KLDR se chce opět pokusit o vypuštění špionážní družice. Strana neúspěšný start kritizovala

Selhání startu špionážní družice se stalo terčem rozsáhlé kritiky na třídenním zasedání ústředního výboru Korejské strany práce, které skončilo v neděli. | Foto: KCNA | Zdroj: Reuters

Nejvyšší severokorejští představitelé slíbili, že se uskuteční druhý pokus o vypuštění špionážní družice, když se ten první koncem května nezdařil. Neúspěch také tvrdě zkritizovali jako nejzávažnější nedostatek v tomto roce. Informuje o tom v pondělí agentura AP s odvoláním na média komunistické země.

Pchjongjang Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

KLDR se špionážní vojenskou družici, která měla sloužit především ke sledování vojenských aktivit USA a Jižní Koreje, pokusila do vesmíru vyslat poslední květnový den. První pokus od roku 2016 ale skončil neúspěchem, když se porouchal druhý stupeň rakety nesoucí satelit a systém se zřítil do Žlutého moře.

Vyslání špionážní družice do vesmíru skončilo neúspěchem, přiznala Severní Korea

Číst článek

Selhání se stalo terčem rozsáhlé kritiky na třídenním zasedání ústředního výboru Korejské strany práce, které skončilo v neděli. Podle severokorejské agentury KCNA schůze „rozhořčeně kritizovala činitele, kteří nezodpovědně vedli přípravy na vypuštění družice“. Nařídila také, aby se vyšetřila příčina havárie rakety a v krátké době uskutečnil úspěšný start.

Komunistická země letos uvedla, že musí mít prostředek, kterým bude schopna v reálném čase sledovat vojenské akce nepřítele, tedy USA a Jižní Koreje.

I na vyslání satelitu do vesmíru potřebuje Severní Korea využít technologii raket dlouhého doletu, což jí rezoluce Rady bezpečnosti OSN zakazují. Také proto pokus o vyslání družice kritizovaly Jižní Korea i Japonsko.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme