Smrt lékaře, který varoval před koronavirem, vyvolala v Číně hněv i volání po svobodě projevu
Úmrtí čínského lékaře Li Wen-lianga, který se pokoušel už během loňského prosince varovat před šířením nového koronaviru 2019-nCoV, vyvolalo v Číně kromě kromě smutku i výrazný hněv mířený proti čínským úřadům, informuje BBC. Čínská nejvyšší protikorupční agentura zároveň posílá do Wu-chanu inspektory, aby pochybnosti ohledně lékařovy smrti vyšetřili.
Oční lékař Li Wen-liang zemřel podle wuchanské nemocnice ve čtvrtek poté, co se při ošetřování pacientů s koronavirem sám nakazil.
‚Úřady měly být upřímnější.‘ Lékař, který jako první varoval před koronavirem, podle nemocnice zemřel
Číst článek
Lékař již v prosinci varoval své kolegy před novým virem, jehož příznaky se podobaly SARS. Policie ho však obvinila ze šíření lživých zpráv a donutila ho podepsat dokument, podle něhož tyto zprávy „vážně narušily společenský řád“. Musel zároveň přislíbit, že v činnosti nebude pokračovat.
Zprávy o jeho úmrtí tak mezi čínskou veřejností vyvolaly nejen smutek, ale i vlnu hněvu směřovanou na čínskou vládu, která měla podle kritiků nebezpečí viru podcenit a zároveň mlžit o zdravotním stavu lékaře. Tyto výtky podle BBC spustily další diskuzi o míře a podobě svobody projevu v rozsahu, jaký je v Číně velmi neobvyklý.
Čínská vláda už přiznala svou nedostatečnou reakci na rozšíření koronaviru, který si jen na území Číny vyžádal přes 630 obětí a více než 31 tisíc nakažených lidí. Čínská nejvyšší protikorupční agentura tak v pátek oznámila, že do Wu-chanu posílá inspektory, aby se „zabývali znepokojením, které přichází od občanů ohledně úmrtí doktora Wen-lianga“.
‚Zemřel pravý hrdina‘
Kritika vůči čínským úřadům se objevila především na sociální síti Wej-po, která je jednou z největších internetových platforem v zemi. Ve spojitostí se smrtí Li Wen-lianga se staly nejvyhledávanějšími hashtagy „Chceme svobodu projevu“ nebo „Wuchanská vláda dluží doktoru Wen-liangovi omluvu“. Obě témata byla brzy cenzurována, podle zjištění BBC zmizelo i velké množství komentářů.
„Nezemřel whistleblower. Zemřel pravý hrdina,“ stálo v jednom z příspěvků. „Nezapomeňte, jak se cítíte. Nezapomeňte na svůj vztek. Nesmíme dopustit, aby se to stalo znovu,“ napsal další uživatel.