Biden chce na summitu odstartovat boj proti klimatické krizi. Aktivisté mu doručili varovné hodiny
Symbolicky na Den Země svolal Joe Biden světové lídry k virtuálnímu summitu o klimatu. Pozvaní jsou zástupci všech zásadních hráčů včetně Číny či EU. Americký prezident dává najevo nejzásadnější odklon od politiky svého předchůdce Donalda Trumpa. Chce Spojené státy postavit do čela světového boje s klimatickou krizí, který musí být podle něj ambicióznější než Pařížská dohoda. Aktivisté přesto doručili k Bílému domu varovné klimatické hodiny.
Natalie Mebaneová ukazuje na černé digitální hodiny s dřevěným designem a červenými číslicemi. Ty ukrajují posledních sedm let, které podle mezivládního panelu vědců lidstvu zbývají, aby odvrátilo ty nejhorší dopady klimatické změny v budoucnu.
Originál těchto klimatických hodin tiká v New Yorku, jedna z kopií se prý chystá i do Prahy. Teď je symbolicky dostal americký prezident Joe Biden.
Spojené státy vyhlíží klimatický summit. Na místě natáčel zpravodaj Jan Kaliba
„Do Bílého domu jsme dnes doručili 30 tisíc podpisů lidí z celého světa. Chceme Bidenově vládě a lídrům celého světa před tímto summitem vzkázat, co od nich potřebujeme. Zajistit, že se planeta neoteplí víc než o 1,5 stupně Celsia a že tomu politici zabrání globální akcí založenou na vědeckém poznání,“ říká pro Radiožurnál jedna z ředitelek organizace 350.org.
Má tím na mysli ještě rychlejší potlačení fosilních paliv, a tedy skleníkových plynů vypouštěných do atmosféry, než jaké ve čtvrtek podle agentury AP plánují na úvod summitu předložit Spojené státy.
Čínský prezident na Bidenově virtuálním klimatickém summitu pronese projev. Pozvaný je i Putin
Číst článek
Americký prezident se chystá pod tlakem vědců, aktivistů, ale i byznysu vyhlásit závazek polovičních emisí oproti roku 2005 do konce tohoto desetiletí. To je skoro dvojnásobek oproti slibu z Pařížské dohody. Biden to dělá mimo jiné proto, aby před podzimním pravidelným klimatickým summitem motivoval i ostatní.
„Bidenova administrativa projevila snahu zbavovat se fosilních paliv a jednat v otázce klimatu. Bohužel, stále to není dostatečné. Musíme jednat ještě rychleji. Jsme nadšení, že jeho plán na obnovu infrastruktury klima zohledňuje, ale my máme co dohánět, protože jsme zatím neudělali nic,“ vysvětluje Mebaneová.
„Jeho plán nás přiblíží čisté ekonomice, ale my ji chceme stoprocentně čistou, založenou na obnovitelných zdrojích,“ dodává.
Své klimatické plány pro Ameriku tento týden ve Washingtonu představili jak kongresoví demokraté, tak i republikáni. Zásadně se liší – progresivní demokraté oživili dříve zamítnutý a velmi ambiciózní Zelený nový úděl, republikáni ve svém plánu kromě inovací či ochrany divočiny počítají s jadernou energií, plynem či podporou ropovodů.
Skupinka aktivistů s klimatickými hodinami si k Bílému domu přinesla i velké podobizny světových lídrů, které program summitu uvádí jako účastníky. Říkají, že chtějí, aby se z padouchů stali hrdinové boje s klimatickou krizí.
Gregory Schwedock drží portrét čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Ten účast potvrdil a půjde o první, byť virtuální setkání s Bidenem od jeho nástupu do nové funkce.
Česko se otepluje až dvakrát rychleji než svět. Řešit jen sebe nestačí, varuje autor Fakt o klimatu
Číst článek
„Myslím, že jestli něco může naše země přimět ke spolupráci, tak je to vidina klimatické katastrofy. Jestli má naše civilizace přežít, tak budeme muset spolupracovat. Potěšilo by mě, kdyby k tomu summitu všichni přistoupili jako k válečné mobilizaci, jako k tvorbě Marshallova plánu. Kdyby tak každá země začala brát vážně odklon od fosilních paliv, zemědělských velkochovů a individuální dopravy. Ohrožuje nás to všechny a každý by to měl brát jako nejvyšší prioritu,“ myslí si Schwedock.
Pozvaní jsou německá kancléřka Angela Merkelová i představitelé Evropské unie, která tento týden vyhlásila emisní cíl ambicióznější, než chce představit Biden. V programu vidíme také prezidenty Ruska Vladimira Putina či Brazílie Jaira Bolsonara nebo indického premiéra Narendru Módího.
Mimořádný klimatický summit přenáší od 14 hodin SELČ web amerického ministerstva zahraničí.