Počet obětí koronaviru v Číně se zvýšil na 722. Spojené státy nabízí finanční pomoc v boji proti nákaze
Pevninská Čína hlásí dalších 86 úmrtí po nakažení novým koronavirem. Celkově počet mrtvých do konce pátku v kontinentální Číně dosáhl 722, informovala v sobotu podle agentury Reuters čínská Národní zdravotnická komise (NHC). V pevninské Číně bylo během pátku evidováno 3399 nových potvrzených případů nákazy, dohromady tu počet případů vzrostl na 34 546. Mezi novými oběťmi je také jeden americký občan a patrně i Japonec, informuje agentura Kjódó.
Nárůst počtu nově potvrzených nakažených v pevninské Číně byl v pátek oproti předchozímu dni opět větší. Ve středu a ve čtvrtek se přitom snižoval. Páteční nárůst je naopak rekordní, všímají si tiskové agentury. Po vyloučení 2050 lidí, kteří se už vyléčili, a 722, kteří zemřeli, zůstává v pevninské Číně 31 774 potvrzených infikovaných.
Většina nakažených i obětí je nadále hlášena z centrální provincie Chu-pej s metropolí Wu-chanem, která je ohniskem epidemie. V tomto městě v sobotu začala fungovat druhá nemocnice určená pro nemocné s koronavirem, je v ní 1500 lůžek. První takové zdravotnické zařízení s 1000 místy začalo pacienty ošetřovat v pondělí. Obě nemocnice byly vybudovány v řádu dnů a jsou vybaveny izolačními místnostmi, laboratořemi nebo speciálním ventilačním systémem, který má zabránit šíření viru do okolí.
Lidé bojující s koronavirem padají vyčerpáním. Lékaře tíží psychické problémy, vysílení má i první oběti
Číst článek
Mezi oběťmi koronaviru v čínském Wu-chanu je podle deníku The New York Times také americký občan, vůbec první oběť z USA. Informace o smrti 60letého muže v čínském Wu-Chanu potvrdilo americké velvyslanectví v Pekingu. Agentura Kjódó zase informovala, že vir má možná první japonskou oběť. Japonec zemřel po hospitalizaci se zápalem plic také v čínském Wu-chanu.
Čínský prezident Si Ťin-pching v pátek hovořil se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem a vyzval Spojené státy k „rozumné reakci“ na epidemii. Peking si přitom už dříve stěžoval na údajně přehnaná opatření některých zemí, pokud jde o omezení cestování lidem z Číny.
Mimo pevninskou Čínu jsou stále hlášeni dva mrtví – jeden v Hongkongu a jeden na Filipínách. Nákaza se objevila mimo Čínu ve 27 zemích a regionů, v nichž byla potvrzena dohromady u nejméně 332 lidí. Pět nových případů v sobotu oznámila Francie, jde o britské občany. Ve Francii je tak celkem jedenáct lidí s koronavirem.
Mezitím hlásí Japonsko další tři infikované na výletní lodi Diamond Princess, která už několik dní kotví v přístavu v Jokohamě. Celkový počet tamních nakažených tak vzrostl na 64, uvedlo v sobotu japonské ministerstvo zdravotnictví citované agenturou Kjódó. Dalším bezmála 3700 pasažérům japonské úřady ve snaze zabránit šíření viru nařídily dvoutýdenní karanténu.
Právě Japonsko hlásí ze všech zemí mimo Čínu nejvíce nakažených, aktuálně 89.
Olympijský výbor
Hongkong od soboty zavádí 14denní karanténu pro každého, kdo přijíždí z pevninské Číny. Naprostá většina lidí jí může absolvovat doma ve svém bytě nebo v hotelu.Za nedodržení tohoto nařízení hrozí pokuty i vězení, uvádí britská zpravodajská stanice BBC.
Vědci vyvinuli nový test k určení koronaviru v lidském těle, pomohli jim Češi
Číst článek
Spojené státy nabízejí okamžitou pomoc ve výši sto milionů dolarů nejen Číně, ale i dalším zemím, ve kterých počet nakažených stoupá. Organizační výbor letních olympijských her v Tokiu, které začínají 24. července, už vytvořil zvláštní tým, který má spolu s lékaři a hygieniky zabránit případnému rozšíření epidemie.
Koronavirus s označením 2019-nCoV vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečku, kašel, problémy s dýcháním), pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání. Podle dosavadních informací odborníků umírají na virus převážně senioři a lidé s podlomeným zdravím. Nemoci podlehnou více než dvě procenta nakažených.