Konec dramatu v Toulouse: Extremista Mohammad Merah je mrtev

Obléhání bytu třiadvacetiletého francouzského extremisty alžírského původu Mohammada Meraha, podezřelého z vraždy tří vojáků a čtyř Židů včetně tří dětí, trvalo celkem 32 a půl hodiny. Zprávu o smrti extremisty potvrdil v poledne ministr vnitra Claude Guéant.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mohammad Merah na nedatovaném snímku z videa, který 21. března odvysílala francouzská národní televize France 2

Mohammad Merah na nedatovaném snímku z videa, který 21. března odvysílala francouzská národní televize France 2 | Zdroj: Reuters

Mohammad Merah vytvořil zdání, že spáchal sebevraždu. Po dvanácti hodinách, kdy extremista nekomunikoval a v bytě nebyly vidět známky pohybu, se rozhodla policie zaútočit. Zásah začal přesně v 11.30 středoevropského času.

Policie vnikla do pětipatrového domu a vystoupala až k Merahovu bytu. Po průniku do bytu použila plyn, aby útočníka paralyzovala, kdyby byl ještě živý. Speciální jednotky prohledávaly místnost po místnosti. Mohammad Merah byl ukryt v poslední z nich, na toaletě. Jakmile policisté otevřeli dveře toalety, začal do nich střílet.

Došlo k přestřelce, při které extremista Mohammad Merah zranil tři policisty, jednoho vážně. Vzápětí vyskočil z okna. Zatím ale není jasné, jestli zemřel pádem z okna nebo už v okamžiku, kdy skákal z okna, a padal tak už mrtvý.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, jak probíhala policejní akce ve francouzském Toulouse, informoval bezprostředně po akci v poledních Ozvěnách dne spolupracovník Českého rozhlasu ve Francii Jan Šmíd

Podle spolupracovníka Českého rozhlasu ve Francii Jana Šmída se o tom, jak celá kauza skončí, rozhodl sám Mohammad Merah již včera v noci, kdy přestal s policíí komunikovat, a nastražil tak past.

Že ho policie nedopadla živého a nemůže tak předstoupit před soud, budou však muset oficiální místa před veřejností ještě obhájit. Stejně tak i to, že pokud měla policie o Merahovi záznamy, proč ho nezneškodnila dříve, než začal vraždit.

Obhájce extremisty Mohammada Meraha Christian Etelin již kritizuje policii za to, že pokusy o komunikaci s jeho klientem nebyly ze strany policie dostatečné.

Činy extremisty Mohammada Meraha
11. 3. Zastřelen jeden voják v Toulouse neznámým útočníkem
15. 3. Střelba do vojáků v Montauban: dva na místě podlehli zraněním, jeden je v komatu v nemocnici
19. 3. Střelba do dětí před židovskou školkou v Toulouse: zabity tři děti a rabín
19. 3. večer Začíná vyšetřování. Policisté poprvé spekulují o společném jmenovateli všech činů
21. 3. ve 3:00 Začíná obléhání domu v ulici Rue de Sergent Vigne v Toulouse. V pětipatrovém domě je útočník, který komunikuje s policií a ke střelbě do vojáků i dětí se přiznává
21. 3. Prezident Nicolas Sarkozy požaduje, aby byl extremista zadržen živý
21. 3. ve 22:45 Čtyřiadvacetiletý Mohammad Merah prohlásí, že chce zemřít se zbraní v ruce, a přestává komunikovat s policií
Noc 21. – 22. 3. Policie organizuje pravidelné výbuchy v okolí domu. Chce vyprovokovat Meraha ke spolupráci
22. 3. v 11:30 Po 12 hodinách bez komunikace se speciální jednotky pod dojmem, že extremista spáchal sebevraždu, rozhodou k rychlé akci. Merah však nastražil past a dojde k přestřelce. V jejím závěru vyskočí útočník z okna a na místě podlehne zraněním, která si způsobí pádem
22.3. v 12:00 Ministr vnitra Claude Guéant potvrzuje smrt extremisty Mohammada Meraha

Krátce před půl druhou hodinou odpolední vystoupil před televizními kamerami francouzský prezident Nicolas Sarkozy. V projevu připomněl, že jednota by měla zůstat francouzskou prioritou. Také řekl, že je nutné vyhnout se spojování islámu s terorismem.

Zároveň zdůraznil, že ti, kdo navštěvují webové stránky propagující nenávist či rasismus, by měli být potrestáni a stránky samotné by měly být postaveny mimo zákon. Prezident také ocenil nasazení a postup zvláštních jednotek.

Mohammad Merah v první fázi s policisty vyjednával, doznal se ke svému napojení na Al-Káidu a odmítl možnost, že by spáchal sebevraždu. Motivem činů prý byla odveta za zavedení zákazu nošení muslimských šátků na veřejnosti a podíl francouzských jednotek na operaci v Afghánistánu.

Ministr vnitra Claude Guéant dal na pokyn samotného prezidenta Sarkozyho speciálním jednotkám rozkaz, že musejí udělat všechno pro to, aby dostaly Mohammada Meraha živého, aby mohl stanout před řádným soudem.

Zvláštní jednotky zahájily operaci s cílem vyvinout na Mohammada Meraha tlak, aby se vzdal během vyjednávání. V průběhu obléhání totiž několikrát slíbil, že tak učiní.

Protože se tak nikdy nestalo, speciální jednotky tedy zrealizovaly v noci několik výbuchů, které měly Meraha zastrašit a zároveň jim usnadnit přístup k bytu. Odpojily i přívod vody, elektřiny a plynu. Předpokládaly také, že obléhanému dojde jídlo.

Po 31 hodinách obléhání se z okolí toulouského bytu extremisty ozvaly tři výbuchy

Číst článek

Sám podezřelý extremista prohlásil včera před jedenáctou večerní, že chce zemřít se zbraní v ruce, a přerušil veškeré kontakty s okolím. Podle ministra vnitra bylo podezřelé, že Merah nereagoval ani na výbuchy, v bytě nebyl zaznamenán řadu hodin žádný pohyb. Před půlnocí se také poprvé objevil jeho portrét, který je na titulní straně dnešních vydání všech francouzských novin.

Francouzská policie teď vyšetřuje, jestli neměl Merah při svých činech komplice. Prověřuje, jestli nebyl do vražd angažován i Merahův bratr, celá rodina útočníka je ve vyšetřovací vazbě.

Jan Šmíd, Marína Dvořáková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme