demokratické pokrokové strany (DPP), která dlouhodobě usiluje o nezávislost na Číně, tvrdí, že se ostrov kulturně i jazykově od pevniny liší. Voliči Kuomintangu, konzervativnější strany, by si naopak v budoucnu přáli znovusjednocení obou zemí. I když je otázkou, jak by se komunistická země musela proměnit, aby taková varianta byla možná.
„Čína má namířeno několik tisíc raket středního doletu na Tchaj-wan a periodicky hrozí vojenskou invazí. Řada tchajwanských občanů tak říká, že nejlepší je udržet status quo. Nedráždit Čínu, aby neměla záminku k vojenskému útoku, ale na druhou stranu si uchovat demokratické hodnoty, které mají,“ připomíná analytička.
Vztah s Českem
Současný předseda Senátu zdaleka není prvním českým politikem, který Tchaj-wan navštívil, ačkoliv je tím nejvýše postaveným. Ostrov plánoval navštívit už jeho předchůdce Jaroslav Kubera (ODS). Čínské velvyslanectví v Praze následně hrozilo odvetnými opatřeními vůči českým podnikům, pokud se návštěva uskuteční. Kubera ale v lednu náhle zemřel na infarkt, než návštěvu stihl uskutečnit.
V roce 2004 zemi navštívil i Václav Havel, ale už jako bývalý prezident. Převzal tehdy čestný doktorát na Národní univerzitě v Tchaj-peji a setkal se také s bývalým prezidentem Li Teng-chuejem.
„Česká diplomacie je velmi opatrná, jestli dráždit Čínu. Tu totiž vždy na mezinárodní úrovni nejvíce rozčílí dvě věci. A to setkání s exilovou vládou Tibetu, a pak Tchaj-wan. Lidská práva je zase tolik netrápí, protože ví, že kritika přijde. Ale ty dvě věci, které se dotýkají podstaty teritoriální integrity, na ty reagují vždy,“ říká Karásková.
Česko má v současnosti s Tchaj-wanem bezvízový vztah. I když to není největší obchodní partner, loni byly jeho investice v Česku asi dvakrát vyšší než ty čínské a vytváří tu asi 24 tisíc pracovních pozic, upozorňuje Karásková.
Globální hráč
Tchaj-wan si ale svou zvláštní geopolitikou pozici uvědomuje. Jak podotýká Karásková, současnou návštěvu předsedy Senátu tamní média vykreslují jako dramatickou změnu české zahraniční politiky směrem k Číně. Karásková ale připomíná, že i Česká republika je historicky jedním z blízkých partnerů ostrovní země. Silné zastoupení má ale i v Bruselu nebo Washingtonu.
Donald Trump byl hned po svém zvolení v roce 2016 prvním americkým prezidentem, který telefonicky hovořil s představiteli Tchaj-wanu od roku 1979, tedy od doby, kdy Spojené státy přestaly nezávislý Tchaj-wan uznávat. Letos na začátku srpna ostrov navíc navštívil americký ministr zdravotnictví Alex Azar, který se tam vydal jako nejvýše postavený americký představitel po 40 letech.