Satelity Starlink, které na oběžné dráze kolem Země provozuje SpaceX, poskytují celosvětové připojení k internetu. Služba je dostupná mimo jiné i pro zákazníky v Česku.
Díky družicím pro dálkový průzkum Země mají zemědělci lepší přehled o svých polích. Z oběžné dráhy je totiž vidět, jak se daří půdě i rostlinám, čeho se jim nedostává a co naopak přebývá.
Čínská firma SSST plánuje letos umístit na oběžnou dráhu 108 satelitů, do konce roku 2025 jich tam chce mít již 648 a do roku 2030 počítá s 15 000 satelity.
Severní Korea orgánu sdělila, že plánuje vypustit „raketu s družicí“ s možným startem počínaje pondělím do půlnoci 3. června. Bezpečnostní varování platí ve vodách mezi Korejským poloostrovem a Čínou.
„Dospěli jsme k závěru, že se pravděpodobně jedná o zbraň proti vesmírným cílům, která je zřejmě schopná zaútočit na jiné družice na nízké oběžné dráze Země,“ řekla mluvčí vesmírného velitelství.
„Způsobíme, že na solárních článcích bude víc energie než obvykle a satelit sám sobě řekne, že má problém a musí se restartovat,“ popsal člen týmu Simon Klinga.
Klientem společnosti Elona Muska je podle nové zprávy americký Národní úřad pro průzkum, který se společností uzavřel kontrakt v hodnotě přes 40 miliard korun.
Írán tento měsíc vypustil také družici Sorajjá. To vyvolalo obavy západních zemí, že by se technologie této kosmické nosné rakety dala použít pro vývoj balistických raketových systémů dlouhého doletu.
Jižní Korea hodlá na základě kontraktu se společností SpaceX vypustit do roku 2025 pět svých špionážních satelitů. První start by se mohl místo ve čtvrtek uskutečnit v sobotu, jisté to ale není.
Krok KLDR po Spojených státech či Japonsku rázně odsoudil i generální tajemník OSN António Gutteres. USA do oblasti podle agentury Reuters vyslaly ponorku na jaderný pohon.
Jihokorejská armáda vyzvala KLDR, aby okamžitě zastavila přípravy na vypuštění vojenského satelitu. Ta se o jeho vyslání pokusila už dvakrát neúspěšně v průběhu jara.
Raketa Atlas 5, za kterou stojí skupina United Launch Alliance společností Boeing a Lockheed Martin, v pátek odstartovala krátce po 20.00 středoevropského letního času z floridského mysu Canaveral.
Selhání se stalo terčem rozsáhlé kritiky na zasedání ústředního výboru Korejské strany práce. Schůze „rozhořčeně kritizovala činitele, kteří nezodpovědně vedli přípravy na vypuštění družice“.
Podle Kim Jo-čong bude špionážní satelit „v blízké době správně umístěn na oběžnou dráhu a začne svou misi“. Odmítla i kritiku OSN. Zákaz používat balistické rakety je podle ní „nelegální útisk“ KLDR.
Komunistická země uvedla, že potřebuje prostředek, kterým bude schopna v reálném čase sledovat vojenské akce nepřítele. Proti startu družice dopředu protestovaly Japonsko a Jižní Korea.
„V případě náhlé krizové situace dokážeme velmi rychle zabezpečit aktuální snímek,“ vysvětlila v exkluzivním rozhovoru pro iROZHLAS.cz Antonie Kalinová.
„Tento pokus má ověřit naše speciálně vyvinuté senzory tlaku pro použití v kosmických podmínkách,“ přibližuje Martin Šimoník ze společnosti BD Senzors.
V českém tisku se v pátek dočtete, že se má satelit z Brna dostat na oběžnou dráhu, informuje E15. Regionální Deník píše o útocích psů na člověka. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Evropa se dlouhodobě soustředí na civilní výzkum kosmu, podle vesmírného experta Jeana-Jacquese Tortory ale konflikt na východě Evropy ukázal, že přišel čas na změnu.
„To, co vidíme na východě Ukrajiny, se děje, když chybí informace z vesmíru,“ vysvětluje pro iROZHLAS.cz Scott Pace, ředitel amerického Space Policy Institute, proč ruské rakety často minou svůj cíl.